Uchodźcy z Syrii trafią do podłódzkich Grotnik?...

  Uchodźcy z Syrii trafią do podłódzkich Grotnik? [ZDJĘCIA+FILM]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Uchodźcy z Syrii trafią do podłódzkich Grotnik? [ZDJĘCIA+FILM]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Frączek

  Dwa tysiące uchodźców, których Polska zadeklarowała się przyjąć w ramach porozumienia państw Unii Europejskiej, może trafić m.in. do ośrodków, które podlegają Urzędowi do spraw Cudzoziemców - w tym do ośrodka w podłódzkich Grotnikach. To jeden ze wstępnie rozważanych przez urzędników scenariuszy.
  We wtorek premier Ewa Kopacz poinformowała, że Polska jest gotowa przyjąć 1100 osób w ramach tzw. relokacji z Unii Europejskiej np. z Włoch i Grecji oraz 900 osób w ramach przesiedleń spoza UE. Chodzi m.in. o uciekinierów z objętej wojną domową Syrii. Rząd typuje miejsca, do których mają trafiać relokowani i przesiedlani w latach 2016-2017.

  W Grotnikach działa jeden z 11 podległych UdsC ośrodków dla osób ubiegających się o status uchodźcy.

  - Jeśli relokowani i przesiedlani będą przybywać do Polski w małych, np. kilkunastoosobowych grupach, ich potrzeby mogą zabezpieczyć dotychczasowe ośrodki. Ale może zajść konieczność stworzenia nowych - mówi Ewa Piechota, rzecznik UdsC.

  Nie wiadomo, czy Grotniki przyjmą uciekinierów w latach 2016-2017 także dlatego, że wtedy ośrodek może już nie działać. To jedno z siedmiu miejsc prowadzonych przez prywatnych właścicieli pod okiem UdsC. Jednak w ostatnim przetargu na powierzenie ośrodków przez najbliższe 4 lata Grotniki nie zostały wybrane - właściciele złożyli odwołanie.

  W budynkach dawnego domu weselnego przebywa do 120 cudzoziemców. Rodziny, najczęściej z terytorium Rosji i byłych republik radzieckich, kwaterowane są w pokojach z łazienką, przypominających te z pracowniczych wczasów "pod gruszą". Dzieci chodzą do szkoły w Grotnikach, na terenie ośrodka jest też m.in. sala lekcyjna, sala wyznaczona na meczet, stołówka, a na zewnątrz plac zabaw.

  W Grotnikach przebywają cudzoziemcy oczekujący na decyzję w sprawie przyznania statusu uchodźcy. Upraszczając: status ten przysługuje osobom, które przebywają poza własnym krajem z obawy przed prześladowaniem z powodu m.in. rasy, religii i przekonań. Urzędnicy przez pół roku powinni sprawdzić, czy taka sytuacja ma miejsce, ale procedury często się przedłużają - także z powodu odwołań od przeważających decyzji odmownych.

  Np. w Grotnikach przebywa rodzina z Czeczenii, która o status uchodźców ubiega się już 4 lata. Nastolatka Kheda zdążyła opanować polski i w szkole zawodowej w Zgierzu zdobywa zawód kucharza.

  - Jednak sytuacje, w których cudzoziemiec znajduje motywację np. do nauki polskiego nie są częste - mówi Joanna Paliwoda, która z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizowała w ośrodku projekt pomagający cudzoziemcom w odnalezieniu się w polskich realiach (obejmujący m.in. rozumienie procedur urzędów i pomoc psychologa). - I trudno się dziwić, ponieważ starania cudzoziemca podjęte już w Polsce nie mają żadnego wpływu na to, jak zostanie rozpatrzony jego wniosek o nadanie statusu uchodźcy.

  Przez pół roku od złożenia wniosku cudzoziemiec nie może podjąć pracy. W ośrodku ma zapewniony dach nad głową, wyżywienie (stawka dzienna to 9 zł) i podstawową opiekę medyczną. Ośrodek przekazuje też zapomogę - 70 zł miesięcznie na ubrania i środki higieniczne. Joanna Paliwoda przypomina, że w ramach tej sumy cudzoziemiec musi zapewnić sobie także transport do Warszawy na przesłuchania w swojej sprawie (pieniądze wydane na bilety są następnie zwracane).

  - Ten obraz uzupełnia statystyka, według której tylko kilka procent wniosków o status uchodźcy spotyka się z pozytywną decyzją urzędu. Dlatego, nawet podświadomie cudzoziemcy z ośrodka często patrzą na siebie jak na "konkurencję" - mówi Joanna Paliwoda.

  Zajrzeliśmy w ostatni raport UdsC. W 2014 r. urzędnicy wydali ponad 8 tys. decyzji w sprawie wnioskujących o status uchodźcy w Polsce (ci wcale nie muszą przebywać w ośrodkach UdsC, choć i tak podlegają kontroli ze strony państwa). 3 proc. wnioskujących otrzymało status uchodźcy, kolejne 6 proc. doczekało się pokrewnych lecz mniej korzystnych form (jak pobyt tolerowany albo ochrona uzupełniająca). Co czwarty cudzoziemiec, zdaniem urzędników, powinien wrócić do swojego kraju, zaś w przypadku aż dwóch trzecich wniosków sprawę umorzono. Jak głosi raport, w tym przypadku bardzo często chodzi o cudzoziemców, którzy sami wycofali wniosek, by złożyć go ponownie - także w celu przedłużenia procedury i odsunięcia zbliżającej się groźby deportowania.


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (178)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kastracja

  jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Byczki nieroby - musi być przymusowa kastracja. Wrócą tak skąd przybyli nieroby

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Byczki won

  jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przyjąć kobiety i dzieci, a byczki won bronić swojej Ojczyzny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biznes

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Społeczeństwo kontra BIZNES prywatnych właścicieli ośrodka. Co rusz inny podmiot staje do przetargu. Inny właściciel a mieszkańcy ci sami i nikt naszym interesem sie nie martwi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spotkanie w sprawie ośrodka

  Mieskzaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  16.02 w Grotnickiej szkole odbędzie się spotkanie odnośnie ośrodka dla cudzoziemców - organizowane przez panią wójt. Zachęcamy do udziału!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Godzina 18

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  o godzinie 18

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzułmaństwo

  normalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Ten muzułmański syf powinien być natychmiast wydalony, ktoś już wrzucił świński łeb do tego meczetu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy wjazd na Ośrodek w Grotnikach?

  Lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Jeśli ktoś ma ochotę zrobić zorganizowany wjazd na Ośrodek i pokazać, że to nie miejsce dla muzlimów, uprzejmie proszę o kontakt: 505 844 678. Dziękuję.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uchodźcccy

  Jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Sejm powinien natychmiast wydac ustawę głoszącą, że w przypadku gwałtu dokonanego przez Araba na Polce kobieta ma natychmiastowe prawo do aborcji na koszt państwa. Dlaczego dotychczas takiej...rozwiń całość

  Sejm powinien natychmiast wydac ustawę głoszącą, że w przypadku gwałtu dokonanego przez Araba na Polce kobieta ma natychmiastowe prawo do aborcji na koszt państwa. Dlaczego dotychczas takiej ustawy nie wydano? Czy dlatego, że nasze kobiety mają na siłę rodzić dzieci swoich gwałcicieli? To jest sadyzm! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lubelskie was nie chce

  anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Lubelskie was nie chce !!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miałem rzucić palenie ale tera to nie wiem

  wkarwiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  rzucać czy palić jak myślicie ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Won z Europy

  fr3f (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  Wypad arabusy z Europy Łodzianie was nie chcą !!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo