reklama

UOKiK ostrzega potencjalnych klientów firmy Invest-Net Braniewski

Redakcja
Bezpłatna usługa internetowa może zamienić się znienacka w płatną 500 zł miesięcznie
Bezpłatna usługa internetowa może zamienić się znienacka w płatną 500 zł miesięcznie Małgorzata Genca
UOKiK ostrzega: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl – te strony prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego mogą powodować znaczne straty dla klientów. To pierwszy przypadek, w którym Urząd korzysta z tzw. ostrzeżenia konsumenckiego. Przedsiębiorcy, który prowadzi wymienione w ostrzeżeniu serwisy, nic nie łączy z serwisami ogłoszeń czyli gratka.pl i alegratka.pl należącymi do Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały dotyczące niezgodnych z prawem praktyk Tomasza Braniewskiego, właściciela firmy Invest-Net Braniewski Tomasz w Warszawie. Przedsiębiorca prowadzi strony internetowe: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl, poprzez które przyjmuje od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach.

Aby zamówić powyższą usługę, konsument musi wejść na jedną ze stron przedsiębiorcy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i wybrać przycisk „Zgłoś ofertę”. Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po 3 bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł). Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty. Co więcej, nie mają możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez Tomasza Braniewskiego okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy. Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1 500 zł. Wezwania skierowane przez Tomasza Braniewskiego w większości przypadków nie mają jednak mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna.

W związku z tym, że niedozwolone praktyki firmy Invest-Net Braniewski Tomasz mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów, UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia. Urząd zwraca uwagę na to, że przycisk na stronach internetowych „Zgłoś ofertę” nie został oznaczony informacją, że dodanie ogłoszenia wiąże się z jakąkolwiek opłatą. Zgodnie z prawem, brak takiej informacji oznacza, że nie doszło do zawarcia umowy. Mimo to Invest-Net Braniewski Tomasz wysyła konsumentom wezwania do zapłaty, na podstawie których wielu z nich mogło uiścić żądaną kwotę, sądząc, że należy się ona przedsiębiorcy. Ponadto, z uwagi na specyfikę usługi, niedozwolonym warunkiem jest zastrzeganie, że można z niej zrezygnować z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi od jednego do trzech miesięcy.

Ponadto w ocenie Invest-Net Braniewski Tomasz narusza inne obowiązki informacyjne, co w praktyce utrudniało piszącym do UOKiK konsumentom dochodzenie swoich praw, w tym odstąpienie od umowy. Przedsiębiorca: nie informuje konsumentów o nazwie swojej firmy, nie informuje o łącznej cenie za swoje usługi, czasie trwania umowy, powodach jej wypowiedzenia, nie przekazuje klientowi potwierdzenia zawarcia umowy, które musi zostać dostarczone na trwałym nośniku (np. na CD, mailem, smsem).

Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ostrzeżenia są wykorzystywane w przypadku stwierdzenia przez Urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia będą zamieszczanie na stronie internetowej Urzędu.

Poza ostrzeżeniem konsumenckim dotyczącym Invest-Net, Urząd niedawno wydał decyzję w sprawie tego przedsiębiorcy. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na Tomasza Braniewskiego nałożono karę w wysokości ponad 21 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Ponieważ wiele osób myli wydawców serwisów o zbliżonych nazwach Zarząd Polska Press Sp. z o.o. wydał specjalne oświadczenie, o treści jak niżej.

"W nawiązaniu do ostrzeżenia konsumenckiego wydanego 4 stycznia 2016 roku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczącego stron ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl prowadzonych przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego, oświadczamy:

Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciela serwisów ogłoszeniowych związanych marką Gratka.pl oraz Alegratka.pl, nie łączą żadne stosunki handlowe z podmiotem, który prowadzi wymienione w tym ostrzeżeniu serwisy w domenach bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl oraz, w szczególności w domenach ale-gratka.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl.

Serwisy te prowadzone są przez wspomnianego przedsiębiorcę bez porozumienia z Polska Press Sp. z o.o., a w przypadku serwisów wykorzystujących nazwę gratka.pl oraz alegratka.pl - wręcz wbrew wyraźnemu sprzeciwowi Spółki.

Gratka.pl to rozpoznawalna marka na rynku serwisów ogłoszeniowych, posiada ugruntowaną od lat pozycję uczciwego i rzetelnego serwisu, a w ocenie Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie wymieniony w ostrzeżeniu UOKiK przedsiębiorca nielegalnie wykorzystuje w prowadzonej działalności markę Gratka.pl oraz Alegratka.pl.

W efekcie Polska Press Sp. z o.o. nie pozostaje bierna na opisane powyżej, godzące w interesy Spółki działania przedsiębiorcy Tomasza Braniewskiego, podejmując wszelkie prawem dopuszczalne kroki. W szczególności Spółka znajduje się obecnie w sporze sądowym ze wspomnianym przedsiębiorcą i uzyskała już na tym etapie zabezpieczenie wniesionego powództwa skutkujące zakazem prowadzenia przez Tomasza Braniewskiego dotychczasowej działalności w ramach części serwisów internetowych opisanych w ostrzeżeniu UOKiK.

Zarząd Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie".

 

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie