Upadło biuro podróży Alfa Star. Co dalej z turystami?

  Upadło biuro podróży Alfa Star. Co dalej z turystami?

  Maciej Kowalski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Upadło biuro podróży Alfa Star. Co dalej z turystami?

  ©Przemek Świderski

  Upadło popularne biuro podróży Alfa Star z Radomia. Turyści, którzy za jego pośrednictwem wykupili wycieczkę na Costa Brava, w sobotę na dwie godziny przed odlotem z lotniska w Gdańsku dowiedzieli się o upadłości biura. W związku z tym utknęli na terminalu na kilka godzin.
  Upadło biuro podróży Alfa Star. Co dalej z turystami?

  ©Przemek Świderski

  Aktualizacja niedziela, 30.08.2015 r.
  1500 turystów, którzy przebywają na zagranicznych wczasach z radomskim biurem turystycznym Alfa Star, nie musi się obawiać nieuregulowanych rachunków - twierdzą przedstawiciele biura, które w ubiegłym tygodniu ogłosiło upadłość.

  - Gwarancje w wysokości 20 milionów złotych zdeponowane w Urzędzie Marszałkowskim wystarczą na opłacenie kosztów ich pobytu za granicą. Nawet ci, którzy rozpoczynają teraz swój pobyt na wczasach, mogą zostać do końca turnusu - mówi Małgorzata Strzylak, członek zarządu radomskiego biura podróży Alfa Star.

  Sobota, 29 sierpnia 2015 r.
  W sobotę spółka Alfa Star z Radomia poinformowała Urząd Marszałkowski, że w związku z utratą płynności finansowej jest zmuszona do zaprzestania realizowania, jak i sprzedaży dalszej oferty turystycznej. Za granicą przebywa obecnie 1500 klientów Alfa Star.

  Są oni głównie w Egipcie, ale też Tunezji, Bułgarii i Grecji. Małgorzata Strzylak stwierdziła, że na obecną sytuację firmy miało wpływ wiele czynników.

  Kłopoty mają również turyści, którzy zapłacili za wycieczkę, a teraz na nią nie pojadą. W sobotę na lotnisku w Gdańsku zdenerwowani turyści bezskutecznie czekali na wylot.

  - O tym, że nie polecimy, dowiedzieliśmy się w momencie, gdy mieliśmy zdawać bagaż. Nie mogliśmy tego zrobić, bo pan w okienku odprawy nie miał nas na liście pasażerów. Przez dwie godziny, do wylotu, nic nie zostało zrobione, żebyśmy mogli wylecieć. Musieliśmy sami szukać w internecie informacji o tym, co się stało. Nagle dowiedzieliśmy się, że jest upadłość biura. Ja nawet dzwoniłam do hotelu, żeby się upewnić, czy jest rezerwacja. Okazuje się, że była, ale nie mieli nas na liście - poinformowała dziennikarkę Radia Gdańsk pani Magda.

  Alfa Star było największym polskim organizatorem wczasów w Egipcie. W 2010 roku firma miała problemy związane z uziemieniem wielu samolotów z powodu wybuchu wulkanu na Islandii. Potem musiała przekonywać turystów, że rewolucja islamska tak naprawdę rozgrywa się w wielkich miastach, a kurorty nadmorskie są bezpieczne.

  Firma wychodziła z tych problemów raczej obronną ręką. Sytuacja zmieniła się w tym roku, gdy w marcu terroryści zaatakowali turystów w Muzeum Bardo w Tunisie, oraz w czerwcu na plaży w miejscowości Susa.

  Klienci uznali, że nawet pilnie strzeżone kurorty nadmorskie nie są bezpieczne.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo