Uroczystości pogrzebowe wielkich przywódców państwowych

  Uroczystości pogrzebowe wielkich przywódców państwowych

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Uroczystości pogrzebowe najwyższych dostojników państwowych zawsze gromadzą tysiące osób, pragnących towarzyszyć im w ostatniej drodze. Ludzie na całym świecie wyrażają w ten sposób głębokie emocje, hołd oraz nawyższe uznanie dla zmarłych przywódców.
  W ceremoniach pogrzebowych oprócz najwyższych hierarchów kościelnych uczestniczą głowy państw i rządów innych krajów. Szczególny charakter mają uroczystości pożegnania przywódców krajów, zwłaszcza wielkich mocarstw, którzy na trwałe zapisali się w historii świata. Tego typu uroczystości bywają okazją do spotkań liderów politycznych i rozmów dotyczących najważniejszych problemów międzynarodowych.

  Tak było w 1996 roku, podczas pogrzebu prezydenta Francji Francoisa Mitterranda. Prezydenci Polski i Ukrainy - Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma publicznie zaakcentowali wagę wzajemnych stosunków. Efektem tych rozmów stały się częstsze kontakty na szczeblu oficjalnym i wizyta prezydenta Kuczmy w Polsce.

  Z kolei na pogrzebie prezydenta Egiptu Anwara Sadata w 1981 roku, spotkali się premier Izraela Menachem Begin z amerykańskim sekretarzem stanu generałem Alexandrem Haigiem. Premier Begin zasygnalizował, że wojska izraelskie zaatakują pozycje Palestyńczyków w południowym Libanie, aby odsunąć OWP od granic Izraela. W odpowiedzi Haig, dał do zrozumienia, że odpowiedzialność za tę operację będzie ponosił Izrael i nie otrzyma wsparcia ani od Amerykanów, ani od sojuszników zachodnich.

  ***

  Największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów zgromadził pogrzeb Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku. W uroczystościach na Placu św. Piotra w Watykanie uęłęóczestniczyło około 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także duchowni islamscy i żydowscy. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 milionów ludzi, w tym około 1,5 miliona Polaków.

  W kwietniu 2007 w Moskwie odbył się pogrzeb prezydenta Borysa Jelcyna. W uroczystościach żałobnych wzięli udział, między innymi, George Bush senior, Lech Wałęsa, Bill Clinton oraz prezydenci Niemiec, Litwy, Ukrainy i były premier Wielkiej Brytanii. Pokłon zmarłemu oddało co najmniej 25 tysięcy mieszkańców Moskwy.

  W listopadzie 2004 roku w Egipcie w pogrzebie palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata uczestniczyli prezydenci i dostojnicy z ponad 50 krajów oraz setki tysięcy Palestyńczyków. Do Kairu przyjechali z tej okazji prezydenci między innymi, Algierii, Brazylii, Bangladeszu, Indonezji, Senegalu, Jemenu, Afryki Płd. i Tunezji i premierzy kilku krajów bliskowschodnich.

  W czerwcu 2004 roku Stany Zjednoczone pożegnały byłego prezydenta Ronalda Reagana. Na uroczystości żałobnej w waszyngtońskiej Katedrze Narodowej przyjechało 25 szefów państw i premierów oraz 11 byłych przywódców państw. Na nabożeństwie w katedrze byli wszyscy czterej żyjący byli prezydenci USA: Gerald Ford, Jimmy Carter, George Bush senior i Bill Clinton.
  « 2

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo