Uderzenie Hamasu na Izrael poprzedziła fala cyberataków. Wzorowali się na Rosji?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Odpowiedzią Izraela na uderzenie Hamasu były najpierw bombardowania, potem rozpoczęto operację lądową.
Odpowiedzią Izraela na uderzenie Hamasu były najpierw bombardowania, potem rozpoczęto operację lądową. MENAHEM KAHANA/AFP/East News
Uderzenie Hamasu na Izrael 7 października nie był spontaniczną operacją. Poprzedziła ją mozolna praca nad gromadzeniem informacji o wrogu. Potem ruszyła fala cyberataków.

Cyberataki były jedną z pierwszych taktyk zastosowanych przez Hamas, gdy rozpoczął operację Al-Aksa Powódź i wszczął wojnę z Izraelem.

Specjalna grupa Hamasu

Grupa posiada specjalną jednostkę, która wykorzystuje internet jako pole bitwy. Cyber Force jest częścią wojskowego skrzydła Hamasu, Brygad Al-Kassam.

Izrael określił członków Cyber ​​Force jako „żołnierzy cienia” i dokonał zamachu na niektórych przywódców. W 2021 roku armia izraelska i wywiad tego kraju oświadczyły, że zniszczyły ośrodki szkoleniowe Cyber Force.

Jednak jednostka przetrwała i stała się jednym z filarów ataków z 7 października, a jej rola we wsparciu operacji wywołała zaskoczenie.

Według Cloudflare, globalnej amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie, cyberataki rozpoczęły się 7 października w środku nocy, a ich celem było blokowanie izraelskich stron internetowych.

Pierwszy atak osiągnął szczytową liczbę 100 000 żądań na sekundę i trwał 10 minut. Drugi był większy, osiągnął liczbę 1 miliona żądań na sekundę i trwał sześć minut. Celem były witryny i aplikacje dostarczające Izraelczykom informację i ostrzeżenia.

Na wzór rosyjskiego uderzenia

Cloudflare zwrócił uwagę, że podobną taktykę zastosowano podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Cyber ​​Force wykazało też zdolności w gromadzeniu danych wywiadowczych. Z raportu „The New York Times” wynika, że ​​Hamas miał wiedzę o tajemnicach armii izraelskiej, co zwiększyło powodzenie operacji.
Szczegółowe badania i planowanie Cyber ​​Force oznaczały, że hakerzy dokładnie wiedzieli, gdzie znajdują się serwery.

lena

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl