Tysiące inwestycji, każda z nich jest bezcenna

Redakcja
Jak napisał do nas autor zdjęcia tygodnia, za które otrzyma sprzęt fotograficzny o wartości ok. 300 zł, nastrojowa fotografia przedstawia bliskie otoczenie znajdującego się w tle zamku pszczyńskiego. Dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej "Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie" przywrócono dawną świetność zamku oraz niezwykły klimat. Projekt obejmował renowację elewacji, tarasów i otoczenia zamku.
Jak napisał do nas autor zdjęcia tygodnia, za które otrzyma sprzęt fotograficzny o wartości ok. 300 zł, nastrojowa fotografia przedstawia bliskie otoczenie znajdującego się w tle zamku pszczyńskiego. Dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej "Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie" przywrócono dawną świetność zamku oraz niezwykły klimat. Projekt obejmował renowację elewacji, tarasów i otoczenia zamku. Jacek C.
Udostępnij:
Program Kapitał Ludzki powszechnie kojarzony jest przede wszystkim z dofinansowanymi z funduszy unijnych szkoleniami dla pracowników firm czy programami pomocy dla bezrobotnych. Celem głównym programu jest bowiem zmniejszenie bezrobocia i wzrost poziomu tzw. spójności społecznej.

Pod tym ostatnim pojęciem kryją się wszystkie działania, które prowadzą do zmniejszenia zjawiska wykluczenia społecznego. Osoby wykluczone społecznie to te, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do edukacji, informacji, które z przyczyn niezależnych od siebie mają trudniejszą sytuację na rynku pracy. Mogą to być np. osoby pochodzące z małych miejscowości, kobiety wracające z urlopów macierzyńskich, niepełnosprawni, osoby w wieku przedemerytalnym, dzieci wychowujące się w rodzinach ubogich itd. To właśnie oni są głównymi odbiorcami projektów mających na celu wyrównywanie szans.

Program finansowany jest ze środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa i budżetu samorządów. Te pierwsze to aż 85 proc. całej kwoty, czyli ponad 50 mld zł przeznaczonych na realizację celów programu w latach 2007-2013. Pieniądze te są wydatkowane na dwóch poziomach, centralnym (ponad 15,6 mld zł) i regionalnym (ponad 32,8 mld zł). Na koniec lipca podpisano już ponad 2,6 tys. umów o dofinansowanie właśnie na poziomie centralnym, na które rozdysponowano już ponad 71 proc. dostępnych funduszy.

Powyżej przedstawiamy przykłady projektów dofinansowanych w ramach tzw. komponentu regionalnego. Dla centralnie realizowanych projektów również wybrano kilka kluczowych dziedzin. Pierwszym z tzw. priorytetów jest wsparcie dla instytucji rynku pracy i pomocy społecznej. W praktyce oznacza to dofinansowanie tych instytucji czy urzędów, które odpowiedzialne są za pomoc osobom bezrobotnym czy wykluczonym społecznie. Realizowane są także ogólnopolskie programy, które wspierają aktywizację zawodową i integrację społeczną osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji.

Drugim ważnym obszarem jest pomoc przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w swoich pracowników poprzez szkolenia czy dofinansowanie do studiów podyplomowych. Na wsparcie mogły również liczyć działania związane z opieką zdrowotną, np. programy profilaktyczne dla pracowników.

Fundusze inwestowane są także w oświatę, aby system kształcenia był bardziej efektywny, a absolwenci szkół zdobywali wiedzę i umiejętności, które są poszukiwane na rynku pracy. Program ma na celu także wsparcie tych dziedzin edukacji, które mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Dotyczy to każdego poziomu edukacji, od edukacji dzieci aż po uczelnie wyższe.

I wreszcie ostatni z priorytetów, "Dobre rządzenie", to dofinansowanie projektów, które pomagają stworzyć nowoczesną administrację na szczeblu samorządowym i centralnym: to z jednej strony kształcenie kadr, a z drugiej nowoczesne systemy zarządzania instytucjami.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fotografka
Świetna fotografia. W śmietniku fotografii jakim jest internet prawdziwych perełek jest bardzo mało...
P
Paczkowianin
Co ma mijająca się grupka w ludzi w słonecznych cieniach z Unią.To zdjęcie jest artystyczne i w opisie można dopisać co się chce,np że to chodnik w Paczkowie położony z funduszy UE
M
Morski
Gdzie można znaleźć inne zdjęcia Jacka Cisło? Zastanawiam się na wypadem do Pszczyny a ta fotka wygląda zachęcająco
D
D.B.
Unia jako twór który zwyrodnienie swe zawdzięcza bezkarności jest jednoznaczny z pojęciem raka .
Wszelkie działania typu kapitał ludzki zapewniają dopływ świeżej gotówki w strefy zdominowane przez kasty urzędnicze będące pompą kasy za bzdury totalne !
Tytuły tych tzw. projektów są tak wydumane jak "krzywizna ogórka" i "płodność wibratora"!
Tytuł "Kapitał ludzki"jest tak ogromnym obszarem że wymiarowo porównywalny jest z "masą ludzką"
zabiegi pochłaniające kasę podzielono na dwa poziomy podziału wpływu i tak nie tworząc niczego można pisać ,a i opowiadać Lemingom ! o teoretycznym wzroście liczby plemników w wirtualnych jadrach.
Trzepanie tej kasy zajmą się wyrośnięci aktywiści od Rospudy ,ot po prostu zbiór zawarty pod tęczową flagą musi mieć kasę ! A lemingi pod trzepak i " trzepać się, trzepać "
Dodaj ogłoszenie