Urodziny Hitlera w Wodzisławiu Śl. zostały wyreżyserowane za...

  Urodziny Hitlera w Wodzisławiu Śl. zostały wyreżyserowane za 20 tys. zł? TVN zaprzecza doniesieniom portalu Wpolityce.pl

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Naziści w lesie koło Wodzisławia świętowali urodziny Hitlera
  1/5
  przejdź do galerii

  Naziści w lesie koło Wodzisławia świętowali urodziny Hitlera ©TVN

  Czy urodziny Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim były wyreżyserowanym wydarzeniem na zlecenie za 20 tys. zł? Taką linię obrony prawdopodobnie przyjął jeden z podejrzanych. Superwizjer kategorycznie zaprzecza. - Powielanie takich informacji narusza dobra osobiste autorów reportażu oraz stacji TVN - czytamy w oświadczeniu.
  Dziennikarze portalu Wpolityce.pl na podstawie materiałów do jakich dotarli, uważają, że urodziny Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl. mogły zostać przygotowane na zlecenie za 20 tys. zł. Z nich wynika, że taką linię obrony prawdopodobnie przyjął jeden z podejrzanych.

  - Z zeznań Mateusza S., organizatora „urodzin”, do których dotarł nasz portal, wynika jednak, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys.
  złotych. Zleceniodawcy mieli jednak jeden warunek: na „urodziny” miała być zaproszona tajemnicza „Anna Sokołowska”. Kim jest ta kobieta? To w rzeczywistości Anna Sobolewska - dziennikarka „Superwizjera” i jednocześnie współautorka reportażu. Czy neonazistowski serial zafundowany nam przez TVN był więc maskaradą i ustawką za pieniądze pochodzące z niewiadomego źródła? - czytamy na portalu Wpolityce.pl, który opisuje cały przebieg zdarzeń.

  Czytaj także:
  Urodziny Hitlera: Neonaziści świętowali w lesie koło Wodzisławia. Sprawą zajmuje się prokuratura i ABW


  W marcu 2017 roku w Katowicach Mateusz S. od dwóch nieznanych mężczyzn miał otrzymać 20 tysięcy złotych w reklamówce. W zamian, jak twierdzi autor publikacji na portalu, mężczyźni domagali się, aby zorganizował urodziny Adolfa Hitlera i zaprosili na nie dziennikarkę TVN.

  Wątek ten potwierdził na Twitterze Stanisław Żaryn, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej przy Ministrze Koordynatorze Służb Specjalnych. - Zebrane w sprawie dowody wskazują na możliwą wersję związaną z prokurowaniem tego wydarzenia za pieniądze, która była warunkowana przez określone osoby. Drugim elementem był fakt obecności tam kobiety, która potem miała okazać się dziennikarką TVN - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  Dodajmy jednak, że dziennikarze ujawniający wątek opierają się tylko na słowach jednego z podejrzanych.

  Oświadczenie w tej sprawie wydała redakcja Superwizjera. - W związku z tymi doniesieniami kategorycznie zaprzeczamy, aby jakikolwiek członek ekipy TVN biorącej udział w realizacji reportażu „Polscy neonaziści” przekazał jakiekolwiek pieniądze Mateuszowi S. ps. Sitas lub komukolwiek, kto brał udział w organizacji urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicy Wodzisławia Śląskiego. Powielanie takich informacji narusza dobra osobiste autorów reportażu oraz stacji TVN. W związku z tym rozważamy podjęcie kroków prawnych - czytamy w oświadczeniu Superwizjera TVN.

  Redakcja przypomina, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach Mateusz S. ps. Sitas został zatrzymany w dniu 23 stycznia 2018 roku przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i usłyszał zarzuty. W związku z tym nie mógł w tym postępowaniu złożyć „zeznań”, na które powołuje się portal wPolityce.

  - Mógł składać wyjaśnienia, w trakcie których mógł dowolnie formułować linię obrony, mówiąc wprost mógł kłamać w swojej obronie. Trzeba także przypomnieć, że w śledztwie jeden z uczestników urodzin Adolfa Hitlera w 2017 roku przyznał się do winy, wyraził skruchę i dobrowolnie poddał karze. W październiku został uznany przez sąd winnym propagowania faszyzmu i nielegalnego posiadania broni. Podczas przeszukań, których dokonała ABW w mieszkaniach uczestników, urodzin znaleziono m.in. mundury, flagi, odznaki i publikacje o tematyce nazistowskiej - czytamy dalej w oświadczeniu.

  Urodziny Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śl. Zapadł pierwszy wyrok  Kilka tygodni temu na łamach DZ informowaliśmy, że jeden z uczestników imprezy Adam B. usłyszał wyrok w sprawie.

  Zarzucono mu „publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie 13 maja 2017 r. obchodów rocznicy urodzin przywódcy Adolfa Hitlera”, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy. Został też oskarżony o nielegalne posiadanie broni - pistoletu i 16 sztuk amunicji, którą zabezpieczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas przeszukania jego mieszkania.

  Ostatecznie sędzia Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. nie miał wątpliwości co do winy oskarżonego w kwestii zarzucanych mu czynów. Adam B. łącznie musi zapłacić ponad 13 tys. zł. To nie koniec sprawy tzw. urodzin Adolfa Hitlera organizowanych przez członków kontrowersyjnego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

  Czytaj więcej:
  Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie nazizmu i nielegalne posiadanie broni. Duma i Nowoczesność do likwidacji


  Wkrótce na ławie oskarżonych usiądzie jeszcze sześć osób: Tomasz R., Dorota R., Adrian K., Dawid K., Krystian Z. i Mateusz S., lider organizacji. Śledztwo w ich sprawie zostało przedłużone do końca października.


  ZOBACZCIE KONIECZNIE
  ABW ZATRZYMAŁO UCZESTNIKÓW URODZIN HITLERA

  Przypomnijmy: prokuratura zajmuje się wydarzeniami, które miały miejsce 13 maja 2017 roku w lesie niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Dziennikarze Superwizjera TVN ujawnili, że grupa neonazistów zorganizowała tam huczne obchody urodzin Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy. W reportażu, który ukazał się na antenie TVN24 mogliśmy zobaczyć jak neonaziści zakładają mundury Werhrmachtu, wygłaszają peany na cześć Hitlera.

  Co dalej z Dumą i Nowoczesnością?  Kiedy w styczniu dziennikarze ujawnili skandaliczne sceny, które rozegrały się w lesie w Wodzisławiu Śląskim, politycy, a także czołowi samorządowcy zapowiadali zdecydowane działania zmierzające do rozwiązania organizacji. Między innymi starosta Ireneusz Serwotka skierował dwa wnioski do prokuratury (o rozwiązanie stowarzyszenia i w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa).

  Jednak mijają miesiące, a organizacja wciąż nie jest nawet w stanie likwidacji. Mało tego, z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów zestawienia wpływów z procentu podatku dochodowego za 2017 rok wynika, że Duma i Nowoczesność z odpisu podatkowego uzyskała dokładnie 1038,60 zł. Kiedy organizacja zostanie rozwiązana? Urzędnicy podkreślają, że trzymają rękę na pulsie.

  - Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. na bieżąco monitoruje sprawę wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Cały czas toczy się postępowanie w tej sprawie w sądzie. Odnosimy się do wniosków procesowych składanych przez organizację, a także udzielamy odpowiedzi na pytania sądu - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

  Jak udało nam się ustalić, w Wydziale X Sądu Rejonowego w Gliwicach wyznaczono cztery terminy rozpraw (początek 2019 roku). Uczestniczyć w nich mają przedstawiciele Starostwa.

  - Wobec braku organu statutowego stowarzyszenia (zarządu) zachodziła konieczność ustanowienia dla tego podmiotu kuratora, co spowodowało przedłużenie postępowania - mówi sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Dodaje, że nie ma obecnie osób uprawnionych do rozporządzania środkami na koncie organizacji.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1234567890

  1234567890 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Patrząc na komentarze domyślam się, że to ta słynna elita intelektualna ze śląska?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  123 ...

  polactwo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  takie jak ty w kieleckiem komentuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  dzięki dziennikarzom tvn wiele spraw ujrzało światło dzienne


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nawetzamówione

  przez "sokołowską" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  urodziny Hitlera.
  A swoją drogą sami obchodza jego imieniny bez kamer

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mądrzejszy wyciągnie wnioski

  głupszy będzie hejtował i jątrzył (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  Z tego przykładu wynika jak nasza dziwna rzeczywistość jest kreowana przez zachodnie POkraki aby nas prawdziwych Polaków dyskredytować w oczach innych narodowości. Wychodzą powoli te wszystkie wały...rozwiń całość

  Z tego przykładu wynika jak nasza dziwna rzeczywistość jest kreowana przez zachodnie POkraki aby nas prawdziwych Polaków dyskredytować w oczach innych narodowości. Wychodzą powoli te wszystkie wały jakie w ostatnich latach czyniono dla szkody Naszego Kraju. Ale duża część społeczeństwa i tak wie swoje dając oparcie różnym wynaturzeniom.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwy Polak?

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  A jak wygląda ten "prawdziwy Polak". Możesz go opisać? I czym się różni od "zachodniej POkraki"?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie...

  ma zgnite zeby, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  odstajace uszy i wrzeszczy
  Polska dla Polakuf

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Być wolnym to nic, ale odzyskać wolność to niebo.

  oddzielo nos niewielko rzeczka – Brynica ; ) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  i trzeba się rzykać (modlić ) żeby gorolianie do końca nie zniszczyli Górnego Śląska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie

  nieufny wobec goroli ⚒ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  a wolność możliwo jest tylko w tych krajach, w których prawo góruje nad namiętnościami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Olej w głowie

  hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Ludzie ale wy łykocie wszystko jak pelikany. i pewnie TVN podciepoł też do ich chałp też zdjęcią z AH i fany i inne ciekawostki. A ten ciul był taki gupi że sie podłożył za 20 kafli i wział na...rozwiń całość

  Ludzie ale wy łykocie wszystko jak pelikany. i pewnie TVN podciepoł też do ich chałp też zdjęcią z AH i fany i inne ciekawostki. A ten ciul był taki gupi że sie podłożył za 20 kafli i wział na siebie że może pojsc do ciupy. Kaj wyscie sie chowali.
  A nawet jak tak było to trza być idiotą skończonym czyli polokiem sławiącym AH - bo oni się za poloków uważali - na pewno to nie były HANYSY.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hanys

  same (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  gorole

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co tam bełkoczesz

  POdpytam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  czyli faranzolisz naćpany kapuśniaku ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My som u siebie i żodyn gorol niy bydzie nom godoł jak momy godać.

  Na żółto i na niebiesko ; ) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o...rozwiń całość

  Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stroni....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  faszyzm

  uczciwy człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  z twojego prostackiego tekstu wynika, ze jestescie lokalnymi hanyskimi faszystami i nie odstajecie od hitlerowców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jakby nie kasa z Warszawy

  to by wam nierentowne kopalnie POzamykali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  (czyli wszystkie) i PO smietnikach byscie szperali taki rozwój byscie mieli bez naszych pieniędzy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cza wom kultury - poltonie!

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Typowo po poltoncku! Jak to sztimuje s tym fake, to juzajs widzymy, co poltonstwo noprzod obsrywo wszyjstkich w kouko, a potym - jak umiy - pomysli.
  Przipomnijcie sie, co szkrobali superredaktory...rozwiń całość

  Typowo po poltoncku! Jak to sztimuje s tym fake, to juzajs widzymy, co poltonstwo noprzod obsrywo wszyjstkich w kouko, a potym - jak umiy - pomysli.
  Przipomnijcie sie, co szkrobali superredaktory (nazwisk niy byda tukej przipominou) z DZ - no i "znawcy przedmiotu", w komyntarzach tu kej. Juzajs opcja zakamuflowano, cza do prokuratora, Slonzoki to faszysty....i tak dali!
  No ale, co chcesz od pachoukow polckigo okupanta naszego Hajmatu! niydowno jeszcze siedzieli na gauynziach i psuli zygarki - a teroski niszczom nos na kozdym kroku!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  faszysci

  uczciwy człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  przecież wy jesteście faszystami wyzywając wszystkich innych od goroli


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak Poloki nom pszajom......

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2


  Jak Polokipszajom nom Slanzokow – pora cytatow:

  "Wysokie natężenie patologii i zakamuflowana opcja niemiecka". Prezes PiS o Ślązakach – Dla ulatwienio dociepna, co Prezes mo na miano Jaro!
  „...rozwiń całość


  Jak Polokipszajom nom Slanzokow – pora cytatow:

  "Wysokie natężenie patologii i zakamuflowana opcja niemiecka". Prezes PiS o Ślązakach – Dla ulatwienio dociepna, co Prezes mo na miano Jaro!
  „ Śląsk to stara kolonia niemiecka. Mam w d… ten cały Śląsk! — Józef Piłsudski
  „Polska polityka jest całkowicie zamknięta w historii, tradycji i świadomości dawnego zaboru rosyjskiego. Problemy innych regionów, w tym Śląska nie są rozumiane“— prof. Jacek Wódz, socjolog,
  „To nie tajemnica, że polski prezydent jest generalnie tym ruchom [emancypacyjnym i tożsamościowym ślązaków] przeciwny, a jedyna przezeń akceptowana forma śląskości, to ludyczno-kabaretowy rezerwat, w którym tańczy się trojaka, jada krupnioki i śpiewa “Pyk, pyk z fajeczki” — Michał Smolorz, publicysta.

  Mom leciec dali – abo styknie?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oglądajcie.

  zyga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

  Oglądajcie dalej TVN


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie

  oglądam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  TVNazi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak będzie

  LEJE W pisUAR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  przed gałami masz tylko pisDOWATĄ tvp Ciulskiego , i zamiast mózgu masz pisoSYFA


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szczekasz jak TUSK

  czyli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  KUNDEL

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  u ciebie GWno we łbie

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oglądajcie 2

  zon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  oglądaj dalej tvpis


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolisz

  Podpytam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  TVNazi ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najczystsze wino leją nom gorole. Bez domieszki prowdy.

  Sileziok - O / S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  godka to niy wszystko my momy inno kultura i mentalnosc od wos. ...............


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prostacki faszyzm

  człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  taką prostacką mentalność i gwarę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cosik tu smierdzi

  h (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Czyzby szykuje sie repolonizacja Mediów skoro pewna p osłanka juz tym groziła a Żaryn potwierdził


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka jest różnica między szafą, a Śląskiem?

  Jaki kierunek warto wybrać, żeby dostać dobro robota ? Zachód - O / S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Do szafy ciągną mole ,a na Śląsk gorole : )


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chamstwo

  Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wszyscy z tego zadymionego syfu uciekają w czystsze strony. Tylko tam do nas nie przyjeżdżajcie. Kiście się w tym waszym smogu. Nie chcemy tu u nas chamskich prostackich faszystów, którzy innym nie...rozwiń całość

  Wszyscy z tego zadymionego syfu uciekają w czystsze strony. Tylko tam do nas nie przyjeżdżajcie. Kiście się w tym waszym smogu. Nie chcemy tu u nas chamskich prostackich faszystów, którzy innym nie okazują szacunku. Czego można wymagać od chamów i prostaków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  malowanki

  WREDNA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  nie doczekanie tej pisDY i tego pisDZIELCA


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szczekasz jak TUSK

  czyli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kundel

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny