Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Co z pomocą z Unii Europejskiej? Marek Balt poucza premiera, CIR odpowiada

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Co z pomocą unijną dla Polski i innych krajów, które przyjęły uchodźców?
Co z pomocą unijną dla Polski i innych krajów, które przyjęły uchodźców? fot. Adam Jastrzębowski
- Dobrze by było, żeby polski premier Mateusz Morawiecki zgłosił na posiedzeniu Rady Europejskiej projekt zmian w budżecie i zawnioskował o zwiększenie środków na wsparcie dla krajów, które przyjęły Ukraińców - ocenił europoseł Marek Balt, pytany o brak unijnego wsparcia dla Polski w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Centrum Informacyjne rządu odpowiada: "To nieprawdziwy zarzut".

W rozmowie z Polskim Radiem 24 europoseł Marek Balt skomentował sprawę braku unijnych funduszy dla Polski na wsparcie w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. - Popieramy wsparcie dla Polski i innych krajów, które przyjęły Ukraińców w trakcie tego konfliktu - zapewnił.

- Problem jest taki, że w obecnym budżecie nie ma takich funduszy i trzeba go zmienić. Tu jest potrzebna inicjatywa polskiego premiera. Żeby zmienić budżet UE, potrzebna jest zgoda Rady Europejskiej, w związku z tym, że jest on tworzony z funduszy wpłacanych przez wszystkie kraje członkowskie - tłumaczył europoseł.

- Dobrze by było, żeby polski premier Mateusz Morawiecki zgłosił na posiedzeniu Rady Europejskiej projekt zmian w budżecie i zawnioskował o zwiększenie środków na wsparcie dla krajów, które przyjęły Ukraińców - podkreślił polityk.

- Uważam, że w niewystarczający sposób to wsparcie jest realizowane ze strony UE. Żeby pojawiły się pieniądze potrzeba jest zgoda wszystkich premierów - dodał, zaznaczając, że - w jego ocenie - polski premier uzyskałby poparcie pozostałych szefów rządów.

CIR odpowiada: Zarzut jest nieprawdziwy

"Stawiany zarzut, jakoby brak środków na wsparcie Polski w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy był wynikiem niezłożenia przez Premiera Mateusza Morawieckiego na Radzie Europejskiej wniosku o zmianę w budżecie Unii Europejskiej, która umożliwiłaby przekazanie wsparcia krajom udzielającym pomocy Ukrainie, jest nieprawdziwy" - ocenia w przesłanym polskatimes.pl oświadczeniu Centrum Informacyjne Rządu.

"Pan Premier Mateusz Morawiecki zarówno podczas posiedzenia Rady w maju, jak i w czerwcu br. podnosił na forum Unii Europejskiej kwestię potrzeb finansowych związanych z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Wskazywał, iż ogłoszona 22 kwietnia br. przez Komisję Europejską pomoc w postaci kwoty 400 mln euro "na wsparcie państw członkowskich na pierwszej linii frontu w przyjmowaniu uchodźców wojennych" jest nieadekwatna do skali potrzeb. Apelował także o uruchomienie rezerw i elastyczności wbudowanych w Długoterminowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027" - podkreślono w komunikacie.

"Polska razem ze Słowacją, Węgrami, Rumunią, Łotwą, Litwą, Chorwacją, Estonią, Bułgarią i Czechami wystosowała 28 kwietnia 2022 r. list do Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia dodatkowych środków na uchodźców i dalszych zmian w polityce spójności. Inicjatywa zyskała również poparcie Słowenii oraz Cypru. W liście zaapelowano o mobilizację środków nadal dostępnych w budżecie Unii Europejskiej, w tym specjalnych instrumentów (głównie rezerwy na pomoc solidarnościową i nadzwyczajną oraz instrument elastyczności, margines budżetu Unii Europejskiej na 2022 r.) oraz w razie potrzeby, elastyczność budżetową zaplanowaną na przyszłe lata" - dodano.

Unijna pomoc dla krajów przyjmujących uchodźców

Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu, "Komisja Europejska decyzją 18 maja br. przeznaczyła 144,6 mln euro na wsparcie Polski w działaniach ukierunkowanych na pomoc uchodźcom ukraińskim opuszczającym terytorium Ukrainy z powodu trwającej wojny. Środki te zostaną przyznane w ramach instrumentu pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych europejskiego funduszu spraw wewnętrznych, tj. Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 oraz Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2021-2027. W ramach puli środków przyznanych Polsce, 68,4 mln euro ma pochodzić z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027, natomiast 76,2 mln euro z Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2021-2027".

"To są jedyne dodatkowe środki, które Polska otrzymała z Unii Europejskiej na kryzys uchodźczy" - zaznaczono.

"Ponadto, w ramach inicjatywy CARE rząd i samorządy mogą przekierowywać na potrzeby uchodźców niewykorzystane jeszcze środki z polityki spójności 2014-2020 oraz instrumentu REACT- EU. Komisja Europejska nie wskazała konkretnych działań kwalifikujących się do sfinansowania, pozostawiając to w gestii danego państwa. Przyznanie środków finansowych ma być oparte na zadeklarowanych wskaźnikach. W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało i złożyło 7 czerwca 2022 r. do Komisji Europejskiej stosowny wniosek aplikacyjny. Po pozytywnej weryfikacji wniosków, Komisja Europejska podpisze z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji umowę dotacyjną i przekaże środki finansowe dedykowane funduszom spraw wewnętrznych" - czytamy w przekazanym portalowi polskatimes.pl oświadczeniu CIR.

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl