Urban: Do meczu bez ani jednego treningu

Tomasz Kuczyński
Rozmowa z Janem Urbanem, nowym trenerem Polonii Bytom.

To, że został pan trenerem Polonii jest wielką niespodzianką!
Faktycznie nawet nie przypuszczałem, że w tym roku jeszcze siądę na ławce trenerskiej. Wszystko wydarzyło się w ciągu kilku godzin. Skontaktował się ze mną prezes Bartyla, informując, że potrzebuje trenera w miejsce Jurija Szatałowa. Na moją prośbę podpisaliśmy na razie kontrakt ważny 1,5 miesiąca. Przyznam też, że przejście Szatałowa do Cracovii bardzo mnie zaskoczyło.

No i już następnego dnia poprowadził pan bytomian w meczu z Cracovią, wygranym 1:0.
Nie mieliśmy ani jednego wspólnego treningu. Porozmawialiśmy tylko z chłopakami na odprawie o sytuacji jaka się zdarzyła oraz o tym jak wyobrażam sobie współpracę z drużyną. Później przeszliśmy do konkretnych założeń przed meczem z Cracovią. W pierwszej połowie nie wychodziło to za dobrze. W drugiej części na boisku to był już zespół, który chciałbym widzieć w kolejnych meczach.

Co pan sądzi o swej nowej drużynie?
Polonia ma zawodników kreatywnych, którzy potrafią grać kombinacyjny futbol. Z drugiej strony mamy niewielu graczy dysponujących dużą szybkością, stąd w meczu z krakowianami zdecydowałem się na wystawienie od pierwszej minuty Dariusza Jareckiego i Marcina Radzewicza.

Miroslav Barcik zagrał nie na skrzydle, tylko za wysuniętym Mariuszem Ujkiem - to była już ręka Urbana?
Jeszcze nie znam aż tak dobrze drużyny, łatwiej wstawić mi do składu kogoś, kto cały czas gra i wiem co prezentuje. Rozmawiałem przed meczem z Miro Barcikiem, o tym czy grał kiedyś na tej pozycji. Powiedział, że tak. Po 20 minutach wróciliśmy jednak do bardziej optymalnego dla tych zawodników ustawienia. Barcik zszedł na skrzydło, a w jego miejsce pojawił się Radzewicz, który również w swojej karierze grał za napastnikiem.