Uchodźcy z Syrii trafią do podłódzkich Grotnik? [ZDJĘCIA+FILM]

Maciej Kałach
Dwa tysiące uchodźców, których Polska zadeklarowała się przyjąć w ramach porozumienia państw Unii Europejskiej, może trafić m.in. do ośrodków, które podlegają Urzędowi do spraw Cudzoziemców - w tym do ośrodka w podłódzkich Grotnikach. To jeden ze wstępnie rozważanych przez urzędników scenariuszy.

We wtorek premier Ewa Kopacz poinformowała, że Polska jest gotowa przyjąć 1100 osób w ramach tzw. relokacji z Unii Europejskiej np. z Włoch i Grecji oraz 900 osób w ramach przesiedleń spoza UE. Chodzi m.in. o uciekinierów z objętej wojną domową Syrii. Rząd typuje miejsca, do których mają trafiać relokowani i przesiedlani w latach 2016-2017.

W Grotnikach działa jeden z 11 podległych UdsC ośrodków dla osób ubiegających się o status uchodźcy.

- Jeśli relokowani i przesiedlani będą przybywać do Polski w małych, np. kilkunastoosobowych grupach, ich potrzeby mogą zabezpieczyć dotychczasowe ośrodki. Ale może zajść konieczność stworzenia nowych - mówi Ewa Piechota, rzecznik UdsC.

Nie wiadomo, czy Grotniki przyjmą uciekinierów w latach 2016-2017 także dlatego, że wtedy ośrodek może już nie działać. To jedno z siedmiu miejsc prowadzonych przez prywatnych właścicieli pod okiem UdsC. Jednak w ostatnim przetargu na powierzenie ośrodków przez najbliższe 4 lata Grotniki nie zostały wybrane - właściciele złożyli odwołanie.

W budynkach dawnego domu weselnego przebywa do 120 cudzoziemców. Rodziny, najczęściej z terytorium Rosji i byłych republik radzieckich, kwaterowane są w pokojach z łazienką, przypominających te z pracowniczych wczasów "pod gruszą". Dzieci chodzą do szkoły w Grotnikach, na terenie ośrodka jest też m.in. sala lekcyjna, sala wyznaczona na meczet, stołówka, a na zewnątrz plac zabaw.

W Grotnikach przebywają cudzoziemcy oczekujący na decyzję w sprawie przyznania statusu uchodźcy. Upraszczając: status ten przysługuje osobom, które przebywają poza własnym krajem z obawy przed prześladowaniem z powodu m.in. rasy, religii i przekonań. Urzędnicy przez pół roku powinni sprawdzić, czy taka sytuacja ma miejsce, ale procedury często się przedłużają - także z powodu odwołań od przeważających decyzji odmownych.

Np. w Grotnikach przebywa rodzina z Czeczenii, która o status uchodźców ubiega się już 4 lata. Nastolatka Kheda zdążyła opanować polski i w szkole zawodowej w Zgierzu zdobywa zawód kucharza.

- Jednak sytuacje, w których cudzoziemiec znajduje motywację np. do nauki polskiego nie są częste - mówi Joanna Paliwoda, która z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizowała w ośrodku projekt pomagający cudzoziemcom w odnalezieniu się w polskich realiach (obejmujący m.in. rozumienie procedur urzędów i pomoc psychologa). - I trudno się dziwić, ponieważ starania cudzoziemca podjęte już w Polsce nie mają żadnego wpływu na to, jak zostanie rozpatrzony jego wniosek o nadanie statusu uchodźcy.

Przez pół roku od złożenia wniosku cudzoziemiec nie może podjąć pracy. W ośrodku ma zapewniony dach nad głową, wyżywienie (stawka dzienna to 9 zł) i podstawową opiekę medyczną. Ośrodek przekazuje też zapomogę - 70 zł miesięcznie na ubrania i środki higieniczne. Joanna Paliwoda przypomina, że w ramach tej sumy cudzoziemiec musi zapewnić sobie także transport do Warszawy na przesłuchania w swojej sprawie (pieniądze wydane na bilety są następnie zwracane).

- Ten obraz uzupełnia statystyka, według której tylko kilka procent wniosków o status uchodźcy spotyka się z pozytywną decyzją urzędu. Dlatego, nawet podświadomie cudzoziemcy z ośrodka często patrzą na siebie jak na "konkurencję" - mówi Joanna Paliwoda.

Zajrzeliśmy w ostatni raport UdsC. W 2014 r. urzędnicy wydali ponad 8 tys. decyzji w sprawie wnioskujących o status uchodźcy w Polsce (ci wcale nie muszą przebywać w ośrodkach UdsC, choć i tak podlegają kontroli ze strony państwa). 3 proc. wnioskujących otrzymało status uchodźcy, kolejne 6 proc. doczekało się pokrewnych lecz mniej korzystnych form (jak pobyt tolerowany albo ochrona uzupełniająca). Co czwarty cudzoziemiec, zdaniem urzędników, powinien wrócić do swojego kraju, zaś w przypadku aż dwóch trzecich wniosków sprawę umorzono. Jak głosi raport, w tym przypadku bardzo często chodzi o cudzoziemców, którzy sami wycofali wniosek, by złożyć go ponownie - także w celu przedłużenia procedury i odsunięcia zbliżającej się groźby deportowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uchodźcy z Syrii trafią do podłódzkich Grotnik? [ZDJĘCIA+FILM] - Dziennik Łódzki

Komentarze 178

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jas
Byczki nieroby - musi być przymusowa kastracja. Wrócą tak skąd przybyli nieroby
j
jas
Przyjąć kobiety i dzieci, a byczki won bronić swojej Ojczyzny
M
Mieszkaniec
Społeczeństwo kontra BIZNES prywatnych właścicieli ośrodka. Co rusz inny podmiot staje do przetargu. Inny właściciel a mieszkańcy ci sami i nikt naszym interesem sie nie martwi
M
Mieszkaniec
o godzinie 18
M
Mieskzaniec
16.02 w Grotnickiej szkole odbędzie się spotkanie odnośnie ośrodka dla cudzoziemców - organizowane przez panią wójt. Zachęcamy do udziału!
P
Polka
Tak, tylko żaden Polak nie był wyznawcą Islamu, nie gwałcił, nie zabijał. Więc nie porównuj Polaków i Ciapaków.
Ty mu pomożesz, a w podzięce dostaniesz ściętą głowę bądź zostaniesz zgwałcona.
n
normalny
Ten muzułmański syf powinien być natychmiast wydalony, ktoś już wrzucił świński łeb do tego meczetu?
L
Lolo
Jeśli ktoś ma ochotę zrobić zorganizowany wjazd na Ośrodek i pokazać, że to nie miejsce dla muzlimów, uprzejmie proszę o kontakt: 505 844 678. Dziękuję.
J
Jurek
Sejm powinien natychmiast wydac ustawę głoszącą, że w przypadku gwałtu dokonanego przez Araba na Polce kobieta ma natychmiastowe prawo do aborcji na koszt państwa. Dlaczego dotychczas takiej ustawy nie wydano? Czy dlatego, że nasze kobiety mają na siłę rodzić dzieci swoich gwałcicieli? To jest sadyzm!
a
anonim
Lubelskie was nie chce !!!!!!!!
w
wkarwiony
rzucać czy palić jak myślicie ???
X
Xerxes
Nie uogólniaj, muzułmańscy imigranci a nie ogólnie imigranci ...
M
Malgorzata
Mam działke w Grotnikach.kiedyś przyjeżdżało masę dzieci z łodzi,na kolonie.Pseudo demokracja zniszczyła wszystko.Obecnie
w ośrodku dla uchodźców mieszkają osobnicy,którzy nic nie robią,i za to jeszcze dostają pieniądze,poza tym jedynie się rozmnażają,a to nasze łódzkie dzieci z rodzin żle sytuowanych powinny przyjeżdżać do Grotnik.Własciciel tego pseudo ośrodka dzięki na pewno układom zarabia na tym nieżle.W ogóle jak można zezwolić takiej osobie na działalność,skoro przed uchodźcami był ośrodek dla osób niepełnosprawnych,ale został zlikwidowany ,ponieważ wykryto szereg nieprawidłowości.Nie dość,ze takie osoby są bardzo pokrzywdzone,tojeszcze zostały wyrzucone jak śmieci.Szlag mnie trafia jak o tym wszystkim pomyśle.Precz w końcu z tym rządem,który jest gorszy niż była Targowica.
f
fr3f
Wypad arabusy z Europy Łodzianie was nie chcą !!
G
Grotniki
w Grotnikach sa gwałty.. w mediach cisza!
Ja im dam sale na meczet.. i w ogole co za swinia robi interes na tym?
Sciagaja nam tu uchodzcow żeby się dorobić na dotacjach na nich!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl