Typowe objawy stopy cukrzycowej

  Typowe objawy stopy cukrzycowej

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Polska

  Typowe objawy stopy cukrzycowej
  1/2
  przejdź do galerii
  Zespół stopy cukrzycowej stanowi niebezpieczne powikłanie cukrzycy, którą źle wyrównywano lub której w ogóle nie leczono. Terapia schorzenia nie jest łatwa i wymaga od pacjenta wiele samozaparcia, determinacji i cierpliwości.
  Stopa cukrzycowa – co to takiego?
  Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest konsekwencją zmian, jakie zachodzą w obwodowym układzie nerwowym lub w naczyniach, czasem wynika z infekcji. Uszkodzenie włókien nerwowych skutkuje zanikiem czucia w stopie albo jego upośledzeniem. To bardzo niebezpieczne, ponieważ pacjent, który nie czuje bólu, nie zareaguje np. na skaleczenie stopy. Niezauważona infekcja może rozwijać się i stwarzać zagrożenie dla pacjentów z cukrzycą. Szczególnie niebezpieczna bywa dla chorych, którzy cierpią z powodu niedokrwienia, wywołanego zmianami miażdżycowymi w naczyniach.

  Jeśli zespól stopy cukrzycowej nie zostanie poddany odpowiedniej terapii, mogą pojawić się kolejne komplikacje, m.in. narastające dolegliwości bólowe, obrzęki i owrzodzenia.

  Gdy schorzenie osiągnie zaawansowane stadium, pojawiają się też objawy ogólne, czyli wysoka temperatura ciała, przyspieszone tętno i oddech. Stopa cukrzycowa rozwija się w efekcie patologii nerwów i naczyń krwionośnych. Jeśli chory na cukrzycę nie jest leczony, niebezpiecznie wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza duże naczynia krwionośne i nerwy. Organizm staje się podatny na groźne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

  Nie wolno zapominać, że nieleczona cukrzyca niszczy i duże, i małe naczynia krwionośne. Uszkodzenia dużych naczyń wywołują nie tylko zespół stopy cukrzycowej. Przyczyniają się również do wielu innych chorób, w tym choroby niedokrwiennej czy wieńcowej. Na ZSC najczęściej cierpią chorzy z cukrzycą typu 2 (insulinoniezależną).
  Jak się objawia zespół stopy cukrzycowej?

  Wyróżnia się trzy postaci zespołu stopy cukrzycowej. Pierwsza, zwana zespołem stopy niedokrwiennej, rozwija się w efekcie słabszego ukrwienia stopy. Druga, zespół stopy neuropatycznej, powstaje w wyniku uszkodzeń obwodowego układu naczyniowego. W typie mieszanym występuje zarówno neuropatia (uszkodzenie nerwów obwodowych), jak i niedokrwienie.

  Do najbardziej charakterystycznych objawów stopy cukrzycowej należą dolegliwości bólowe, które intensyfikują się w nocy.
  Często chory jednocześnie odczuwa mrowienie i kłucie w nodze oraz bolesne kurcze mięśni. Zazwyczaj skóra w tych obszarach ulega znacznemu przesuszeniu i w konsekwencji zaczyna się łuszczyć. Pojawiają się trudno gojące rany ipęknięcia z ogniskami martwicy. W stopie pacjenta występują zaburzenia odczuwania zarówno bólu, jak i temperatury czy choćby dotyku.

  Uszkodzenie obwodowego układu nerwowego w cukrzycy prowadzi również do zniekształcenia stóp. Pojawiają się tzw. palce młoteczkowate, czyli przykurczone i zgięte, głowy kości śródstopia natomiast ulegają uwypukleniu.
  By uniknąć dodatkowego cierpienia, cukrzycy muszą dbać o profilaktykę i starać się skutecznie zapobiegać nieprzyjemnej i niebezpiecznej przypadłości. Powinni troszczyć się o zdrowie i kondycję stóp oraz poddać się skutecznej terapii, która obniży poziom glukozy we krwi i utrzyma go na odpowiednim poziomie.

  Niełatwa terapia stopy cukrzycowej
  Terapia stopy cukrzycowej, wprowadzona na czas, pozwala uniknąć amputacji. Jednak bywa wyjątkowo skomplikowana i prowadzą je całe zespoły specjalistów. Nie może zabraknąć w nich m.in. diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, fizjoterapeuty i pielęgniarki. Pacjent powinien wykazać się wyjątkową cierpliwością, uporem i silną wolą.

  Chorzy na cukrzycę muszą w sposób szczególny dbać o stopy i nie zapominać o właściwych, fachowych zabiegach pielęgnacyjnych. Nie wolno zaniedbać odcisków i modzeli, które w tym stanie bywają wyjątkowo groźne – ich usuwanie należy powierzyć specjaliście (pomolog, pediatra lub przeszkolona w tym zakresie pielęgniarka). Na trudno gojące rany stosuje się opatrunki specjalistyczne, np. z zawartością srebra. Terapia stanowi bardzo skomplikowany proces, dlatego lepiej stosować prostsze i na pewno przyjemniejsze zabiegi profilaktyczne.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  instytut podologiczny

  Angela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak ktoś zauważy objawy stopy cukrzycowej to najlepiej od razu udać się do specjalisty podologa. Ja byłam w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie i tam wszystkim się zajęto i teraz mam wszystko pod...rozwiń całość

  Jak ktoś zauważy objawy stopy cukrzycowej to najlepiej od razu udać się do specjalisty podologa. Ja byłam w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie i tam wszystkim się zajęto i teraz mam wszystko pod kontrolą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Diabetolodzy

  Jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Już wkrótce dostępne bezpłatne konsultacje z diabetologiem w Twoim mieście sprawdź http://www.stopacukrzycowa.org.pl/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krążenie i wpływ srebra

  Zagubiona córka słodkiej mamy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie da się ukryć, że chochliki lubią przestawiać literki i w tekście powinien się znaleźć podolog i podiatra, ale nie da się ukryć, że tekst wartościowy :) Dla nas cukrzyca jest nowym tematem w...rozwiń całość

  Nie da się ukryć, że chochliki lubią przestawiać literki i w tekście powinien się znaleźć podolog i podiatra, ale nie da się ukryć, że tekst wartościowy :) Dla nas cukrzyca jest nowym tematem w domu, więc dopiero się uczę, ale nazwy specjalistów już opanowałam :)
  Bardzo przydaje się informacja o opatrunkach ze srebrem - szukałam czegoś ze srebrem i tak trafiłam na Diabetegen - dla nas ostatnio krem nr 1.
  No i ze względu na mniejsze krążenie skupiamy się też w domu na ćwiczeniach nóg - na razie kombinujemy z siostrą różne ćwiczenia na nogi, które możemy podpowiadać mamie, by ta poprawiła sobie nieco krążenie - ostatnio ćwiczymy z piłką gimnastyczną: mama leży i bawi się nogami piłką odbijając ją od ściany, podnosząc ją nogami, turlając itp.
  Możecie jakieś inne ćwiczenia podpowiedzieć? Chyba, że to zły trop i powinniśmy zaprzestać...?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pielęgnacja

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Ćwiczenia są bardzo dobre, ważne jest, żeby krążenie było prawidłowe. Te ćwiczenia, które robicie są bardzo dobre. Też znam Diabetegen jest w wersji słabszej i mocniejszej ten mocniejszy potrafi...rozwiń całość

  Ćwiczenia są bardzo dobre, ważne jest, żeby krążenie było prawidłowe. Te ćwiczenia, które robicie są bardzo dobre. Też znam Diabetegen jest w wersji słabszej i mocniejszej ten mocniejszy potrafi zdziałać cuda. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyłka w nazewnictwie.

  Anlapot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Z całym szacunkiem. W tekście znalazły się dwa błędy merytoryczne. tym bardziej przykre, dotyczące nazw nowych dziedzin, specjalizacji zajmujących się min. profilaktyka stopy cukrzycowej. W...rozwiń całość

  Z całym szacunkiem. W tekście znalazły się dwa błędy merytoryczne. tym bardziej przykre, dotyczące nazw nowych dziedzin, specjalizacji zajmujących się min. profilaktyka stopy cukrzycowej. W tekście jest : Nie wolno zaniedbać odcisków i modzeli, które w tym stanie bywają wyjątkowo groźne – ich usuwanie należy powierzyć specjaliście (pomolog, pediatra lub przeszkolona w tym zakresie pielęgniarka). Specjaliści to : PODOLOG I PODIATRA.
  Z poważaniem
  Anna Łapot, Gabinet Podologiczny Nysa

  Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/6562519,typowe-objawy-stopy-cukrzycowej,id,t.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd

  Agnieszka Herczyńska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  "Nie wolno zaniedbać odcisków i modzeli, które w tym stanie bywają wyjątkowo groźne – ich usuwanie należy powierzyć specjaliście (pomolog, pediatra lub przeszkolona w tym zakresie pielęgniarka)."...rozwiń całość

  "Nie wolno zaniedbać odcisków i modzeli, które w tym stanie bywają wyjątkowo groźne – ich usuwanie należy powierzyć specjaliście (pomolog, pediatra lub przeszkolona w tym zakresie pielęgniarka)."
  Do tekstu wkradł się błąd. Powinno być: ...podolog, podiatra..."
  Pozdrawiam
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Książka o cukrzycy

  Jacek Ciszewski

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  strona z książką www.fraktalla.com/ksiazka/Laughin-Andrew/Cukrzyca,66508002802KS

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »