Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop liczony w dniach, ale i w godzinach. Pracownik zdecyduje, ile godzin dla dziecka

Jadwiga Jenczelewska
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na dziecko poniżej 14. roku życia będzie decydował pracownik. Zrobi to w pierwszym wniosku złożonym u pracodawcy po 1.01.2016 r.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na dziecko poniżej 14. roku życia będzie decydował pracownik. Zrobi to w pierwszym wniosku złożonym u pracodawcy po 1.01.2016 r. KRZYSZTOF KAPICA
Od 1 stycznia 2016 roku zmienią się zasady udzielania wolnego czasu na opiekę nad dzieckiem do 14 lat. Będzie 16 godzin lub 2 dni.

Do tej pory każdy pracownik z dzieckiem, które nie skończyło 14. roku życia, był skazany na taki sam urlop opiekuńczy - dwa wolne dni w ciągu roku. Nie miało znaczenia to, że np. wizyta u ortodonty trwa dwie godziny, a nie osiem. Nic dziwnego, że i DZ, i Państwowa Inspekcja Pracy dostają takie skargi.

- Jestem matką samotnie wychowującą dzieci i z trudem godzę obowiązki w pracy z wychowywaniem małych dzieci - pisze pani Joanna. - Czy mogę zwrócić się do pracodawcy o korzystanie z urlopu wypoczynkowego na godziny, a nie przez cały dzień ? Czy są inne możliwości prawne, abym pracowała czasem tylko kilka godzin? Poniżej rozmowa, która wyjaśnia te kwestie.

Ekspert OIP wyjaśnia

Rozmawiamy z Beatą Sikorą-Nowakowską, rzecznikiem prasowym OIP w Katowicach

Dlaczego nie możemy dostać kilku godzin urlopu, lecz musi to być co najmniej jeden cały 8-godzinny dzień pracy?
Celem urlopu wypoczynkowego jest zapewnienie pracownikowi możliwości regeneracji sił psycho-fizycznych utraconych w procesie pracy. Gwarancją wypoczynku jest udzielanie urlopu wypoczynkowego w dniach, a nie w godzinach. Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy - zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Ale czy są jakieś odstępstwa od tej zasady?
U dzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w dniu pracy w wymiarze godzinowym - odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy - jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop, czyli w sytuacji, gdy udzielenie urlopu w dniach nie jest już w praktyce możliwe (art. 1542 § 1 i 4 Kodeksu pracy).
Na przykład: pod koniec roku pozostało Annie do wykorzystania 6 godzin urlopu. Zgodnie z rozkładem czasu pracy (grafikiem), powinna ona przepracować 12 godzin. Wtedy, w tym dniu, pracodawca może udzielić jej urlopu na część dnia w wymiarze 6 godzin.
Natomiast w celu umożliwienia pracownikom załatwiania spraw prywatnych w godzinach pracy, istnieje możliwość - jeśli pracodawca wyrazi zgodę - na zwolnienie z pracy.

Jakie są warunki takiego „odpracowania” zwolnienia?
Czas odpracowania zwolnienia od pracy - udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych - nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może więc naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym jest mowa w art. 132 i 133 (tj. odpoczynku dobowego i tygodniowego).
Ponadto - zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy -pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Także to zwolnienie od pracy można obecnie wykorzystywać tylko w dniach.

W przyszłym roku te przepisy mają się zmienić. Na czym polega ta zmiana?
O dnia 2 stycznia 2016 roku pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie przysługiwało zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia będzie decydował pracownik w pier-wszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia, złożonym w danym roku kalendarzowym.

A co z osobami, które pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy?
Zwolnienie to - udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy - będzie ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika, a niepełną godzinę zwolnienia od pracy będzie się zaokrąglać w górę - do pełnej godziny.
Zmiany te umożliwią pracownikom - łączącym pracę zawodową ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem - uzyskiwanie zwolnienia od pracy tylko na część dnia pracy, bez konieczności odpracowywania czasu zwolnienia, a jednocześnie przepisy o urlopie wypoczynkowym nadal będą gwarantowały pracownikom możliwość odpowiedniego wypoczynku i regeneracji sił psychofizycznych. (JJ)


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!