Uroczystości przyłączenia Górnego Śląska do Polski w... Sosnowcu

Redakcja
Wjazd Wojska Polskiego do Katowic
Wjazd Wojska Polskiego do Katowic ARC
Dzisiaj odbywają się uroczystości 91. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Rocznicowe uroczystości odbyły się w czwartek w Sosnowcu. Dlaczego? CZYTAJ DALEJ

Uroczystości 91. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski odbywają się w Sosnowcu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
91. ROCZNICA PRZYŁĄCZENIA ŚLĄSKA DO POLSKI ZOBACZ ZDJĘCIA

CZYTAJ KONIECZNIE:
20 CZERWCA: ROCZNICA PRZYŁĄCZENIA, POŁĄCZENIA CZY POWROTU? CZYTAJ

Już o godz. 11 pod urzędem miejskim, na którym wisi okolicznościowa tablica zbiorą się władze samorządowe, kombatanci i młodzież II LO im. Emilii Plater. Natomiast o godz. 12 przed płytą upamiętniającą powrót Śląska do Macierzy przy ul. Sobieskiego pojawi się także marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Katowic Piotr Uszok, kombatanci i młodzież III LO im. B. Prusa).

Dlaczego uroczystości odbywają się w Sosnowcu? To z tego miasta 20 czerwca 1922 r. oddziały wojska polskiego wkraczały do Szopienic (obecnie dzielnicy Katowic), a potem defilowały do katowickiego rynku. Ich powitanie na granicznym moście w Szopienicach przeszło do historii.

Od roku uroczystości odbywają się pod hasłem "przyłączenia", a nie "powrotu do macierzy". Stało się tak za sprawą słynnej uroczystej uchwały Sejmiku Śląskiego, którą poprzedziła kłótnia m.in. Jerzego Gorzelika z RAŚ i Czesława Sobierajskiego z PiS o prawde historyczną. Ostatecznie wygrała koncepcja zaprezentowana przez Jerzego Gorzelika mimo że część historyków np. prof. Zygmunt Woźniczka była temu przeciwna.
CZYTAJ KONIECZNIE:
KŁÓTNIA O ŚLĄSK, KŁÓTNIA O SŁOWA: GORZELIK KONTRA SOBIERAJSKI

GORZELIK: POWRÓT DO MACIERZY TO INTELEKTUALNY ŁAMANIEC
WOŹNICZKA: TO BYŁ POWRÓT DO POLSKI I NIECH GORZELIK SIĘ NIE WKURZA

Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, ważyła się w latach 1919-1921. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi w latach od 1919 do 1921 r.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. Wobec ściągnięcia z Niemiec blisko 200 tys. emigrantów, głosujący za przynależnością do Polski okazali się mniejszością i stanowili 40,3 proc.

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom. Jednak po ostatnim powstaniu śląskim zdecydowano o podziale Górnego Śląska korzystniejszym dla Polski. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

15 czerwca 1922 r. Komisja Międzysojusznicza zawiadomiła rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Przejmowania kolejnych terenów przez strony konfliktu dokonywano w kilku etapach. 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic.
Na dzień przed wkroczeniem polskiego wojska podpisano akt polsko-francuskiego przejęcia powiatu katowickiego, wtedy też straż na posterunkach granicznych przejęli śląscy powstańcy. Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się 20 czerwca. Polskie oddziały powitały na moście w Szopienicach tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer i działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty.

Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono blisko 30 udekorowanych bram powitalnych. Na rynku odprawiono uroczystą mszę. Zgodnie z odezwą Komitetu Przyjęcia Wojska Polskiego, na czele którego stał Korfanty, Górnoślązacy serdecznie witali wkraczające Wojsko Polskie - w sumie w regionie zbudowano ponad 200 triumfalnych bram.

Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest rozbicie łańcucha przez powstańca-inwalidę Juliusza Chowańca, który powiedział: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".

16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską przez symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd RP. Podpisano wówczas Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.

Późniejsza, sierpniowa wizyta na Górnym Śląsku naczelnika państwa - marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła kolejny okres państwowości polskiej w części Górnego Śląska. Marszałek odwiedził kilka miast i odznaczył zasłużonych dla sprawy śląskiej. We wrześniu odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego, którego funkcjonowanie w ramach autonomii śląskiej zagwarantowała ustawa konstytucyjna.

Autonomiczne woj. śląskie z Sejmem Śląskim i Skarbem Śląskim stanowiło nieodłączną część Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie przejściowym - do 1937 r. - obowiązywały tam prawa gwarantowane ludności polskiej i niemieckiej na całym Górnym Śląsku przez polsko-niemiecką konwencję genewską z 15 maja 1922 r.

WEŹMIESZ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH? NAPISZ KOMENTARZ



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl