Upał w pracy. Zobacz, co musi Twój szef. Wyjdziesz do domu szybciej?

Hubert Mościpan
Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu apeluje do pracodawców, by w związku z falą upałów ci rozważyli możliwość skrócenia czasu pracy, albo wprowadzili dodatkowe przerwy regeneracyjne wliczone do czasu pracy.

Inspektorzy podkreślają, że przy takich temperaturach obniża się koncentracja i uwaga pracowników, a więc rośnie ryzyko wypadku. - Koszty chwilowego skrócenia czasu pracy będą zdecydowanie niższe niż ewentualne koszty wypadków przy pracy – mówi zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru Arkadiusz Kłos.

Wśród podstawowych obowiązków pracodawcy, gdy temperatura na stanowisku pracy zorganizowanym na otwartej przestrzeni przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniu nie spada poniżej 28 stopni, jest zapewnienie pracownikom nieodpłatnie napojów chłodzących. - Ich ilość musi być dostosowana do potrzeb pracowników, więc niedopuszczalne jest ograniczenie jej do małej, półlitrowej buteleczki na zmianę – podkreśla Kłos.

Woda nie musi być mineralna – w miastach, w których zdatna do picia jest tzw. „kranówka”, także jej zapas spełnia wymogi stawiane przez inspekcję. Tak właśnie jest we Wrocławiu. Woda mineralna jest obowiązkowa jedynie w miejscach o skrajnym mikroklimacie, jak np. huty.

Zobacz też: Upał we Wrocławiu. Darmowa woda w centrum miasta

Pracownicy wykonujący prace brudzące na otwartej przestrzeni muszą także mieć zapewnione 90 litrów wody do celów higieniczno-sanitarnych, o ile nie mają dostępu do wody bieżącej.

Jeśli w biurze mamy klimatyzację, to obowiązkiem naszego szefa jest dbanie o jej konserwację i oczyszczenie z pyłów.

Niestety, przepisy nie określają górnego limitu temperatury, powyżej którego bylibyśmy zwolnieni z obowiązku pracy. Są jednak przypadki, gdy możemy tymczasowo powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków, jeśli warunki atmosferyczne spowodowały nasze złe samopoczucie. Taką możliwość mają m.in.: kierowcy, maszyniści, kontrolerzy ruchu, piloci czy osoby obsługujące np. suwnice czy żurawie. Za czas takiej przerwy nie należy się jednak wynagrodzenie.

Nieprzestrzeganie przez pracodawcę któregokolwiek ze wspomnianych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny od 1.000 do 30.000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Upał w pracy. Zobacz, co musi Twój szef. Wyjdziesz do domu szybciej? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marysia
mój szef o nas dba. cała lodówka praktycznie jest załadowana butelkami cisowianki. Wiatraki pokupował do biura żeby chłodniej było. Nie jest tak tragicznie jeszcze
z
związkowiec
Upomnij się o swoje prawa! Należy Ci się 30 minutowy pobyt w yacuzzi, z dwoma młodymi panienkami. Pracodawca ma obowiązek Ci to zapewnić. A, jak nie to STRAJK! Albo zostań nauczycielem, będziesz pracował 18 godzin w tygodniu i odpoczywał całe wakacje, ferie zimowe i przerwy świąteczne.
j
ja
wyprało z myślenia
ś
świnski ryj pisoski
Browary w pracy trzeba pic albo wudke.Ja tak robie.Chlam i robie pod siebie
O
Ot Ola
Oj , upał zaszkodził , padło całkiem na mózg ,
A
Adrian
Zmień pracę, weź kredyt...
z
zsiadłe mleko
młody powiedziałby w tej sytuacji: zjedz snickers.
Ja zaproponuję więcej wychwytywania sarkazmu i humoru z otoczenia, nawet z wpisów internetowych.
Nie wpisuję się w Twoją propozycję świata, w którym to, że w hucie szkła mamy 50 st. C na stanowisku przy piecu, oznacza, że wszyscy już mają OK i nie mogą się odzywać.
pozdrawiam
H
Hutnik
...a to dobre. I kto go przypilnuje? PIP z dwudniowa zapowiedzią kontroli. Na hucie nawet BHPowiec prosto w ryj nam powiedział. Pewnych rzeczy się nie załatwi pomimo przepisów.
s
spawacz
ja pracuję 12 godz jako spawacz w hali pokrytej blachą z dużą ilością świetlików przez które słońce wali w głowę bez jakiejkolwiek wentylacji do tego jedna przerwa 20 min i jedna 10 i całkowity brak wody do picia. co mogę w takiej sytuacji
e
egon
może jednak się zsikałeś...
m
misiek
A jeśli na tak zwanym kotle w elektrowni bywa 55 60 stopni to co się należy. Pracuje na remontach w elektrowniach i tam są takie temperatury teraz latem... dziś wypiłem pięć litrów wody i nawet raz się nie wysikalem... I oprócz wody i dwóch przerw po pół godziny na 10 nic nie ma...
h
hmm
a może warto wprowadzić w czerwcu lipcu i sierpniu, ustawową sjestę tak jak w krajach śródziemnomorskich ?
albo przynajmniej na poziomie dyspozycji sieci handlowych/ zakładów czy korporacji.

Tam się sprawdza. Tutaj też może , zwłaszcza gdy warunki są podobne, to rozwiązania są już wymyślone i gotowe do zastosowania.
J
Jony
ty to faktycznie masz problem ludzie pracują przy 45 C w robocie , a ty nie możesz powiedzieć koledze ze mu giry smierdza nie ma co, niepasuje to zapierdalaj na produkcje robic w wysokich tempertaturach to potem taki odorek ze skarpet kolegi dla ciebie będzie niczym wielkim pozdrawiam
D
Donald
W związku z falą upałów i propozycją skrocenia czasu pracy dla pracownikòw apelujè o obniżenie dla pracodawcòw składek na nich nałożonych no ZUS itd,itp
B
Budowlaniec
A jak jest z pracownikami na budowie ? Sam pracuje na budowie i często temperatura przekracza 30 stopni a szef nie zapłacę za nas w wodę tylko sami kupujemy
Wróć na i.pl Portal i.pl