Uchwała z Wilamowic uderza w osoby LGBT - to oficjalne stanowisko Brukseli. Ujawniono korespondencję. Dofinansowanie z Unii wstrzymane

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Uchwała podjęta przez radnych z Wilamowic wyraźnie stawia tradycyjny model rodziny w opozycji do osób należących do społeczności LGBT – wynika ze stanowiska Komitetu Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Wymianę korespondencji między urzędnikami w tej sprawie ujawniła inicjatywa Atlas Nienawiści. Z powodu tej uchwały zostało wstrzymane dofinansowanie z Funduszy Norweskich na budowę Muzeum Kultury Wilamowskiej.

Dofinansowanie projektu budowy Muzeum Kultury Wilamowskiej w gminie Wilamowice (7 mln zł!) zostało wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym przez Komitet Mechanizmów Finansowych w Brukseli, który uznał, że uchwała podjęta przez wilamowicką radę 30 października 2019 r. w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach narusza przyjęte regulacje.

W Wilamowicach podkreślali, że uchwała nie jest uchwałą "anty-LGBT", a jedynie wspiera konstytucyjny model rodziny oparty na tradycyjnych wartościach. Teraz jednak światło dzienne ujrzała korespondencja między urzędem gminy w Wilamowicach, a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie dofinansowania na budowę Muzeum Kultury Wilamowskiej. Zwrócił się o nią do wilamowickiego urzędu Jakub Gawron, jeden z twórców Atlasu Nienawiści, inicjatywy zajmującej się zbieraniem informacji i rejestrowaniem urzędowych wezwań do dyskryminacji osób LGBTQ. Skany pism zostały opublikowane przez Atlas Nienawiści.

Z udostępnionych pism wynika, że pierwszy sygnał o możliwości zawieszenia dofinansowania projektu trafił oficjalnie do urzędu w Wilamowicach 18 grudnia 2020 r. Monika Smoleń-Bromska, dyrektorka departamentu Funduszy i Spraw Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informowała w nim burmistrza Mariana Trelę, że Komitet Mechanizmów Finansowych w Brukseli podjął decyzję o wszczęciu procedury zawieszenia płatności dla wilamowickiego projektu z powodu naruszenia artykułu 1.3.1. Powodem miała by właśnie uchwała z 30 października 2019 r. w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach.

26 stycznia 2021 r. do Wilamowic dotarło kolejne pismo z ministerstwa. Wynikało z niego, że umowa na dofinansowanie nie może zostać podpisana ze względu na trwające postepowanie zawieszenia płatności.

Nie przeocz

Ostatecznym potwierdzeniem było pismo z 4 lutego 2021, które 8 lutego dotarło do Wilamowic. Szefowa Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oznajmia w nim, że Komitet Mechanizmów Finansowych w Brukseli 1 lutego poinformował o zawieszeniu płatności na rzecz projektu gminy Wilamowice. Właśnie w tym piśmie zostało zawarte uzasadnienie tej decyzji.

Z uzasadnienia wynika, że decyzja o dofinansowaniu projektu narusza artykuł 1.3.1 Regulacji Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ Rada Miasta Wilamowice przyjęła uchwałę zawierającą wyraźne sformowania sprzeciwiające się „LGBT” , zaś urząd miejski w Wilamowicach jest bezpośrednim beneficjentem środków.

Według urzędników z Brukseli uchwała określa grupę ludzi pod kątem rodzajowym w oparciu jedynie o ich orientację seksualną. Zgodnie z uchwałą z Wilamowic, grupa LGBT „podważa” „koncepcje modelu rodziny”. Zdaniem urzędników z Komitetu Mechanizmów Finansowych poprzez użycie słowa „podważa” , uchwała stanowi dowód na dwie opinie Rady Miasta - pierwsza to taka, że osoby LBGT nie mogą i nie powinny tworzyć rodzin, druga że osoby LGBT zamierzają osłabić model rodziny, który jest promowany poprzez radę miasta.

- W związku z tym uchwała wyraźnie stawia tradycyjny model rodziny w opozycji do osób należących do społeczności LGBT – argumentują przedstawiciele Komitetu Mechanizmów Finansowych.

Uzasadnienie odnosi się tez do treści uchwały wskazującej, że „tradycyjny model rodziny kształtowanej przez wielkowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa jest ważny dla kształtowania właściwych postaw moralnych przyszłych pokoleń i wszechstronnego rozwoju Ojczyzny”.

- Poprzez użycie takich sformułowań w bezpośrednim związku z zarzutem, że osoby LGBT podważają taki model rodziny, uchwała uznaje, że moralne postawy osób LGBT są niewłaściwe, przeciwne wartościom chrześcijańskim i stanowią zagrożenie dla rozwoju ojczyzny – oceniają przedstawiciele Komitetu Mechanizmów Finansowych.

W Wilamowicach za odwołaniem tej uchwały, a co za tym idzie wznowieniem finansowania projektu, są m.in przedstawiciele Stowarzyszenia Wilamowianie (które od lat pielęgnuje wilamowickie tradycje), a także część mieszkańców. Niektórzy z nich wyrazili swoje zdanie na ten temat na sesji, jaka miała miejsce 17 lutego. Jednak na tej sesji temat uchwały nie znalazł się w porządku obrad. Jak poinformował burmistrz Marian Terela, na przełomie lutego i marca zajmą się nią komisje stałe. Temat ma szansę wrócić na kolejną sesję.

- Zakładam, że w toku prac komisji stałych zostanie wypracowane stanowisko, czy uchwała zostanie uchylona, zmieniona, podtrzymana, czy też rada podejmie inną uchwałę, wspierającą rodziny w gminie Wilamowice. Na dziś każde z tych rozwiązań jest możliwe – ocenił burmistrz.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl