Unia Europejska nie jest przygotowana na wojnę z Rosją. Brutalna analiza

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
"Politco" przeprowadziło analizę obecnej sytuacji w Unii Europejskiej względem potencjalnego konfliktu zbrojnego z Rosją. Zdaniem gazety, UE nie jest przygotowana na starcie z państwem Władimira Putina. Jedną z brutalnych statystyk jest drastyczny spadek liczebności armii w krajach członkowskich.

Unia Europejska bez szans z Rosją

Gazeta "Politico" przeprowadziła analizę potencjalnych szans Unii Europejskiej w starciu z Rosją, gdyby ta rozszerzyła swoją wojnę poza Ukrainę. Scenariusz jest bardzo pesymistyczny. Zauważono, że związek nie ma wystarczającego potencjału obronnego, aby samodzielnie stawić czoła Rosji bez wsparcia Stanów Zjednoczonych.

"Europa nie tylko nie jest przygotowana na [potencjalną] wojnę, ona się do niej nie przygotowuje" - stwierdził Banjamin Tallis z niemieckiego think tanku DGAP, cytowany przez gazetę.

Podobnego zdania jest były ambasador USA w Polsce - Daniel Fried, który uważa, że "Europejczycy nie mają zdolności do obrony".

Drastyczny spadek wojsk w UE

Kluczowym problemem Unii Europejskiej jest spadek liczebności sił zbrojnych w krajach Unii Europejskiej.

"Politico" wyjaśnia, że od zakończenia Zimnej Wojny liczebność ta zmniejszyła się dwuipółkrotnie, z 3,4 miliona żołnierzy w 1989 roku do zaledwie 1,3 miliona w 2022 roku.

Nie bez znaczenia jest również fakt odejścia od obowiązkowej służby wojskowej i przejście na zawodową służbę. Jako przykład źle przeprowadzonych zmian podano armię belgijską, której tak brakuje amunicji i funduszy, że żołnierze będą musieli "rzucać kamieniami", gdyby konflikt stał się realny. Tak stwierdził emerytowany generał belgijskich sił zbrojnych Marc Thys.

Kluczowa rola USA

Kluczowa w kontekście obrony Unii Europejskiej jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, bez których Europa nie byłaby w stanie stawić czoła Rosji.

"Politico" zauważa jednak, że oświadczenia Donalda Trumpa, który będzie walczył o ponowną kadencję jako prezydent USA, mówiące o zamiarze zmniejszenia poziomu wsparcia Białego Domu dla europejskich sojuszników z NATO budzą niepokój wśród państw członkowskich wspólnoty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl