Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop rodzicielski i wydziedziczenie

(d)
Pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy  składa się szefowi w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.
Pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy składa się szefowi w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. 123RF
Podczas dyżuru gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego, która odpowiadała na pytania Czytelników.

W firmie mojego męża planowane są zwolnienia. Mąż ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Mamy maleńkie dziecko, a ja teraz przebywam na urlopie macierzyńskim. Złożyłam też wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego. Czy mogę zrezygnować z urlopu rodzicielskiego na rzecz mojego męża? Czy w takim przypadku mąż byłby chroniony przed wypowiedzeniem?

- Przepisy co do korzystania z urlopu rodzicielskiego są elastyczne. Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje obojgu rodzicom. Mogą z niego korzystać oboje rodzice jednocześnie. Wówczas łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać ustawowego wymiaru, tj. 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Nie ma też przeszkód, aby w czasie pobierania przez jednego z rodziców dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, drugi rodzic korzystał z urlopu rodzicielskiego. Wówczas łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa wyżej. Prawo daje też rodzicom przebywającym na urlopie rodzicielskim możliwość pracy, jednak maksymalnie tylko na 1/2 etatu. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku do pracodawcy, który powinien zawierać informacje o wymiarze czasu pracy, w jakim pracownik zamierza pracować. Pracodawca musi uwzględnić taki wniosek.

Pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy składa się szefowi w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Podobnie, wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w całości albo w części składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu albo jego części. Szef ma obowiązek uwzględnienia tych wniosków.

O tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę na czas nieokreślony w czasie urlopu macierzyńskiego mówi art. 177 Kodeksu pracy. Na podstawie art. art. 182¹ k.p przepis ten stosuje się także do urlopu rodzicielskiego. Zwolnienie osoby będącej w trakcie korzystania z tych urlopów może nastąpić tylko wtedy, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy. Niestety prawo nie chroni pracownika przed wypowiedzeniem, jeżeli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego zostanie złożony po wręczeniu mu wypowiedzenia umowy o pracę.

W przypadku zwolnień grupowych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. O szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, pracownikowi przebywającemu na urlopie rodzicielskim pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy, nie może natomiast wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, a także w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu.

Myślę o spisaniu testamentu. Jeden z moich synów jest alkoholikiem. Jest też wobec mnie agresywny i wulgarny. Wiem, że jeśli odziedziczy po mnie majątek, to go przepije, a resztę roztrwoni jego konkubina. Postanowiłam więc syna wydziedziczyć. Na czym to polega i na kogo przypadnie jego część - na jego dzieci z pierwszego małżeństwa (moje wnuki), czy na moje pozostałe dzieci.

- Wydziedziczenie pozwala na pozbawienie zachowku osób, które byłyby do niego uprawnione. Spadkodawca może wydziedziczyć takiego spadkobiercę wyłącznie w testamencie i wyłącznie pod warunkiem:

- jeśli wydziedziczony wbrew woli spadkodawcy uporczywie postępuje sprzecznie z zasadami współżycia społecznego;

- jeśli spadkobierca dopuścił się wobec spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

- jeśli taka osoba uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, przy czym przyczyna wydziedziczenia musi być podana w testamencie (wydziedziczony może później z tym polemizować). Skutek wydziedziczenia nie dotyka jego dzieci, wnuków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna