Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ursynów chce odkupić od Lublina bilety ZTM z rysunkami gejów i Żyda

Paweł Franczak
Pamiętacie kontrowersyjne bilety ZTM, na odwrocie których miał się znaleźć Żyd, geje i osoba czarnoskóra jako kibice Motoru? W Lublinie pomysł, delikatnie mówiąc, nie spodobał się. ZTM bilety wycofał, skrytykował je prezydent, a Kibice Motoru urządzili nawet marsz protestacyjny. Niemal 2,5 mln biletów miało pójść na przemiał. Co innego w Warszawie: w Urzędzie Dzielnicy Ursynów bilety spodobały się tak bardzo, że burmistrz Ursynowa chce je odkupić. Dziś wysłał w tej sprawie do ZTM oficjalne pismo.

Po co lubelskie bilety w Warszawie? Na pewno nie posłużą w komunikacji miejskiej. Ale jakiś pomysł się znajdzie. - Do końca jeszcze nie wiemy, jak - mówi Bartosz Dominiak, naczelnik Wydziału Promocji dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. - Może będą służyć jako bilety wstępu na jakiejś wydarzenie artystyczne? Może coś nimi wykleimy?

W oficjalnym piśmie do ZTM władze Ursynowa piszą: "Pozyskane bilety Urząd Dzielnicy chciałby wykorzystać do niekomercyjnych działań edukacyjnych i kulturalnych promujących tolerancję, a zarazem przeciwstawiających się tak niepożądanym w demokratycznym społeczeństwie postawom jak ksenofobia i szowinizm."

Pytamy, czy bilety z mini-komiksami przedstawiającymi kibiców Motoru będą dla warszawiaków zrozumiałe. Dominiak odpowiada, że o akcji było w mieście bardzo głośno i z tym nie ma problemu.

A co, jeśli - podobnie jak w Lublinie - mieszkańcom Ursynowa rysunki nie przypadną do gustu? - Och, spokojnie. Nasz urząd jako pierwszy w Polsce wywiesił na budynku tęczową flagę LGBT. Ani flaga, ani urząd nie zostały spalone, nie martwimy się więc - dodaje ze śmiechem Dominiak.

ZTM pismo otrzymał, ale na razie dmucha na zimne. - Nie podejmiemy żadnej decyzji bez konsultacji z zarządem klubu Motor Lublin, przedstawicielami Urzędu Miasta i, być może, Centrum Kultury - tłumaczy rzeczniczka ZTM Justyna Góźdź.

Mówi też, że wszelkie decyzje zapadną nie wcześniej, niż po nowym roku i że za wcześnie jest, by dyskutować o ewentualnej cenie za sprzedaż biletów.

***

Pismo burmistrza Ursynowa do ZTM Lublin

Dzielnica Ursynów konsekwentnie buduje wizerunek miejsca otwartego na różnorodność kulturową oraz tolerancyjnego dla odmienności postaw i poglądów. Staramy się organizować takie przedsięwzięcia, by każda grupa mieszkańców Ursynowa, bez względu na poglądy, wiek, płeć, czy wyznanie czuła się usatysfakcjonowana. Efektem naszych świadomych wyborów w tej sprawie jest organizacja różnych, często bardzo odległych tematycznie i kulturowo wydarzeń jak: Tydzień Równości na Ursynowie (promocja tolerancji dla wszelkich mniejszości), Tydzień Pamięci (rozumianej jako budowanie tożsamości i tej narodowej, ale też i lokalnej), Wieczory Szabatowe (pod honorowym patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie), spotkanie "Kochamy i wspieramy - perspektywa rodziców lesbijek i gejów" (przy współudziale Kampanii Przeciw Homofobii), wystawa "Warto być Polakiem" (poświęcona tragicznie zmarłemu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce).

Jak oceniacie ten pomysł? KOMENTUJCIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski