Uciekli z Syrii - zamieszkali w Poznaniu

  Uciekli z Syrii - zamieszkali w Poznaniu

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lina, Nidal i Rafael uciekli z objętej konfliktem Syrii kilka miesięcy temu. Jak mówią, ze strony poznaniaków spotkała ich szczególna życzliwość i wyrozumiałość.
  1/3
  przejdź do galerii

  Lina, Nidal i Rafael uciekli z objętej konfliktem Syrii kilka miesięcy temu. Jak mówią, ze strony poznaniaków spotkała ich szczególna życzliwość i wyrozumiałość. Ich pobyt w Polsce został zaplanowany na rok, ale marzą o tym, by zostać tu na stałe ©Waldemar Wylegalski

  Ponad 4 miliony Syryjczyków uciekło przed wojną poza granice kraju. Do Polski przybyło już 50 rodzin, kolejne 10 przyleci w ciągu miesiąca. Lina, Nidal i Rafael znaleźli schronienie w Poznaniu. Jak twierdzą, spotykają się z życzliwością. Pomoc uchodźcom deklarują też władze miasta.
  Mordy, prześladowania, gwałty i tortury. Tak wygląda syryjskie piekło, z którego każdego dnia próbują wydostać się tysiące przerażonych rodzin. Sprawa uchodźców z Bliskiego Wschodu budzi ogromne emocje w całej Europie. Przyjmowani do jednego kraju, zatrzymywani są w kolejnym. Tak było w czwartek na Węgrzech, gdzie zamknięto dla nich największy dworzec kolejowy w kraju - Keleti. Tamtejsze władze manifestowały w ten sposób konieczność obrony granic Unii Europejskiej przed falą uchodźców.

  Syryjscy imigranci znaleźli azyl w Niemczech, Turcji oraz Szwecji. Do Polski na razie przesiedlonych zostało 50 rodzin, a 10 z nich trafiło do Wielkopolski. To jednak nie koniec. Oficjalnie mówi się o konieczności przyjęcia przez Polskę około 10 tysięcy Syryjczyków. Czy jesteśmy gotowi, by przyjąć kolejnych imigrantów?

  Śmierć była wszędzie

  Lina, Nidal i Rafael przyjechali do Polski na początku lipca. Udało się to dzięki pomocy Fundacji Estera, która usiłuje ratować prześladowanych chrześcijan z objętej konfliktem Syrii. Miriam Shaded, założycielka fundacji, skontaktowała się z duchownym kościoła, do którego uczęszczała rodzina. Jak mówią uchodźcy, była to ich jedyna szansa, by uciec przed śmiercią.

  - Wychodząc na ulicę w Damaszku, nigdy nie wiedziałam, czy dotrę do pracy. Czy wrócę do domu. Jedyne, co czułam to lęk. Prosiłam Boga, żeby pozwolił nam stamtąd uciec - wspomina Lina Afessa, która od ponad miesiąca mieszka w Poznaniu.


  Źródło: TVN24/x-news

  Lina była nauczycielką języka angielskiego w szkole podstawowej i wraz z rodziną mieszkała w stolicy Syrii. Budynek, w którym wynajmowali mieszkanie, bombardowano dwukrotnie. Przeżyli, bo szczęśliwie mieszkali na parterze wieżowca i udało im się uciec, zanim budynek runął.

  - Rakiety spadały na miasto każdego dnia. Widok uciekających i krzyczących ludzi nikogo nie dziwił - wspomina Lina i zaciska opaskę w barwach syryjskiej flagi, którą nosi na nadgarstku.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super, życzę im powodzenia i pokoju, którego pewnie tak im brak:-)

  Szymon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Super, życzę im powodzenia i pokoju, którego pewnie tak im brak:-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo