Uczniowie rozpoczynają rok szkolny. Co ich czeka nowego?

  Uczniowie rozpoczynają rok szkolny. Co ich czeka nowego?

  red.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne

  Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne. ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  Uczniowie, którzy we wtorek rozpoczęli nowy rok szkolny, spędzą na nauce 188 dni, a po drodze do wakacji będą mieli 100 dni wolnego. Co ich czeka? Rewolucja w sklepikach szkolnych, oceny opisowe oraz mniej zwolnień z wychowania fizycznego - to tylko niektóre nowości w nowym roku szkolnym.
  Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne

  Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne. ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  W tym roku szkolnym kalendarz nie jest łaskawy dla uczniów, jeżeli chodzi o przedłużone weekendy. Na pewno taki powinien być pod koniec maja. W czwartek, 26 maja, uczniowie będą mieli wolne ze względu na Boże Ciało. Prawdopodobnie więc dyrektorzy zadecydują, żeby dniem wolnym od nauki był również piątek. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości czy Święto Trzech Króli to również dni wolne od nauki.


  Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 3 stycznia. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim w tym roku zaplanowano na pierwsze dwa tygodnie lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie od 24 do 29 marca. 24 czerwca zakończy się rok szkolny.

  Więcej uczniów

  Ten rok szkolny będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że naukę w pierwszej klasie obowiązkowo rozpocznie cały rocznik 6-latków. W ubiegłym roku obowiązek szkolny dotyczył tylko dzieci 6-letnich urodzonych w pierwszej połowie roku.

  W samym Wrocławiu zaplanowano utworzenie 329 pierwszych klas, w których naukę rozpocznie 7372 dzieci. Wrocławski magistrat zaznacza, że liczby te mogą się zmienić, ponieważ szkoły prowadzą jeszcze rekrutację uzupełniającą na wolne miejsca, a przyjęte 6-latki mogą wrócić do zerówki, gdyby rodzice dostarczyli zaświadczenia z poradni, że takie rozwiązanie jest wskazane.

  Dla porównania we Wrocławiu w ubiegłym roku szkolnym było 307 pierwszych klas, w których uczyło się 6966 dzieci. Uczniów jak widać jest więcej, więc w tym roku w niektórych szkołach uczniowie będą się uczyć w systemie dwuzmianowym.  Obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci 6-letnich nie jest jedyną zmianą. Zgodnie z rozporządzeniem, które zostało podpisane 10 czerwca przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską, możliwe będzie wprowadzenie ocen opisowych na wszystkich etapach nauczania, a nie - jak było do tej pory - tylko w nauczaniu początkowym. Nowe przepisy przewidują zmiany na zajęciach z wychowania fizycznego. Lekarze będą mogli wystawić zwolnienie dla ucznia tylko z niektórych ćwiczeń, a nie z całych zajęć.

  Na zdrowie

  Rewolucja czeka też sklepiki szkolne. Z półek ma zniknąć żywność wysoko przetworzona, naszpikowana konserwantami, ulepszaczami, solą i cukrem. Zamiast tego uczniowie będą mogli kupić owoce, warzywa, kanapki z pełnowartościowego pieczywa, soki i wodę. Cola, chipsy i czekoladowe batony mają zniknąć na zawsze.

  Wrocławskie szkoły mają dodatkowy plan na zmianę sposobu żywienia dzieci. Magistrat wspólnie z rodzicami przygotował wytyczne dotyczące jadłospisu uczniów. Rodzice nie chcą, żeby maluchy i uczniowie jedli w szkolnych stołówkach zupy i sosy w proszku czy przetworzone dania pełne chemii. Szkoły i przedszkola dostały już instrukcje o zdrowym żywieniu, powstały nawet specjalne poradniki.

  Firmy cateringowe, które dostarczają jedzenie do placówek edukacyjnych, będą musiały przedstawiać szczegółowe rozliczenia stawki żywieniowej w części dotyczącej wsadu do kotła, czyli wartości samej żywności na talerzu. Nowością jest także dostosowanie jadłospisów do pór roku, by jak najlepiej wykorzystać produkty sezonowe.

  M.IN. O TORNISTRACH I DZIENNIKACH ELEKTRONICZNYCH - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowy rok

  Elka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla mnie nowy rok szkolny to okazja do tego, aby sprawić sobie prezent. Nowy kalendarz na nowy szkolny rok (jotankalendarze.pl/kalendarze/kalendarze-ksiazkowe/).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzień nauczyciela jest wolny

  tereska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  tylko dla Uczniów,nauczyciele tego dnia pracują-od ładnych paru lat.Ale wszystkim się wydaje,że to ich święto i ich dzień wolny.Bzdura!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ich czeka?

  1984 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Czeka ich odmóżdżający system nauczania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozmowa z 15 latkiem

  ech... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Jak w szkole?
  Super. Dostałem dziś słoneczko...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciesz sie ze nie gral w słoneczko...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Jw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fs

  sf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Reforma zgotowała uczniom zubożone podręczniki. No, ale nic to, ogłupiania przyszłych pokoleń ciąg dalszy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jestem bardzo ciekawa....

  Ciekawska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  jakie niespodzianki uczniom, nauczycielom i rodzicom szykuje nasza ministra. Podejrzewam, że znowu wyskoczy z jakimś durnym pomysłem, jak diabeł z pudełka. Każe nauczycielom zaglądać dzieciom do...rozwiń całość

  jakie niespodzianki uczniom, nauczycielom i rodzicom szykuje nasza ministra. Podejrzewam, że znowu wyskoczy z jakimś durnym pomysłem, jak diabeł z pudełka. Każe nauczycielom zaglądać dzieciom do kanapek, a rodziców karać, jeśli dadzą dziecku słodycza?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo