Ukraińskie zboże utrudnia sytuację polskich rolników? Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra odpowiada na zarzuty

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Do Polski wpłynęło 684 tys. ton zboża z Ukrainy
Do Polski wpłynęło 684 tys. ton zboża z Ukrainy Fot. pixabay.com
– Dzisiaj dajemy się troszeczkę za bardzo ponieść emocjom wynikającym z różnego rodzaju doniesień, które bardzo często się nie sprawdzają. Należy zachować spokój. I przede wszystkim ci, którzy mogą, niech magazynują, bo w perspektywie czasu wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na zboże będzie – mówi polskatimes.pl Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wiele organizacji rolniczych podnosi problem ukraińskiego zboża, które pojawiło się na polskim rynku i utrudnia sytuację polskich rolników.

W rozmowie z polskatimes.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra pytany o to, czy ukraińskie zboże zalega w Polsce, odpowiedział, że według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trudno zgodzić się z takim zarzutem. – Na pewno ukraińskie zboże wpływa w jakiś sposób na na nasz rynek, natomiast nie jest to dzisiaj zasadniczy wpływ na cenę, która jest obecnie oferowana – mówił. Dopytywany, z czego więc wynika niska cena zboża, Krzysztof Ciecióra odpowiedział, że przede wszystkim wynika ona z giełdy. – My się odnosimy do tej europejskiej giełdy MATIF, dyktującej ceny, które są później punktem odniesienia w praktycznie całej Europie, w szczególności w Polsce – mówił.

Wiceminister rolnictwa wyjaśnił, że do Polski wpłynęło 684 tys. ton zboża. – To mało, jeśli zestawimy z tym, że Polska produkuje rocznie 24 mln ton – wyjaśnił. Krzysztof Ciecióra podkreślił, że nie wydaje się, żeby była to ilość, która jest w stanie trwale zdestabilizować sytuację w Polsce. – Uważam, że nie jest to możliwe, żeby taka ilość zboża mogła wpłynąć na sytuację w Polsce. – Lokalnie – być może tak – w rejonach przygranicznych. Ale podkreślam – tylko lokalnie i krótkoterminowo – wyjaśnił.

Dodał, że w czasie, kiedy wpłynęła do nas porcja zboża z Ukrainy, wyeksportowaliśmy 1,7 mln ton ziaren – głównie do Niemiec i Holandii, ale również poza Unię Europejską. – Zboże, które wpływa do Polski, także idzie dalej – wyjaśnił.

Wiceszef resortu rolnictwa pytany o to, jak długo mogą się utrzymywać niskie ceny zboża dla polskich rolników, wyjaśnił, że na to składają się dwa procesy. – Z jednej strony na pewno krótkotrwale wpływa na ceny zboże, które wpływa do nas w tym momencie. Z drugiej strony jest masowe sprzątanie magazynów, ponieważ zawsze przed żniwami jest tak, że rolnicy w całej Europie po prostu sprzedają gwałtownie zboże po to, żeby mieć miejsce na zorganizowanie kolejnego – mówił.

Podkreślił, że okres żniwny jest czasem, w którym ceny spadają. – Natomiast wszystkie dane, jakimi dysponujemy, i obserwacje, jakie wnosimy, mówią o tym, że ceny będą raczej w tym półroczu szły do góry. Jest osłabienie waluty euro w stosunku do dolara i to jest również bardzo ważny element. Rynek będzie dążyć do stabilizacji. To jest bardzo ważne, ponieważ kontraktacja zboża, pszenicy przede wszystkim w tym roku, wynosiła około 1600 zł za tonę. Wydaje się więc, że do tej kwoty będą dążyć rynki, ale też ważne jest to, że udrażniają się inne kanały eksportu zboża z Ukrainy niż tylko przez Polskę. W tym momencie infrastruktura rzeczna jest dostosowywana i wydaje się, że na Dunaju będzie w najbliższym czasie główny ciężar eksportu zboża z Ukrainy – wyjaśnił.

Krzysztof Ciecióra podkreślił, że obecnie zaleciłby wszystkim producentom rolnym zachowanie spokoju. – Dzisiaj dajemy się troszeczkę za bardzo ponieść emocjom wynikającym z różnego rodzaju doniesień, które bardzo często się nie sprawdzają. Należy zachować spokój. I przede wszystkim ci, którzy mogą, niech magazynują, bo w perspektywie czasu wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na zboże będzie – podkreślił.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl