Unia Europejska przeszkoli ukraińskich żołnierzy. Tylko Węgry nie poparły tego projektu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Dowództwo misji ma znajdować się w naszym kraju. Większość ukraińskich żołnierzy ma zostać przeszkolonych w Polsce.
Dowództwo misji ma znajdować się w naszym kraju. Większość ukraińskich żołnierzy ma zostać przeszkolonych w Polsce. Twitter Ukrainska Prawda
Węgry jako jedyny kraj Unii Europejskiej skorzystał z prawa konstruktywnego wstrzymania się od głosu i nie poparł projektu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii. – Nie sądzimy, by robienie czegokolwiek, co prowadzi do eskalacji, było dobrym pomysłem – powiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Szef węgierskiego MSZ podkreślił jednocześnie, że z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) zostanie przekazane kolejne 500 mln euro na przynajmniej częściowe sfinansowanie dostaw broni dla Ukrainy. Podkreślił, że choć Węgry również wnoszą wkład w EPF, to „nie może zagwarantować, że będzie tak w przyszłości”. Zauważył przy tym, że z funduszu finansowane są również ważne przedsięwzięcia na odcinku południowym i ewentualny brak środków może spowodować duże problemy.

– Węgry wpłacają dziesiątki milionów euro do Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, a mimo to słyszymy z Brukseli i od przywódców niektórych krajów członkowskich, że Węgry nie robią wystarczająco dużo, by pomóc Ukrainie – podkreślił. Dodał też, że słowo „pokój” nie zostało użyte w żadnym wystąpieniu podczas spotkania w Luksemburgu, którego atmosferę określił jako „dość wojowniczą”.

Szijjarto zauważył, że przepisy unijne pozwalają na wstrzymanie się od głosu, a więc Węgry nie przeszkodziły w formowaniu misji. Nie będą jednak w niej uczestniczyć i partycypować w kosztach jej funkcjonowania.

W unijnym procesie decyzyjnym ustalenia w odniesieniu do wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej podejmowane są jednomyślnie, jednak dane państwo może wstrzymać się od głosu, jednocześnie nie blokując działania. W wyniku konstruktywnego wstrzymania się od głosu państwo jest zwolnione od obowiązku wykonania decyzji, ale akceptuje, że jest ona wiążąca dla Unii Europejskiej.

Na poligonach państw Unii Europejskiej w najbliższych miesiącach ma zostać przeszkolonych nawet 15 tys. żołnierzy ukraińskich. W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że misja Unii Europejskiej zajmująca się szkoleniem Ukraińców pojawi się również w Polsce. Dowództwo misji ma znajdować się w naszym kraju. Również w Polsce zostanie przeszkolonych większość ukraińskich żołnierzy.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl