Uchodźcy zalewają Europę. Unia przyśpiesza, ale ciągle nie...

  Uchodźcy zalewają Europę. Unia przyśpiesza, ale ciągle nie ma pomysłu na kryzys migracyjny

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  "Nicea albo śmierć" - nie można wykluczyć, że stare hasło ukute przez Jana Rokitę powróci na agendę przed zapowiedzianym na przyszły tydzień szczytem Rady Europejskiej, który będzie poświęcony sprawie migrantów.
  Lepiej późno niż wcale - tak Guy Verhofstadt, były premier Belgii i szef liberałów w Parlamencie Europejskim, skomentował informację ogłoszoną w czwartek przez Donalda Tuska o zwołaniu nadzwyczajnego szczytu UE dotyczącego problemu z napływem migrantów do Europy. Przywódcy państw Unii Europejskiej spotkają się w najbliższą środę wieczorem, by wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu walących na nasz kontynent drzwiami i oknami mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.


  WYWIAD | MIRIAM SHADED: MUZUŁMANIE-FUNDAMENTALIŚCI, KTÓRZY DOSTALI SIĘ DO EUROPY, BĘDĄ CHCIELI JĄ OPANOWAĆ


  Nad czym właściwie szczyt UE będzie debatować? Nie wiadomo wiele więcej poza wyświechtanym sloganem o "szukaniu rozwiązania problemu". - Tusk powinien przedstawić pełny pakiet dotyczący uchodźców/migrantów. Rozmieszczenie 160 tys. uchodźców nie rozwiąże tego kryzysu - wezwał w czwartek na Twitterze Verhofstadt. Problem tylko w tym, że pełnego pakietu nie widać, a nawet kwestia związana z relokacją 160 tys. migrantów już przebywających na kontynencie stanęła pod znakiem zapytania.

  W ubiegłą środę Jean-Claude Juncker w swoim wystąpieniu przedstawił propozycję podziału 160 tys. uchodźców w UE, rozpisując ich na poszczególne kraje z rekomendacją obowiązkowego ich przyjęcia. Ale projekt przez niego złożony zakładał, że kolejne państwa Unii obowiązkowo przyjmą wyznaczoną im przez Komisję liczbę uchodźców (Polsce według zaproponowanego rozdzielnika przypadało ok. 12 tys. osób). Jednak KE może tylko proponować rozwiązania - ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Rady. Zebrała się ona w tej sprawie (na szczeblu ministrów spraw wewnętrznych) w poniedziałek, ale nie zdołała dojść do żadnych wspólnych konkluzji. Jedyny komunikat, jaki z niej wyszedł, to anonimowe przecieki o ostrej awanturze między krajami Grupy Wyszehradzkiej (zwłaszcza Czechami i Słowacją) a państwami Europy Zachodniej o to, że kraje naszego regionu nie chcą zgodzić się na obowiązkowe kwoty.

  Jeszcze przed tym spotkaniem Donald Tusk zapowiadał, że w razie fiaska rozmów zwoła nadzwyczajny szczyt UE, by zająć się tym tematem. Już po nim wprost od Tuska zażądała tego Angela Merkel, kanclerz Niemiec. Przewodniczący Rady Europejskiej zareagował - w czwartek ogłosił, że szczyt odbędzie się w najbliższą środę.
  Komisja Europejska zamierza przekazać Turcji miliard euro na pomoc w utrzymaniu uchodźców z Syrii
  Teraz pytanie zasadnicze: o czym będzie trwała dyskusja na tym forum. Pierwszy temat jest oczywisty - jak odnieść się do pomysłu Junckera obowiązkowego podziału 160 tys. uchodźców. W środę Parlament Europejski poparł ten projekt (także kilku polskich eurodeputowanych, m.in. Michał Boni, Danuta Hübner, Róża Thun głosowało za) - ale w tym samym czasie z Komisji Europejskiej zaczęły wypływać informacje, że ona może jednak wycofać się z koncepcji obowiązkowej relokacji uchodźców do poszczególnych krajów. Byłby to gest w kierunku postulatów krajów Europy Środkowej sprzeciwiających się obligatoryjnemu systemowi. - Nikt nie będzie nam dyktował, co mamy robić - twardo zapowiadał Robert Fico, premier Słowacji. Także Ewa Kopacz podkreślała kilka razy, że Polska sprzeciwia się obowiązkowemu systemu rozdziału migrantów (dlatego tak dziwi, że trzech europosłów PO jednak zagłosowało za obowiązkowym podziałem uchodźców).

  GDZIE TRAFIĄ UCHODŹCY? JAKĄ POMOC OTRZYMAJĄ? WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ NT. UCHODŹCÓW [INFOGRAFIKI]


  Jednak bardziej koncyliacyjna postawa Komisji wcale nie musi oznaczać, że jednak obowiązkowego rozdziału nie będzie. Do tej koncepcji bardzo mocno przywiązali się bowiem Niemcy, a także Francuzi. Jeśli więc nie uda się wcześniej znaleźć kompromisowych metod rozdziału zadeklarowanej wcześniej przez KE liczby uchodźców, to na szczycie UE może dojść do ostrych starć między zwolennikami oraz przeciwnikami obowiązkowości. Wtedy zacznie się czytanie traktatów europejskich i sprawdzanie, komu one dają większe szanse.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży gangster z Trójmiasta rozwalił Polskę i uciekł do Brukseli.

  Jest nadzieja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  że rozpieprzy tam całą Socjalistyczna Międzynarodówkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jakis absurd co EWKA PERON wyprawia

  sluchajcie ekspertow, wiedza co mowia!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Uchodzcy-a-terroryzm-Rozmowa-z-plk-Aleksandrem-Makowskim/29785#

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie uchodźcy

  teri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jacy to uchodźcy wojenni, to młodzi wykarmieni i agresywni ludzie pośród których są setki terrorystów- np ponad 4tys dżihadzistów wg angielskich dzienników, zalew Europy będzie trwał jeśli UE się...rozwiń całość

  Jacy to uchodźcy wojenni, to młodzi wykarmieni i agresywni ludzie pośród których są setki terrorystów- np ponad 4tys dżihadzistów wg angielskich dzienników, zalew Europy będzie trwał jeśli UE się nie opamięta i słabsi jak Polska się zadłużą i wyjdziemy na tym jak grecja a nawet gorzejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marsz w Łodzi

  TT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  26 września kolejny marsz antyimigrancki w Łodzi! https://pl-pl.facebook.com/events/835060666530206/

  Ludzie, czas wyjść na ulice! Podajcie info dalej, bo to jest w ogóle nie nagłaśniane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprawdę warto wiedzieć!

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Oni już wiedzą, a wy jeszcze nie. Chcecie się dowiedzieć? Przeczytajcie: "Race and Crime", Shaun L. Gabbidon, Helen Taylor Greene...rozwiń całość

  Oni już wiedzą, a wy jeszcze nie. Chcecie się dowiedzieć? Przeczytajcie: "Race and Crime", Shaun L. Gabbidon, Helen Taylor Greene

  https://books.google.pl/books?id=nNtbCQAAQBAJ&lpg=PP45&dq=inauthor%3A%22Shaun%20L.%20Gabbidon%22&hl=pl&pg=PA45#v=onepage&q&f=falsezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz po części jest dalej od siebie, i zarazem cytaty z innych źródeł. Ale one już z pożądnego Time

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  • (...) Przywódcy państw Unii Europejskiej spotkają się w najbliższą środę wieczorem, by wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu walących na nasz kontynent drzwiami i oknami mieszkańców Bliskiego...rozwiń całość

  • (...) Przywódcy państw Unii Europejskiej spotkają się w najbliższą środę wieczorem, by wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu walących na nasz kontynent drzwiami i oknami mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (...)

  No tak, a przywódcy nie mają smartphones, faksów, neostrady... A „Prezydent Europy” Mr Tusk nie ma kontaktu z macierzą i ze swoją PO... I takiego samego kontaktu nie ma z dowództwem PiS... Czyli z którego nastanie i nowy wódz Polski i Polaków?

  • (...) Nad czym właściwie szczyt UE będzie debatować? (...)

  Taka odpowiedź już jest, i także cytatem: (...) Nie wiadomo wiele więcej poza wyświechtanym sloganem o "szukaniu rozwiązania problemu". - Tusk powinien przedstawić pełny pakiet dotyczący uchodźców/migrantów. Rozmieszczenie 160 tys. uchodźców nie rozwiąże tego kryzysu - wezwał w czwartek na Twitterze Verhofstadt. Problem tylko w tym, że pełnego pakietu nie widać, a nawet kwestia związana z relokacją 160 tys. migrantów już przebywających na kontynencie stanęła pod znakiem zapytania (...)

  • (...) W ubiegłą środę Jean-Claude Juncker w swoim wystąpieniu przedstawił propozycję podziału 160 tys. uchodźców w UE, rozpisując ich na poszczególne kraje z rekomendacją obowiązkowego ich przyjęcia. Ale projekt przez niego złożony zakładał, że kolejne państwa Unii obowiązkowo przyjmą wyznaczoną im przez Komisję liczbę uchodźców (Polsce według zaproponowanego rozdzielnika przypadało ok. 12 tys. osób) (...)

  No tak, jednak w rzeczywistości te 12 tys. osób dla Polski było w ubiegłą środę, a od środy minęło już 10 dni! A jak trio z PO (Michał Boni, Danuta Hübner, Róża Thun) głosowali oburącz za, to przecież powinni sami wiedzieć za czym oni głosowali. Tak czy nie? Przecież kochanej dziewczynie nie można obiecać dozgonną miłość i wierność, a po 10 dniach jej powiedzieć, że obietnice są już nie ważne, bo ona posag wnosi za skromny, albo i wcale.

  • (...) Nikt nie będzie nam dyktował, co mamy robić - twardo zapowiadał Robert Fico, premier Słowacji (...)

  No tak, a może by Słowację i Węgry połączyć z Polską w nową Unię w Unii... Po czym wyznaczyć messieurs Robert Fico i Viktor Orbán na v-ce premierów pod wodzą polskiego premiera Beaty Szydło... A co zasadne, bo jesteśmy krajem największym. Natomiast Mr Tuska odwołać do PO... I następnie, zamianować na wakat „Prezydenta Europy” wszystko wiedzącego Prezesa Kaczyńskiego... Owe rozwiązanie może być korzystnym dla wszystkich stron. A przynajmniej pozwoli i na to, że Słowacy, Węgrzy i Polacy, że słowaccy, węgierscy i polscy dziennikarze będą w końcu wiedzieli do kogo mają się zwrócić z swoimi problemami i pytaniami... A z kolei pozostałe kraje Unii będą w końcu w stałej fazie koncyliacji z krajami z części wschodniej Unii.

  PS. Czy teraz very okay, czy dalej jeszcze nie jest? A pytanie do dżentelmena sterująco-monitorującego forum timesa. A jeśli dalej nie jest, to w takim razie - dżentelmenie, oburzony i nieszczęśliwy z powodu tematycznych cytatów z obcych źródeł - przecież owych cytatów wcale nie trzeba czytać. Gdyż można je śmiało ominąć. Natomiast co do samej propozycji dżentelmena: „napisz coś od siebie”... To i owszem, od siebie też piszę. I również tego nie trzeba czytać, bo można całkiem ominąć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dwa problemy !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jeden problem to sami uchodzcy,drugi zas ich kultura /religia/. Z religia sa bardzo zwiazani . O wiele bardziej niz chrzescijanie. Przestrzegaja swojej religji bezwzglednie i bezkompromisowo. Oni...rozwiń całość

  Jeden problem to sami uchodzcy,drugi zas ich kultura /religia/. Z religia sa bardzo zwiazani . O wiele bardziej niz chrzescijanie. Przestrzegaja swojej religji bezwzglednie i bezkompromisowo. Oni sie nie integruja w spoleczenstwie ktore ich przygarnelo. Zyja wlasnym zyciem w/g wlasnych zasad kulturowych i wlasnej religii.Natomiast jest im obojetne co o nich mysli przygarniajacy ich narod. Rzeczywiscie jest to temat do przemyslen. Ci tzw. uchodzcy beda sie trzymac zawsze razem obok spoleczenstwa w ktorym zyja i na ktorego koszt zyja.!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  A co jeśli nazwiemy rzeczy po imieniu, że jest to zaplanowana akcja? Dziwnym trafłem zupełnie przypadkiem dzieją się te złe rzeczy: kryzys demograficzny, kryzys finansowy, bezrobocie zalew...rozwiń całość

  A co jeśli nazwiemy rzeczy po imieniu, że jest to zaplanowana akcja? Dziwnym trafłem zupełnie przypadkiem dzieją się te złe rzeczy: kryzys demograficzny, kryzys finansowy, bezrobocie zalew imigrantów. Ta impotencja decyzyjna i wychodzenie z kryzysu poprzez coraz większe kryzysy świadczy o jednym: to jest celowa polityka!. Islam to totalitaryzm: Polacy już to przerabiali wiele razy: Heil H-i-t-l-e-r!, Niech żyje S-t-a-l-i-n! a teraz mamy: A-l-l-a-h A-k-b-a-r!. Pierwsza książką wydrukowaną w Europie była biblia - ostatnią będzie Koran.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiedza made in .pl

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  kpisz, czy o drogę pytasz ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Więcej wiedzy, mniej strachu.

  g.g. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

  "Więcej wiedzy-mniej strachu" -informator.

  http://bi.gazeta.pl/im/9/18845/m18845069,UCHODZCY-18-09.pdf

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo