Uroczystości w Sahryniu: Wojewoda lubelski oburzony słowami prezesa Towarzystwa Ukraińskiego. Złoży doniesienie do prokuratury

Artur Jurkowski
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek archiwum
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że złoży doniesienie do prokuratury na prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce, Grzegorza Kuprianowicza. O co poszło?

- Wypowiedzi pana Kuprianowicza powinny stać się przedmiotem badań prokuratury. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa - poinformował w poniedziałek Czarnek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Chodzi o wystąpienie Kuprianowicza podczas niedzielnych uroczystości w Sahryniu (pow. hrubieszowski). - Stoimy przed pomnikiem upamiętniającym ofiary życia mieszkańców Sahrynia i okolicznych wsi, którzy zginęli w tragiczny ranek 10 marca 1944 roku. Warto przypomnieć, że przed ponad 74 laty zginęli tu obywatele RP, ukraińscy prawosławni mieszkańcy tej ziemi. Zginęli oni z rąk innych obywateli RP dlatego, że mówili w innym niż większość języku oraz byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona została przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego - mówił prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce. I dodawał: - Żałujemy, że pamięć ukraińskich prawosławnych ofiar Chełmszczyzny nie została w Sahryniu uczczona w analogiczny sposób, jak stało się to w przypadku pamięci polskich ofiar Wołynia.

- To jedna wielka prowokacja - komentował Czarnek. I podkreślał, że nie można porównywać 130 tys. Polaków zabitych na Wołyniu w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów z kilkuset osobami narodowości ukraińskiej, zabitymi przez Polaków w Sahryniu. - W Sahryniu była to akcja likwidacji bazy UON-UPA - podkreślał Czarnek.

Zdaniem wojewody lubelskiego, wypowiedzi Kuprianowicza mogą naruszać dwa paragrafy. Chodzi o art. 133 Kodeksu karnego: Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 oraz art. 55 ustawy o IPN o publicznym i wbrew faktom zaprzeczaniu zbrodniom, w tym ukraińskich nacjonalistów.

11 lipca odbędą się główne uroczystości związane z 75. rocznicą „rzezi wołyńskiej”.


Prezydent na obchodach 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. "Nie może być mowy o zemście. Ból będzie trwał, ale wierzę, że czas, zabliźni rany"__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl