Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom

Anna Bartosiewicz
Pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec pracowników w upał.
Pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec pracowników w upał. skeezy/ Pixabay.com
Upał jest zmorą wielu pracowników. Przez wysoką temperaturę podczas upałów zmniejsza się nasza efektywność i zdolność do koncentracji. Na szczęście polskie przepisy nakładają na pracodawców pewne obowiązki w trakcie upału. Przypominamy najważniejsze z nich.

Dostęp do wody zdatnej do picia

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi o tym, że pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do wody zdatnej do picia. Ujście wody ma znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy, a czerpanie wody musi odbywać się z zaworów czerpalnych.

Dostęp do zimnych napojów

Podczas upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpłatny, stały dostęp do zimnych napojów wzbogaconych o odpowiednie sole mineralne i witaminy. Wynika to stąd, że pracownicy wykonują swoje zadania w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracownikom biurowym zimne napoje przysługują, kiedy temperatura przekracza 28 st. C, a pracownikom fizycznym – przy temperaturze powyżej 25 st. C. Zimne napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany, w takiej ilości, aby zaspokoić potrzeby pracowników.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Dostęp do wody do mycia

Pracownicy fizyczni wykonujący pracę na otwartej przestrzeni powinni mieć zagwarantowany dostęp do wody przeznaczonych do celów higienicznych, np. do mycia. Źródło takiej wody musi znajdować się w promieniu 75 m od miejsca pracy. Na jedną osobę przysługuje 90 litrów wody dziennie.

Prawo do przerwania pracy z powodu upału

Chociaż pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia podwładnego z pracy ze względu na wysoką temperaturę, pracownik może przerwać pracę z własnej inicjatywy. Zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo to zrobić, jeżeli kontynuowanie pracy mogłoby zagrażać jego zdrowiu lub życiu albo zdrowiu lub życiu jego współpracowników. Pracownik ma także praco opuścić stanowisko pracy, kiedy warunki pracy nie spełniają wymogów BHP. W sytuacji, która wymaga przerwania pracy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia, po oddaleniu się ze stanowiska pracy należy niezwłocznie poinformować o tym przełożonego. W takim wypadku osoba pracująca nie poniesie konsekwencji finansowych.

Uwaga!

Artykuł 210 §1 kodeksu pracy mówi wyraźnie: „W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.”

Ochrona przed słońcem

Polskie przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku instalowania klimatyzacji czy wentylacji, jeżeli jednak pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien przynajmniej raz na pół roku dokonywać przeglądu zamontowanych w firmie urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, sprawdzać ich stan oraz dokonywać prac konserwatorskich. Pomieszczenia, w których wykonywana jest praca oraz stanowiska pracy powinny być chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem i niekontrolowaną emisją ciepła wskutek promieniowania. Aby zabezpieczyć okna czy świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem, pracodawca może zamontować rolety lub żaluzje.

Ochrona młodocianych przed pracą w upale

W pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C., a wilgotność względna powietrza – 65 proc., obowiązuje zakaz pracy pracowników młodocianych.

Porównaj najlepsze oferty pracy

Krótsze godziny pracy w upał

W polskich aktach prawnych nie ma zbyt wielu zapisów na temat upałów, ale można spróbować wyegzekwować od szefa dodatkowe przywileje na okoliczność upału. Taką możliwość przewiduje art. 18 Kodeku pracy. Dobrym pomysłem na poprawę komfortu pracownika w upał są dodatkowe przerwy w pracy, tzw. przerwy regeneracyjne. Inne rozwiązanie stanowi wcześniejsze odprawienie pracownika do domu. Jeżeli osoba zatrudniona może wykonywać pracę zdalnie, warto zaproponować jej pracę z miejsca zamieszkania.

- Mimo że Kodeks pracy nie przewiduje innych przywilejów dla osób pracujących podczas upałów, nie oznacza to, że pracodawcy nie mogą z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników zastosować różnych udogodnień. Dobrym pomysłem jest na przykład wprowadzenie dłuższych lub częstszych przerw czy skrócenie czasu pracy – mówi Natalia Bogdan, prezes zarządu Jobhouse. – Pamiętajmy, że tylko zadowolony pracownik może pracować efektywnie. Warto zapytać swój zespół, czego potrzebuje, jak możemy pomóc naszym pracownikom, by w ten upalny czas pracowali w komfortowych dla siebie warunkach. Może się okazać, że wprowadzenie małych zmian sprawi, że zespół będzie zadowolony i efektywny – dodaje.

Grzywna za naruszenie przepisów

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Przykładowo, jeżeli pracodawca nie udostępni swoim pracownikom w upał zimnych napojów, grozi mu kara grzywny. Zgodnie z art. 283 § 1 K.p., takie zaniechanie jest traktowane jako wykroczenie. W zależności od rodzaju wykroczenia, przedsiębiorca może mieć do zapłaty od 1000 zł do 30 000 złotych.

Ochrona pracowników wykonujących prace o charakterze niebezpiecznym

Pracownicy wykonujący prace o charakterze niebezpiecznym w czasie upałów powinni szczególnie zwracać uwagę na swoje samopoczucie i stan psychofizyczny. Należy pamiętać o nakryciu głowy i piciu dużej ilości płynów. Jeżeli pracownikowi wykonującemu pracę w wysokiej temperaturze stanie się coś w trakcie upału, na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że zapewnił pracownikowi odpowiednie warunki pracy.

Do prac szczególnie niebezpiecznych zalicza się:

  • roboty budowlane
  • roboty rozbiórkowe
  • roboty remontowe i montażowe prowadzone bez zatrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych oraz w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych
  • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych
  • prace na wysokości

Zobacz najlepsze oferty pracy

Na co zwrócić uwagę w trakcie upałów?

Praca w wysokiej temperaturze bez uzupełniania odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów, a to grozi udarem cieplnym. Jego objawy następują szybko, a w skrajnych przypadkach kończą się utratą przytomności.

Objawy udaru cieplnego to:

  • wyczerpanie
  • dezorientacja
  • uczucie gorąca
  • zaczerwienienie i suchość skóry
  • uczucie pragnienia
  • szum w uszach i skroniach
  • mroczki przed oczami
  • zawroty i ból głowy
  • nudności i wymioty
  • podwyższona temperatura ciała, nawet powyżej 40 st. C.
  • utrata przytomności

W razie podejrzenia udaru cieplnego należy jak najszybciej wezwać pogotowie, a następnie – udzielić pierwszej pomocy.

W przypadku udaru cieplnego postępuj w ten sposób:

  • umieść poszkodowanego w pozycji półsiedzącej w zaciemnionym, chłodnym miejscu.
  • zrób zimne okłady na głowę i kark (nie używaj lodu, aby nie wywołać szoku termicznego)
  • podaj napoje chłodzące (nie mogą to być używki: kawa, herbata, ani alkohol)
  • okładaj ciało zwilżonymi, chłodnymi ręcznikami
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kucharz

Pierwsze słyszę o jakichś napojach poza wodą i wgl o tym że mogę mieć kiedykolwiek przerwę jak jest robota

T
Tomek
Polecam zainstalować sobie w miejscu pracy dystrybutor filtrujący Waterpoint System - woda jest cały czas pod ręką bo filtrowana jest na bazie kranówki (dystrybutor podłącza się do rur z wodą) więc nie trzeba pamiętać o ciągłym zamawianiu i uzupełnianiu zapasów. W smaku jest bardzo dobra - ciepła, zimna, gazowana, a do tego spora oszczędność pieniędzy, którą widać już po pierwszym miesiącu ;)
A
Anna
Dostawy do sklepu typu Żabka w pełnym słońcu gdzie towar trzeba wnieść po schodach do sklepu...
G
Gość
2019-06-14T09:52:31 02:00, Smoczyca:

A co z dziećmi w przedszkolach , żłobkach i szkołach? W naszym przedszkolu w salach na piętrze nie da się wysiedzieć. Dzieci odbieram całe mokre i zmęczone. Czy Miasto nie jest w stanie sfinansować, lub chociaż dofinansować montażu klimatyzacji w tych najbardziej narażonych na upał placówkach? Przecież w takich warunkach nie da się prowadzić zajęć, poziom koncentracji jest równy zeru.

Biedny bombelek XD

M
Misiek
Wał i nic więcej . Pracownicy gastronomii jak i ja budowach w Polecę nie przestrzegają połowy tego co „nam przysługuje” . Kary śmieszne a jak zgłoszę to tracę prace a on dostaje śmieszny mandat . Tyle w temacie
S
Smoczyca
A co z dziećmi w przedszkolach , żłobkach i szkołach? W naszym przedszkolu w salach na piętrze nie da się wysiedzieć. Dzieci odbieram całe mokre i zmęczone. Czy Miasto nie jest w stanie sfinansować, lub chociaż dofinansować montażu klimatyzacji w tych najbardziej narażonych na upał placówkach? Przecież w takich warunkach nie da się prowadzić zajęć, poziom koncentracji jest równy zeru.
G
Gość
Krakowskie MPK. W warsztacie temperatura przekraczała 30,5 st.C. Na moje pytanie o zimne napoje otrzymałem odpowiedź że znajduje się w kranie. Do woli...
G
Gość
powiedzcie to firmą ochroniarskim gdzie pracują na obiektach o obowiązkowej ochronie xD Długie spodnie i ciężkie buty, wszystko czarne i 12h na słońcu :(
G
Gość
Czy obowiązuje pracowników ochrony
s
sam sobie szefem
jak dobrze jest pracować na własny rachunek, nie mieć szefa ale też nikogo nie zatrudniać
J
Janusz
2019-06-06T12:50:25 02:00, Szef2019:

No i co marudzisz? Masz obowiązek pracy. Zero posiłków i wody. Jak Ci coś nie pasuje to na twoje miejsce mam 20 innych ludzi. Pracownik jest jak pies, można go czasem pogłaskać ale regularnie trzeba go zj3bac

Nie nie ....grubo się mylisz skończyły się czasy za na twoje miejsce jest 20 innych

Teraz to pracodawca powinien powinien pracownika po dupie głaskać ?

W
Weelina
2018-08-02T11:14:52 02:00, Gość:

Zapraszam do tego sklepu. Panowie w pełnym słońcu, w długich czarnych spodniach rozładowują tiry z dostawą, oczywiście ręcznie. Temepratura na magazynie przekracza grubo 30 stopni, na sklepie oscyluje w granicach 30 stopni. Oczywiście nie ma czasu na dodatkowe przerwy, bo kierownictwo nie przewiduje czegoś takiego jak "stanie" w pracy. Oczywiście po za Paniami, Panowie zawsze mają coś do robienia od 9 do 20 :) Nie wspominam już o dźwiganiu ciężarów, nawet do tony, dwóch w przeciągu 1-2 godzin. A co z BHP? Liczę na to że ktoś się wreszcie tym zainteresuje. Pozdrawiam.

Dokladnie sprzedawców zawsze osrają

U nas wsYstko samo się wyląduje na półkach, do pracy w markietach ludzi brak A za najniższą krajową niech sami se pracują!

S
Szef2019
No i co marudzisz? Masz obowiązek pracy. Zero posiłków i wody. Jak Ci coś nie pasuje to na twoje miejsce mam 20 innych ludzi. Pracownik jest jak pies, można go czasem pogłaskać ale regularnie trzeba go zj3bac
G
Gość
Zapraszam do tego sklepu. Panowie w pełnym słońcu, w długich czarnych spodniach rozładowują tiry z dostawą, oczywiście ręcznie. Temepratura na magazynie przekracza grubo 30 stopni, na sklepie oscyluje w granicach 30 stopni. Oczywiście nie ma czasu na dodatkowe przerwy, bo kierownictwo nie przewiduje czegoś takiego jak "stanie" w pracy. Oczywiście po za Paniami, Panowie zawsze mają coś do robienia od 9 do 20 :) Nie wspominam już o dźwiganiu ciężarów, nawet do tony, dwóch w przeciągu 1-2 godzin. A co z BHP? Liczę na to że ktoś się wreszcie tym zainteresuje. Pozdrawiam.
z
zyga
coście się zesrali z tym Toruniem i Bydgoszczą
Wróć na i.pl Portal i.pl