Ukryta słodycz, czyli w czym jest cukier? Codziennie zjadasz nawet 25 łyżeczek

JK
Cukier, często nazywany cichym zabójcą, jest dodawany do aż 74% pakowanej żywności sprzedawanej w supermarketach. Znajdziemy go nie tylko w słodkich, ale także w wytrawnych produktach. Gdzie jest go najwięcej i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Słodkość jak narkotyk

Cukier uzależnia prawie tak bardzo, jak narkotyki. Profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco na łamach tygodnika naukowego Nature pisze:

Zagrożenie zdrowia wywołane nadmierną konsumpcją cukru jest tak wielkie, że usprawiedliwia to wprowadzenie regulacji podobnych do tych, na jakie zdecydowano się w przypadku alkoholu czy nikotyny

Zgodnie z badaniami profesora cukier działa na mózg w podobnym stopniu, co kokaina czy heroina. Dlaczego cukier negatywnie wpływa na nasze zdrowie? On to właśnie odpowiada za próchnicę, otyłość, cukrzycę, nowotwory oraz choroby naczyniowo-sercowe.

Ukryta słodycz
Skoro cukier uzależnia, nic dziwnego, że dodawany jest do wielu produktów spożywczych, nie tylko tych w oczywisty sposób słodkich i niezdrowych. Niestety, często decydując się na produkty pozornie zdrowe, w efekcie spożywamy kilkanaście łyżeczek cukru. Sztucznie dodany cukier znajdziemy w:

  • płatkach śniadaniowych
  • jogurtach
  • batonikach zbożowych
  • batonikach białkowych

Podobnie rzecz ma się z wieloma wytrawnymi produktami. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziennie spożycie cukru nie przekraczało 10% kaloryczności całej diety (10-12 łyżeczek). Tymczasem średnio Polacy spożywają każdego dnia... około 25 łyżeczek, rocznie zaś nawet 70 kg! Zobaczcie, jakie produkty zawierają najwięcej cukru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-03-26T17:28:36 01:00, Kasia:

Nie przesadzacie trochę? Co innego cukier biały dodawany np. do coli a co innego miód czy naturalne cukry w 100% soku owocowym. Oczywiście kaloryczność kalorycznością. Dobrze mieć świadomość ile co zawiera kalorii, ale porównywania naturalnego miodu czy soku z pomarańczy do produktów gdzie dodawany jest biały cukier jest dla mnie nieporozumieniem.

Kiedy dopadnie cię bieda, to pamiętaj, że cukier krzepi.

M
Maja
Tak, statystyki, tabelki ile, co powinno się jeść i pić. Dlaczego nie polegać na własnym instynkcie. Każdy powinien dobrać dietę pod siebie. Mi na przykład służą soki warzywne wg. przepisu terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki, dzięki którym świetnie się czuję i mam energię. Soki traktuję jako uzupełnienie diety i wszystko jest ok z cukrem.
K
Kasia
Nie przesadzacie trochę? Co innego cukier biały dodawany np. do coli a co innego miód czy naturalne cukry w 100% soku owocowym. Oczywiście kaloryczność kalorycznością. Dobrze mieć świadomość ile co zawiera kalorii, ale porównywania naturalnego miodu czy soku z pomarańczy do produktów gdzie dodawany jest biały cukier jest dla mnie nieporozumieniem.
Wróć na i.pl Portal i.pl