UOKiK: Provident musi zwrócić część prowizji tym, którzy wcześniej spłacili pożyczkę

MIKO
W przypadku przedterminowej spłaty pożyczki Provident Polska zwróci konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów (wyliczoną zgodnie z metodą liniową), w tym prowizji i opłaty przygotowawczej
W przypadku przedterminowej spłaty pożyczki Provident Polska zwróci konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów (wyliczoną zgodnie z metodą liniową), w tym prowizji i opłaty przygotowawczej Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę Provident Polska do zmiany sposobu rozliczeń z klientami, którzy spłacili pożyczki przed umówionym terminem. Spłaciłeś wcześniej pożyczkę? Dowiedz się, jakie masz prawa. To trzeba wiedzieć!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję zobowiązującą firmę pożyczkową Provident Polska do zwrotu części kosztów pożyczki tym klientom, którzy spłacili ją przed terminem.

Czytaj też: Koniec z nieuczciwym handlowaniem podczas pokazów?

Zgodnie bowiem z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe mają obowiązek oddać konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów pożyczki. Taką interpretację potwierdził we wrześniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE. Tymczasem Provident, w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki, z takiego obniżenia kosztów wyłączył opłatę przygotowawczą i prowizję - informuje UOKiK.

– Konsument, który przed terminem spłaci pożyczkę lub kredyt konsumencki, ma prawo odzyskać część wszystkich pobranych opłat proporcjonalnie do skrócenia czasu kredytowania. Kwota zwrotu powinna być obliczona metodą liniową, która jest transparentna i sprawiedliwa. Jako Urząd robimy wszystko, aby uporządkować kwestię tych rozliczeń i wyeliminować z rynku nieprawidłowości. Udało się to już w przypadku większości banków oraz dużej części firm pożyczkowych – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz koniecznie: Jest decyzja UOKiK w sprawie opłat za parkowanie przed marketami

Zgodnie z decyzją UOKiK, w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki Provident Polska zwróci konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów (wyliczoną zgodnie z metodą liniową), w tym prowizji i opłaty przygotowawczej. W przypadku wcześniejszej częściowej spłaty podstawą do rozliczenia będzie kwota nadpłaty netto (po obniżeniu jej o ewentualną sumę niedopłat).

Provident ma też usunąć skutki naruszenia praw konsumentów. Dotyczy to osób, które spłaciły przed terminem pożyczkę w okresie między 16 maja 2016 r. a datą uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK. Spółka poinformuje ich, że mogą wystąpić o zwrot proporcjonalnej części pobranych opłat, a potem odda im pieniądze. Firma podjęła się też weryfikacji rozliczeń i ewentualnej dopłaty w przypadkach, gdy klient złożył wcześniej reklamację i w efekcie odzyskał jedynie części należnej kwoty. Sprawdź szczegóły w decyzji.

Prezes UOKiK wydał już decyzje wobec 22 firm pożyczkowych, które nieprawidłowo rozliczały się z konsumentami po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. W tym roku oprócz Providenta zobowiązał do zmiany praktyk i usunięcia skutków naruszeń także spółkę Monedo Polska (dawniej Kreditech Polska).

UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kary dla właściciela sklepów Biedronka

Spłaciłeś wcześniej pożyczkę? Dowiedz się, jakie masz prawa

  • Każda osoba, która ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca musi obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi. Zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.
  • Kwota do zwrotu powinna zostać obliczona metodą liniową. Polega ona na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.
  • UOKiK przygotował kalkulator kredytowy, który pomoże wyliczyć orientacyjną kwotę do zwrotu według metody liniowej.
  • O zwrot nierozliczonych części opłat za spłacony wcześniej kredyt konsumencki lub pożyczkę możesz się ubiegać, jeżeli zawarłeś umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli po 18 grudnia 2011 r. Terminy przedawnienia roszczeń wynoszą 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 r., 6 lat - dla spłat dokonanych po tej dacie.
  • Żeby odzyskać należne środki, złóż reklamację - wyślij pismo do instytucji finansowej, która udzieliła ci pożyczki lub kredytu konsumenckiego.

Wideo

Materiał oryginalny: UOKiK: Provident musi zwrócić część prowizji tym, którzy wcześniej spłacili pożyczkę - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie