Ukraina: Rośnie przewaga Wiktora Janukowycza

Redakcja
W wyborach prezydenckich na Ukrainie przewaga Wiktora Janukowycza nad Julią Tymoszenko wynosi 2,57 procent. Centralna Komisja Wyborcza przeliczyła do tej pory 97,56 procent głosów.

W stosunku do poprzednich danych różnica głosów między kandydatami zwiększyła się do 637 tysięcy głosów. Janukowycza popiera 48,49 procent Ukraińców, a jego rywalkę - 45,92 procent. 4,39 procent wyborców nie wskazało żadnego kandydata.

Frekwencja wyniosła 69,07 procent. Szef Centralnej Komisji Wyborczej ogłosił, że ostateczne i oficjalne wyniki drugiej tury zostaną ogłoszone nie później niż 17 lutego.

Pewny zwycięstwa
Wiktor Janukowycz zapowiedział, że w czasie swojej prezydentury będzie chciał zjednoczyć Ukrainę wokół walki z problemami gospodarczymi.

Niedzielne przemówienie Wiktora Janukowycza, wygłoszone po rosyjsku, przypominało wystąpienie programowe. W przeciwieństwie do Julii Tymoszenko nie miał on żadnych wątpliwości, że jest zwycięzcą głosowania.

Podkreślił, że Ukraińcy zrobili pierwszy krok do zjednoczenia kraju. Ludzie chcieli zmian i to pokazali popierając jego kandydaturę. - Powinniśmy się zjednoczyć i razem walczyć z takim wrogami, jak bieda, brak odpowiedzialności i korupcja - mówił Janukowycz. Zapewnił też zwolenników Julii Tymoszenko i innych polityków, którzy odpadli w pierwszej turze, że w swoich działaniach weźmie pod uwagę ich poglądy. - Będę prowadzić taką politykę, aby zasłużyć na wasze zaufanie.

Ukraina kończy romans z Zachodem

Lider Partii Regionów jest zdecydowanym przeciwnikiem członkostwa ukrainy w NATO, nie sprzeciwia się natomaist współpracy z Unią Europejską. Jako kandydat na prezydenta zapowiadał podniesienie statusu języka rosyjskiego. Według ekspertów, jest on reprezentantem wielkiego biznesu ze wschodu kraju. To, jaką politykę będzie prowadził, zależy w dużym stopniu od interesów tych przedsiębiorców. Mimo że surowce pozyskują z Rosji, są oni coraz bardziej zainteresowani wejściem na rynki zachodnie.

Wiktor Janukowycz urodził się w Jenakijewie w obwodzie donieckim, skończył miejscową politechnikę. W młodości był dwa razy karany: za rozbój i spowodowanie obrażeń cielesnych. Wyroki zostały oficjalnie anulowane, a ich akta znalazły się w Moskwie. Karierę rozpoczynał jako dyrektor bazy samochodowej.
Do donieckich władz trafił w 1996 roku, a już rok później został gubernatorem obwodu doniecikego. To stanowisko zajmował do 2002 roku. Legenda głosi, że w ciągu 5 lat na zarządzane terytorium nie wpuścił żadnej rosyjskiej firmy.

W 2002 roku Janukowycz został premierem. 2 lata później, mimo wsparcia administracji prezydenta i nacisków na media, nie udało mu się wygrać wyborów prezydenckich. Szefem państwa został Wiktor Juszczenko. W sierpniu 2006 roku zostaje drugi raz premierem. To stanowisko zajmuje do grudnia 2007 roku, kiedy to przechodzi do opozycji.

IAR

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel

nauczcie się liczyć procenty

Dodaj ogłoszenie