Unikalna technologia, która odsłania świat niewidomym i osobom niedowidzącym.(Wideo)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Niewielkie urządzenie OrCam MyEye 2 pomaga niewidomym i niedowidzącym odczytywać teksty, rozpoznaje twarze i identyfikuje produkty.

Udostępnia świat niewidomym, niedowidzącym i osobom, które mają problemy w czytaniu. Taka jest najbardziej zaawansowana przenośna technologia o której mówi się, że to rewolucja sztucznego wzroku.

Mowa o OrCam MyEye 2, która zostanie zaprezentowana na targach elektroniki użytkowej CES 2020 w Las Vegas. Pozwala ona nie tylko odczytywać, rozpoznaje też twarze, identyfikuje produkty, jednym słowem zwiększa niezależność użytkowników.

Bezproblemowa identyfikacja twarzy odbywa się w czasie rzeczywistym. Identyfikacja produktów umożliwia z samodzielne zakupy. Intuicyjnie rozpoznaje proste gesty dłoni lub podążając za wzrokiem użytkownika - umożliwiając korzystanie z zestawu głośnomówiącego bez potrzeby korzystania ze smartfona lub Wi -Fi. Urządzenie jest małe, lekkie i mocowane magnetycznie do każdej oprawki okularów.

OrCam MyEye 2 może być używana przez dzieci, dorosłych i osoby w podeszłym wieku. Odczytuje dowolny tekst drukowany lub cyfrowy. OrCam MyEye 2 o wadze zaledwie 22 gramów wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję, OCR (Optyczne rozpoznawanie znaków) i uczenie maszynowe, do czytania dowolnego drukowanego i cyfrowego tekstu, identyfikowania milionów produktów, rozpoznawania twarzy ludzi.

Użytkownicy urządzenia uważają, że zmienia ich życie. OrCam pomógł mi odzyskać niezależność i swobodnie żyć z niepełnosprawnością wzrokową. Ta rewolucyjna technologia rekompensuje utratę wzroku- mówił Devorah Shaltiel, użytkownik OrCam. Nic dziwnego, że OrCam MyEye 2 zdobył już wiele prestiżowych nagród, w tym Last Gadget Standing na CES 2018

Jego producentem jest OrCam Technologies, firma założona w 2010 przez izraelskich naukowców prof. Amnona Shashua i Ziv Avirama, którzy są też współzałożycielami Mobileye (obecnie firmy Intel), lidera systemu unikania kolizji i innowatora jazdy autonomicznej, który został przejęty przez Intel Corp.

Ziv Aviram mówił w BBC o OrCam MyEye 2, że to najbardziej zaawansowane urządzenie na świecie, które może pomóc niedowidzącym i niewidomym… Może czytać tekst, rozpoznawać twarze, banknoty, identyfikować karty kredytowe, itd.

-Ponad miliard ludzi korzysta dziś z produktów wspomagających. To urządzenie może zmienić życie 350 milionów ludzi, którzy tracą wzrok, są niewidomi lub niedowidzący. To około 4,5 proc. światowej populacji. Jeśli doliczymy do tego dyslektyków oraz osoby starsze, które doświadczają zmęczenia czytaniem, OrCam MyEye 2 może być pomocny nawet pięciu procentom ogólnej populacji.

-Czy zamienia ono książkę w audiobook-spytano w BBC Avirama. „Tak”, odpowiedział. Dodał też, że potencjał OrCam jest większy niż Mobileye… Ta technologia jest nieograniczona.
OrCam MyEye 2 jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, mogą go używać siedmioletnie dzieci i osoby w wieku lat ... stu. Jest dostępny w 29 krajach, w prawie 20 językach, w tym w angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim, holenderskim, francuskim, norweskim i polskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl