Ukraińcy wchodzą do Unii Europejskiej. Indywidualnie. Na ogromną skalę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zaktualizowano 
W chwili upadku komunizmu sytuacja gospodarcza Ukrainy była zdecydowanie lepsza od naszej. Dziś, po 30 latach, różnica na korzyść Polski szokuje. Najlepiej obrazują ją zarobki – cztery, a nawet pięć razy wyższe u nas niż u nich. Działamy na Ukraińców jak magnes. Ale to niejedyny powód ich exodusu.

W dającej się przewidzieć przyszłości Ukraina, jako państwo, raczej nie stanie się członkiem Unii Europejskiej. Miliony zniecierpliwionych Ukraińców (a także tych, którzy uciekli przed wojną) zostaje więc obywatelami wymarzonej wspólnoty na własną rękę - przyjmując obywatelstwo Polski, Czech, Słowacji, Litwy i wkrótce może Niemiec oraz innych krajów UE.

CZYTAJ KONIECZNIE: UKRAIŃCY ZOSTANĄ POLAKAMI. ILU?

Polska odgrywa tu szczególną rolę. Jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy najszybciej wykrwawiającym się społeczeństwem Europy. W krótkim czasie ubyło nam ponad dwa miliony obywateli. Większość z nich zapewne nad Wisłę nie wróci. Posłali do obcych szkół dzieci, urządzili domy, mają dobrą pracę i życzliwych sąsiadów. Zostali przykładnymi obywatelami innych krajów. Kolejne pół miliona Polaków mieszkających w Polsce pracuje za granicą – w działających tam polskich firmach.

Te - w sumie - dwa i pół miliona osób w wieku produkcyjnym stanowi wyrwę w naszym rynku pracy. Tym groźniejszą, że wchodzące w dorosłość pokolenia są dużo mniej liczebne od poprzednich.

Reagując na falę ze Wschodu powinniśmy pamiętać, że my, Polacy, byliśmy przez ostatnie dekady, a właściwie stulecia, narodem tułaczy szukających schronienia, chleba, pracy, życzliwości. Oczekiwaliśmy przy tym od przyjmujących nas krajów i społeczeństw, że pozwolą nam zachować i pielęgnować swą tożsamość. Powinniśmy zatem najlepiej wiedzieć, czym jest solidarność. W końcu, podobno, to my ją wymyśliliśmy.

W dodatku dzisiaj leży ona w naszym interesie: gdyby nie Ukraińcy (i inni) sytuacja naszej gospodarki byłaby bardzo trudna. I rząd nie miałby pieniędzy na wszystkie „plusy”.

Czytaj także

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Materiał oryginalny: Ukraińcy wchodzą do Unii Europejskiej. Indywidualnie. Na ogromną skalę - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PIERDY ! CAŁA WIELKOŚĆ WOLNEGO ŚWIATA TO ZWYKŁY ZBRODNICZY BANDYTYZM. NICZEGO INNEGO NIE MA. NA NIC

TWORZENIE IDEOLOGII BO DLA ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA BANDYTA JEST BANDYTĄ A USTRÓJ WPROWADZONY PRZEZ BANDYTÓW TO BANDYCKI USTRÓJ.

Dodaj ogłoszenie