Unia Europejska nawiąże współpracę energetyczną z Kanadą? Kraj jest dużym producentem gazu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/PolandMFA
Udostępnij:
– Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej oraz Kanady rozmowy dotyczyły m.in. współpracy energetycznej – poinformował reprezentujący Polskę na tym spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Zaznaczył, że Kanada jest dużym producentem gazu.

W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z szefową MSZ Kanady.

Marcin Przydacz przekazał dziennikarzom, że „w dyskusji wszyscy sojusznicy, w tym także Polska, wszyscy partnerzy zgodzili się co do kontynuacji po pierwsze wsparcia zarówno ze strony europejskiej, jak i kanadyjskiej dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję”. – Dyskutowano jednocześnie o możliwościach intensyfikacji współpracy unijno-kanadyjskiej, poszczególnych państw z Kanadą, m.in. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Kanada jest dużym producentem gazu – powiedział.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska i inne kraje UE szukają nowych, potencjalnych dostawców gazu. – Polska ma tu dużą rolę do odegrania z uwagi na fakt, że posiadamy terminal LNG, a także w ramach inicjatywy Trójmorza rozbudowaliśmy w ostatnim czasie infrastrukturę gazową i interkonektory z innymi krajami – mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Ponadto Marcin Przydacz przekazał, że rozmowy dotyczyły kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji, w tym zaproponowanego przez Komisję Europejską embarga na ropę z Rosji.

– Decyzja będzie zapadać w perspektywie następnych dni, tak aby najpóźniej na najbliższej Radzie Europejskiej można było przejść do kolejnych, ewentualnych pakietów. W tym pakiecie zaprezentowanym przez KE (…) znalazło się szereg elementów, o które zabiegała Polska. Mówię o kilkunastu firmach przemysłu zbrojeniowego, które aktywnie wspierają rosyjskie siły zbrojne. Mówię o firmach księgowo-podatkowo-lobbingowych, które aktywnie pomagają omijać, czy starają się omijać sankcje wobec Rosji – mówił.

Dopytywany o rozmowy dotyczące embarga na ropę z Rosji, wiceminister spraw zagranicznych odpowiedział, że będą one trwały. – Jestem dobrej myśli. Mam nadzieje, że uda się znaleźć porozumienie i wspólne stanowisko wszystkich członków UE. Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca. (…) Ta decyzja jest potrzebna jak najszybciej – dodał.

Marcin Przydacz zaznaczył że Polska zabiega o to, aby Komisja Europejska wydzieliła dodatkowe środki na wsparcia w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. – Mamy ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety z dziećmi – mówił. Wiceszef MSZ dodał, że wsparcia wymagają też Polacy, którzy udzielają schronienia uchodźcom z Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie