5/13
Wołowina, wieprzowina i dziczyzna wymagają tak samo...
fot. Design_Miss_C/pixabay.com

Zatrucie od czerwonego mięsa

Wołowina, wieprzowina i dziczyzna wymagają tak samo starannej higieny i obróbki kulinarnej, co drób, a szczególną uwagę na właściwe dopieczenie kawałków należy zwrócić podczas przyrządzania steków (odradza się te krwiste) i używania gotowego mięsa mielonego.

Te same zasady obowiązują w kuchni, jak i przy grillu, gdzie łatwiej o niedostateczne podgrzanie produktów. Surowe mięso w marynacie należy trzymać w lodówce, natomiast to już przyrządzone schować do niej w ciągu 1-2 godzin.

Tak samo jak przy obróbce drobiu należy używać oddzielnych desek do krojenia mięsa, oraz zadbać, by temperatura wewnątrz kawałków osiągnęła co najmniej 74 stopnie Celsjusza. Szczególną uwagę na świeżość należy zwrócić też m.in. przy spożywaniu tatara czy surowej kiełbasy typu metka.

6/13
Powodowane przez nie zatrucia należą do najcięższych,...
fot. Laborratte/pixabay.com

Zatrucie rybami i owocami morza

Powodowane przez nie zatrucia należą do najcięższych, dlatego wybierane produkty morskie bezwzględnie powinny być świeże. Najlepszym wyznacznikiem ich stanu jest zapach, który nie powinien zawierać żadnych nieprzyjemnych nut, w tym tej „rybiej”.

Zapach ryb powinien być świeży, a wygląd – nie pozostawiać nic do życzenia. Dlatego na sushi z surowizną warto zdecydować się tylko w dobrej restauracji; to samo dotyczy tatara z ryby czy ryb wędzonych na zimno. Należy uważać na nie również w sklepie, wybierając filety z długą datą przydatności i od sprawdzonych producentów.

Należy też pamiętać, że na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wykrywano w chłodzonych mrożonych mięsnych oraz rybnych.

7/13
Kiełkujące warzywa to skarbnica witamin i innych cennych...
fot. tookapic/pixabay.com

Kiełki jako źródło zatruć pokarmowych

Kiełkujące warzywa to skarbnica witamin i innych cennych związków, ale produkt ten należy do najbardziej nietrwałych – właściwie powinno się spożywać je w ciągu 2-3 dni od otrzymania. Trudno zadbać o to, kupując ten produkt w sklepie. Dlatego zawartość opakowania należy dokładnie obejrzeć i zużyć w całości najlepiej tego samego dnia.

W razie wątpliwości kiełki warto poddać obróbce kulinarnej, np. dodając do dania przyrządzanego na patelni. A najbezpieczniej hodować je w odpowiednich warunkach w domu.

8/13
Według analiz do najbardziej problematycznych warzyw poza...
fot. Hans/pixabay.com

Warzywa korzeniowe i zatrucia pokarmowe

Według analiz do najbardziej problematycznych warzyw poza liściastymi i kiełkami należą te korzeniowe i cebulowe, a także pnące, np. psiankowate (pomidory, papryka) czy zioła.

W przypadku wszystkich produktów roślinnych, a zwłaszcza warzyw rosnących w ziemi, obowiązują te same zasady bezpieczeństwa – higieniczne przechowywanie i dokładne mycie przed przygotowaniem.

Co więcej, obrane lub rozdrobnione produkty w ciągu 2 godzin należy schłodzić w lodówce, a latem czas ten skraca się do godziny.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.

Polecamy

Trzecia Droga odkryła karty. Oto „jedynki” do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga odkryła karty. Oto „jedynki” do Parlamentu Europejskiego

Mercedes Klasa E 300e 4MATIC 313 KM. Test, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Mercedes Klasa E 300e 4MATIC 313 KM. Test, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Były prezydent o zbliżających się wyborach. "Być albo nie być"

Były prezydent o zbliżających się wyborach. "Być albo nie być"

Zobacz również

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!

Polka spędziła cały rok w Tajlandii, teraz odsłania tajniki egzotycznego królestwa!

Niespodziewana wizyta szefa NATO w Kijowie. Padły ważne słowa

Niespodziewana wizyta szefa NATO w Kijowie. Padły ważne słowa