Ul. Sienkiewicza: Dekomunizacja tablicy PSL. Za słowo „ludowy”

(JUL)
Ludowcy nie kryją oburzenia. Na liście, którą magistrat przekazał wojewodzie, znalazła się tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania ruchu ludowego
Ludowcy nie kryją oburzenia. Na liście, którą magistrat przekazał wojewodzie, znalazła się tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania ruchu ludowego Wojciech Wojtkielewicz
Chodzi o tablicę na budynku siedziby partii przy ul. Sienkiewicza. Ludowcy już protestują przeciw jej usunięciu.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i decyzją wojewody tablica ma być usunięta na koszt samorządu białostockiego. - Jedyne słowo, które na niej razi to „ludowy” - twierdzi Stefan Krajewski, szef PSL w województwie podlaskim.

- Nie ma żadnej decyzji wojewody w tym zakresie. Do 31 marca tego roku dekomunizacja jest zadaniem samorządów. Nie podjęliśmy żadnych działań - zapewnia jednak Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody podlaskiego.

Na liście, którą magistrat przekazał wojewodzie, znalazła się tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania ruchu ludowego. Jej treść brzmi: „W 90-tą rocznicę zorganizowanego ruchu ludowego, w hołdzie jego organizatorom i działaczom, którzy życie swoje poświęcili walce o niepodległą, sprawiedliwą i ludową Ojczyznę. Ludowcy Białostocczyzny, Białystok 1985”.

Ludowcy nie kryją oburzenia.

- Nie wyobrażałem sobie, że mogą być osoby tak niedouczone historycznie, które pomylą ideę Polski Ludowej. Ta tablica naprawdę nie jest ku czci Polski Ludowej, ale tej ludowej, o której marzyli chłopi. A kto był tą siłą, która wybroniła Polskę od zalania jej przez komunizm? - grzmi prof. Adam Dobroński, historyk, związany z PSL. Przyznał wczoraj, że to on współredagował napis na tablicy.

- To byli chłopi, którzy nie pozwolili, by ich ziemia stała się własnością wspólną, a tego wymagał komunizm. To byli chłopi, którzy utrzymali wiarę, a przecież komunizm to miał być ateizm. To byli nasi bohaterowie. A teraz mamy się tego wstydzić? - wyjaśniał prof. Dobroński.

Dlaczego miasto uznało, że słowo „ludowy” podlega dekomunizacji?

- Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy obiekty, w których treści napisów użyto sformułowań „Polska Ludowa” lub „ludowa Ojczyzna” propagują komunizm. Napisaliśmy, że w sprawie tej powinni wypowiedzieć się specjaliści, np. z IPN - mówi Anna Kowalska z magistratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ul. Sienkiewicza: Dekomunizacja tablicy PSL. Za słowo „ludowy” - Gazeta Współczesna

Wróć na i.pl Portal i.pl