Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy dostaną mieszkania komunalne w Gdańsku

Jacek Wierciński
Nie ma już dnia, by do Europy nie przybywali uchodźcy, głównie z Syrii i Iraku. Ten problem sam nie zniknie, ale nie widać, by Unia miała pomysł, jak się z nim uporać. Uchodźcy mogą też trafić do Polski
Nie ma już dnia, by do Europy nie przybywali uchodźcy, głównie z Syrii i Iraku. Ten problem sam nie zniknie, ale nie widać, by Unia miała pomysł, jak się z nim uporać. Uchodźcy mogą też trafić do Polski FOT. APPHOTO/Visar Kryeziu
Morze wyrzuca ciała uchodźców z Afryki i Syrii, w tym dzieci. Dantejskie sceny rozgrywają się na przejściach granicznych na Bałkanach, wrze w Budapeszcie i na greckich wyspach. I choć doniesienia na temat liczby uchodźców, jaką przyjmie Polska, wciąż się zmieniają, a w medialnych relacjach mówi się o dwóch lub nawet 10 tysiącach, gdańscy radni PO i PiS już teraz postanowili wspólnie wyciągnąć rękę do potrzebujących. Chcą dać im szansę na nowy dom w "mieście solidarności".

Czytaj również: Węgry: Tysiące imigrantów wędruje do granicy z Austrią [VIDEO+ZDJĘCIA]

- 1,5 mln Polaków znalazło schronienie na Zachodzie w latach 80. - jesteśmy winni solidarność najbardziej potrzebującym - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej. - Nie mamy co się obawiać nagłego napływu uchodźców w związku z tą uchwałą, prezydent każdorazowo, indywidualnie będzie rozpatrywał wniosek o przyznanie mieszkania, mając na uwadze także potrzeby gdańszczan i możliwości miasta - dodaje.

Uchwała, przyjęta jednogłośnie przez gdańskich radnych, mówi o możliwości przyznania uchodźcom mieszkania komunalnego "w szczególnie uzasadnionych przypadkach". Jest ona pierwszym w kraju dokumentem tego typu, a gdańską solidarność chwalą zarówno urzędnicy rządowi, jak i działacze społeczni.

- To bardzo cenna pomoc - mówi Ewa Piechota z Urzędu ds. Cudzoziemców.

Pomysł chwali również zajmująca się integracją migrantów ogólnopolska Fundacja Ocalenie. - To bardzo dobre posunięcie, ponieważ brak mieszkań jest jednym z najbardziej dotkliwych problemów imigrantów. Łatwiej im znaleźć pracę, ale po prostu grozi im bezdomność - wyjaśnia prezes zarządu fundacji Piotr Bystrianin. - Warto jednak pamiętać, że istotne jest też, by osób, które znajdą nowy dom, nie zostawiać samym sobie, a integrować, choćby uczyć języka polskiego, oswajać z życiem w naszej rzeczywistości.

Właśnie tę pomoc oferuje Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Trójmieście, które wspólnie z urzędnikami i działaczami społecznymi tworzy zespół ds. wypracowania modelu integracji imigrantów w Gdańsku. To w ramach prac zespołu udało się przygotować przyjęty przez radnych projekt uchwały.

Czytaj również: Mieszkania komunalne na gdańskim Chełmie. 48 rodzin będzie mogło się wprowadzić [ZDJĘCIA]

[email protected]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w papierowym, sobotnio-niedzielnym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 5-6.09.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki