reklama

Uczniowie techników i szkół branżowych stoją w ogromnej kolejce do Medycyny Pracy w Sosnowcu po zaświadczenie lekarskie

lota
Kandydaci do techników i szkół branżowych stoją w ogromnej kolejce do lekarza Medycyny Pracy, aby otrzymać zaświadczenie, bez którego nie będą przyjęci do szkół. Marzena Bugała-Azarko/Lota
Olbrzymie kolejki przed przychodnią Medycyny Pracy przy ulicy Staszica w Sosnowcu. Powód? Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, którzy naukę będą kontynuować w technikum lub szkole branżowej, muszą wykonać badania i dołączyć do dokumentów rekrutacyjnych zaświadczenie o możliwości uczenia się w danym zawodzie. Kolejka ma ponad 200 metrów. Niektórzy uczniowie stoją już od 5 rano. W kurzu i nieznośnym hałasie, bo tuż obok trwa remont torów tramwajowych. Samoprząd Sosnowca obarcza winą Marszałka Województwa Śląskiego. Ten odbija piłeczkę.

Ogromna kolejka do Medycyny Pracy w Sosnowcu

Ogromna kolejka utworzyła się w czwartek, 18 lipca, przed Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy przy ulicy Staszica w Sosnowcu. Odstać trzeba co najmniej kilka godzin. W ogonku stoi młodzież, ale i rodzice absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, którzy naukę będą kontynuować w technikum.

Powód? Uczniowie, którzy dostali się do techników mają zaledwie kilka dni, aby uzyskać zaświadczenie o możliwości uczenia się w danym zawodzie i dołączyć je do dokumentów składanych w szkole. Wiele placówek w regionie umowę na wykonanie badań podpisało właśnie z WOMP w Sosnowcu, stąd kumulacja.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jestem tu od 6.45 - wylicza pani Anna, która do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przyjechała z wnukiem Konradem. Nastolatek ma wykonać m.in. badania wzroku i słuchu.

- We wtorek wnuk dostał skierowanie. Dziś podobno ostatni dzień, żeby zrobić te badania bezpłatnie, a jak nie to na własną rękę, prywatnie. Ale na własną rękę też się nie da, bo dzwoniłam się dowiedzieć: albo nie ma okulisty, albo innego specjalisty. Nawet prywatnie nie da się tych badań załatwić w tak krótkim czasie, a wnuk ma zaświadczenie dostarczyć do szkoły do 24 lipca - mówiła.

- To jest chore, kto to widział w tak krótkim czasie to załatwiać, a podobno na Staszica kierowani są uczniowie z całego powiatu - dodawała pani Anna.

Nie przegapcie

W kolejce stoją uczniowie z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, niektórzy przyszli z rodzicami. Atmosfera jest nerwowa, nie pomaga toczący się obok remont torów generujący kurz i hałas oraz wysoka temperatura.

Kacper dostał się do Technikum nr 8. W kolejce do przychodni stoi od 6.40. - Wczoraj już tu podjechaliśmy, ale o godz. 10. kolejka sięgała do przystanku. Dziś mam drugie podejście. Stoję już ponad trzy godziny, ale dopiero do recepcji, potem jeszcze kolejka do lekarza – opowiadał. Nastolatek czas zabijał słuchaniem muzyki. - Siedziałem też na krzesełku, bo zabrałem ze sobą krzesło turystyczne - dodaje.

Uczniowie techników i szkół branżowych stoją w ogromnej kole...

Nie wszyscy byli tak przezorni, a wielu uczniów kolejka zaskoczyła.

- Byliśmy uprzedzeni w szkole, żeby z badaniami nie czekać, ale czegoś takiego się nie spodziewałam - mówiła pani Magda, która na badania przyjechała z synem.

- To skandal - dodawali pozostali rodzice, którzy utkwili z dziećmi na Staszica.- Jest upał, hałas, a kolejka rośnie i rośnie. I nie wiadomo, kto kiedy załatwi sprawę i czy w ogóle - dodają.

Dodajmy jednak, że problem nie jest nowy, a kolejki przed Medycyną Pracy w Sosnowcu tworzą się niemal co roku, bo placówki edukacyjne w mieście kierują absolwentów gimnazjów tylko do tego jednego ośrodka.

KURATORIUM ODNIOSŁO SIĘ DO KOLEJEK W SOSNOWCU

Jeżeli uczeń nie ze swojej winy nie wykona badań na czas, będzie mógł dostarczyć zaświadczenie lekarskie do szkoły w późniejszym terminie - to stanowisko Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Takie przypadki będą rozstrzygane indywidualnie.

Głos w sprawie zabrał sosnowiecki radny Mateusz Bochenek, przewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu.

- Kolejki do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, który podlega Marszałkowi, to coś, co nie powinno mieć miejsca. Szkoły już dawno sygnalizowały możliwy problem. 27 marca, w piśmie nasze placówki prosiły o zapewnienie dodatkowej obsługi w czasie badań, które obowiązkowo musi wykonać młodzież chcąca kontynuować naukę w technikach i szkołach zawodowych. Jak widać, Ośrodek nie jest przygotowany na podwójny rocznik - napisał na Facebooku. - Uczniowie, pamiętajcie - na wykonanie bezpłatnych badań macie czas do 24 lipca.

Na zarzuty radnego Bochenka odpowiada Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

- Samorząd woj. śląskiego już jakiś czas temu zwiększył budżet Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach z filią w Sosnowcu – odpowiada rzecznik. Ta decyzja była związana właśnie z podwójnym rocznikiem i spodziewaną zwiększoną liczbą uczniów, którzy będą ubiegać się o zaświadczenia.

- Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zwiększenie liczby lekarzy. Dziś (w czwartek) w Ośrodku pracowało jedenastu lekarzy, którzy procedury skracali do minimum – dodaje Gruszka. Jak mówi wydłużono też godziny pracy przychodni.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Materiał oryginalny: Uczniowie techników i szkół branżowych stoją w ogromnej kolejce do Medycyny Pracy w Sosnowcu po zaświadczenie lekarskie - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Weźcie już nie siejcie fermentu i podkręcajcie tematu.Pracuję w szkole i często młodzież przynosi nam zaświadczenie z medycyny pracy nawet pod koniec września.W tej sytuacji tym bardziej nikt nie będzie robił z tym problemu.wystarczy zaznaczyć w sekretariacie podczas składania dokumentów, że badania dostarczycie później z wiadomych przyczyn.Pracownicy szkoły też znają temat, też zdarza się ze są w takiej samej sytuacji z własnym dzieckiem.Przyczepia się kartkę do dokumentacji,że badania zostaną dostarczone.We wrześniu sekretarka dzwoni i upina się o zaświadczenie.

Nie siejcie fermentu!!! Szkolom też zależy na uczniach, dzięki temu praca jest.

r
rodzinny

Dzięki temu młodzież już styka się z tematem "Organizacja Państwa Polskiego" co bardzo przyda im się na WOŚ-u. Zapewne niejeden zauważy że lepiej być w Polsce PIR-wcem niż naukowcem Tak trzymać - potiomkinowskie wsie po polsku ...

M
Moje555
2019-07-19T18:27:55 02:00, Gość:

Jedną z przyczyn jest brak kasy w budżecie Sosnowiec nie ma kasy i dlatego tak stojcie ale przecież stadion dla kiboli jest najważniejszy

To nie jest pod władzą Sosnowca tylko marszałka województwa i kuratorium proszę czytać dokladniej

G
Gość

Jedną z przyczyn jest brak kasy w budżecie Sosnowiec nie ma kasy i dlatego tak stojcie ale przecież stadion dla kiboli jest najważniejszy

p
pokość
2019-07-19T11:00:42 02:00, babcia:

Przestańcie już biadolić. Mają wakacje, mają czas, mogą postać. W pierwszej lepszej przychodni kolejki są niewiele mniejsze.

głupia babcia oj głupia , demencja już nie do uleczenia

i
i tyle w temacie obłędu

Pragnę nieskromnie zauważyć że poza Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy

w promieniu 10 km znajduje się kilkadziesiąt gabinetów lekarzy medycyny pracy uprawnionych do wydawania zaświadczeń. Komuś bardzo zależy na lansowaniu się WOMP....

G
Gość

Nie tylko Sosnowiec ma problemy. Bielskie Centrum Medycyny Pracy na Powstańców również sparaliżowane. dzieci stoją w kolejce od 5 rano.

b
babcia

Przestańcie już biadolić. Mają wakacje, mają czas, mogą postać. W pierwszej lepszej przychodni kolejki są niewiele mniejsze.

G
Gość
2019-07-18T11:58:25 02:00, edek:

W zeszłym tygodniu nie było takich kolejek

Jak mogły być kolejki w zeszlym tygodniu jak szkoly oglosily czy sie dzieci dostaly do szkoly i zarazem wydaly skierowania na badania 16 lipca czyli w tym tygodniu .Nie wiesz nie wypowiadaj sie..

G
Gość
2019-07-18T23:39:07 02:00, mari:

a to w końcu 15latek musi być z osobą pełnoletnia czy nie? Dzwoniłam do tej poradni i pani w rejestracji powiedziała że musi być osoba pełnoletnia a tu piszecie że wcale nie muszą być z "mamusia"

No właśnie informowali że musi być osoba dorosła z 15 latkiem toteż z stąd tyle osób dorosłych tam stało.W praktyce dzieci wchodziły do lekarza same i jeszcze same mialy podać swój wzrost,wage i jak oceniają swoje zdrowie,to po jasą cholere stać w takiej kolejce do lekarza? tylko po pieczątke.

G
Gość
2019-07-18T20:15:49 02:00, Ala:

Dlaczego teraz młodych traktuje się jak boroków... A to plecaki za ciężkie, a to do późna w szkole, a to biedaki w kolejkach stoją z mamusia Bądź tatusiem już o biednej babci która wnusia broni. Kiedyś trzeba było być twardym inaczej każdy by cie zdeptał jak mrówke 😒 a teraz trochę wymaga się samodzielności i już gazety Piszą biedni prawie dorośli ludzie. Brak słów

Jeżeli stanie w kolejce do lekarza po zaświadczenie stoi się 9 godzin to jest dla Pani normalne to GRATULUJE .Jeżeli Pani to odpowiada to Pani sprawa a mnie np. nie podoba się to jak traktuje się ludzi .Każdy ma prawo być traktowany jak czlowiek a nie jak bydło .

J
Jan

To pis wprowadwprowadził tę reformę. Warto o tym pamiętać jaki los zgotowal polskim dzieciom.

J
Jan
2019-07-18T20:15:49 02:00, Ala:

Dlaczego teraz młodych traktuje się jak boroków... A to plecaki za ciężkie, a to do późna w szkole, a to biedaki w kolejkach stoją z mamusia Bądź tatusiem już o biednej babci która wnusia broni. Kiedyś trzeba było być twardym inaczej każdy by cie zdeptał jak mrówke 😒 a teraz trochę wymaga się samodzielności i już gazety Piszą biedni prawie dorośli ludzie. Brak słów

Co za brednie. Pajacu nie wiem czy wiesz ale jesli byk jest niepełnoletnich to lekarz go bez rodzica nie przyjmie.

m
mari

a to w końcu 15latek musi być z osobą pełnoletnia czy nie? Dzwoniłam do tej poradni i pani w rejestracji powiedziała że musi być osoba pełnoletnia a tu piszecie że wcale nie muszą być z "mamusia"

G
Gość

A jaka byłaby kolejka jakby rodziców nie było z nimi pewnie mniejsza o połowe

Dodaj ogłoszenie