Uchodźcy jadą na Śląsk. Powinniśmy ich przyjąć. To moralny...

  Uchodźcy jadą na Śląsk. Powinniśmy ich przyjąć. To moralny obowiązek - Patryk Białas

  Patryk Białas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uchodźcy z Biskiego Wschodu każdego dnia przyjeżdżają do Europy.
  1/27
  przejdź do galerii

  Uchodźcy z Biskiego Wschodu każdego dnia przyjeżdżają do Europy. ©Kerstin Joensson

  Na Śląsku powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców. Ślązacy niejednokrotnie musieli uciekać. Zostawiać dorobek źycia i jechać w nieznane - pisze Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Przekonuje, że przyjęcie uchodźców na Śląsk jest naszym moralnym obowiązkiem, ale i dobrym interesem.

  Sonda

  Uchodźcy już w Polsce. Czy dobrze robimy, że ich przyjmujemy?

  Na Śląsku powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców. Ślązacy niejednokrotnie musieli uciekać. Zostawiać dorobek źycia i jechać w nieznane. Przyjęcie uchodźców jest pomocą doraźną. Dzisiaj wielkim wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie „Co dalej?”. Niezbędna jest współpraca, aby uchodźcy znaleźli na Śląsku pracę, szkołę i mieszkanie. Tam, gdzie ludzie ze sobą współpracują, wszyscy na tym zyskują.

  Moralny obowiązek

  Przypominam sobie, jak w latach 70. i 80. XX wieku Ślązacy masowo wyjeżdżali do Niemiec. Przyczyny ucieczki, często na całe życie, były różne. Czasami chodziło o lepsze warunki życia. Czasami o ratowanie kariery. Czasami o możliwość rozwoju jakiegoś talentu czy innej wartości. Wtedy dano Ślązakom szansę.

  Mam poczucie graniczące z pewnością, że Ślązacy dobrze znają przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Byli w niedzielę w kościele i usłyszeli, jak św. Jakub apelował: „Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? (...) Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie”. Wiara zobowiązuje do miłosierdzia wobec potrzebujących. Opatrzyć, opłacić lekarza i  pobyt potrzebującego w gospodzie. Bez pytania o paszport i metrykę chrztu.

  CZY PRZYJĄĆ UCHODŹCÓW NA ŚLĄSKU? MÓWIĄ MIESZKAŃCY


  Egoistyczny interes
  Od 11 lat Ślązacy obficie korzystają z pomocy Unii Europejskiej. Budujemy drogi, mosty, chodniki, ścieżki. I, rzecz jasna, strefy ekonomiczne. Śląskie dostało  najwięcej pieniędzy w Polsce na realizację regionalnego programu operacyjnego. Ciągle jesteśmy w potrzebie. Unia Europejska może przypomnieć nam nasze egoistyczne zachowanie wobec uchodźców z Syrii i odwrócić się do nas plecami.

  Wydaje mi się, że jeśli nie będziemy przetrzymywać uchodźców w obozach, a pozwolimy im szukać pracy i zakładać własne firmy szybko, to nauczą się naszego języka i kultury. Młodzi ludzie są racjonalni. Gdy mają pracę i zajęcie, to rzadko kiedy wpadają w kłopoty. Nowi ludzie to nowe pomysły i wzrost innowacyjności. Wielu Syryjczyków jest dobrze wykształconych i już na starcie może znaleźć pracę jako specjaliści. A innowacyjności śląskiej gospodarce bardzo potrzeba.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo