Ubezpieczyciele pokochali sztuczną inteligencję. Można mówić o prawdziwej rewolucji!

Redakcja
Kolejny ubezpieczyciel powierzył rozstrzyganie roszczeń sztucznej inteligencji, co przełożyło się na znaczący wzrost skuteczności. Biorąc pod uwagę, że jak podkreślają twórcy algorytmu Tractable, szybkość pracy ubezpieczycieli wzrosła aż o 75 proc., możemy mówić o prawdziwej rewolucji w całym sektorze. Więcej na ten temat w rozmowie z Aleksandrem Surowiakiem, Head of Business Development w Tractable Poland.

Jak przebiegała współpraca z Wartą? Czy wprowadzono takie same rozwiązania jak w PZU, czy może dostosowują Państwo algorytm do konkretnych wymagań?
W Tractable zdajemy sobie sprawę, że każdy ubezpieczyciel ma swój własny zestaw standardów i procedur, dlatego inwestujemy sporo czasu i wysiłku, aby już na początku współpracy skalibrować naszą technologię AI do potrzeb każdego klienta. To pozwala nam zapewnić, że działa ona na takim samym poziomie co człowiek. Współpracę z Wartą określiłbym jako doskonałą. Zespoły obu firm od początku ściśle współpracowały, aby zapewnić sukces tego projektu. Kiedy na przykład okazało się, że wymagane są dodatkowe funkcjonalności, aby móc generować pełne korzyści, oba zespoły szybko zdefiniowały problem, zaproponowały rozwiązanie i wdrożyły je w ciągu miesiąca, znacznie poprawiając wyniki.  

Sztuczna inteligencja Tractable przyspieszyła proces rozpatrywania roszczeń. A co z rezultatami? Czy jeżeli chodzi o statystyki, można mówić o jakiejś zmianie?
Nasza technologia skraca czas przeglądu o około 75 proc. To znaczący postęp. Ponadto, umożliwia ubezpieczycielowi pełny nadzór nad siecią warsztatów, dzięki czemu może on kontrolować każdą szkodę.

Czy możemy mówić o rewolucji na rynku ubezpieczeń?
Absolutnie tak! Automatyzacja procesu likwidacji szkód przyspiesza go z kilku dni do kilku minut, zapewniając jednocześnie, że jest on prosty i komfortowy dla klienta. To ogromna zmiana dla branży ubezpieczeniowej, poszkodowanych i warsztatów samochodowych, jakiej nie było od ponad 20 lat. Jesteśmy w stanie przekształcić często uciążliwy, stresujący i powolny proces w bardzo szybkie i komfortowe dla kierowców rozwiązanie, umożliwiając im dużo szybszy powrót na drogę. 

Czy rzeczywiście Polska, jeżeli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji do wizualnego rozpatrywania i przyspieszania rozwiązywania roszczeń motoryzacyjnych, jest jednym z wiodących krajów w Europie i na świecie? To opinia eksperta Tractable – jak należy ją interpretować?
Widzimy wyraźne zainteresowanie innowacjami wśród polskich ubezpieczycieli - rozumieją oni wartość innowacji, powołują doświadczone zespoły wewnętrzne do prowadzenia takich projektów i dedykują istotne środki na ich realizację. Co więcej, widzimy, że wielu międzynarodowych ubezpieczycieli działających w Polsce, często decyduje się na przetestowanie technologii właśnie w naszym kraju, a po pozytywnej weryfikacji, rozszerza jej zakres na pozostałe regiony. Ponadto, nasza technologia jest bardziej zaawansowana pod względem aktywnego wdrażania w Polsce niż na niektórych innych głównych rynkach. Polska jest jednym z najważniejszych dla nas rynków na świecie, obok USA, Japonii i Francji. 

Mówimy o ubezpieczeniach, a inne branże także są tak optymistycznie nastawione?
Nie mam pełnej wiedzy odnośnie innych branż nie jest oczywiście pełna, ale uważamy, że innowacyjność, którą obserwujemy w Polsce, jest w mniejszym stopniu napędzana przez branżę, a raczej przez kulturę i możliwości nowoczesnych systemów IT wykorzystywanych przez Polskie firmy. 

Jakie są dalsze plany Tractable w Polsce?
Jest ich wiele. Obecnie rozwijamy nasze drugie rozwiązanie u wielu polskich ubezpieczycieli - szacowanie kosztów naprawy na początku procesu, w celu zapewnienia bezpośredniego rozliczenia gotówkowego w ciągu kilku minut. Rozpoczęliśmy również sprzedaż naszego produktu do weryfikacji szkód nieruchomościowych, pozwalającego poszkodowanym na otrzymanie, w czasie rzeczywistym, pełnej analizy uszkodzeń mienia spowodowanych przez np. powodzie, burze, huragany oraz kosztów ich naprawy. Także to dopiero początek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl