Tyle będzie kosztowała odbudowa Ukrainy. Bank Światowy podał konkretną kwotę

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Bank Światowy: Jeszcze w tym roku trzeba przeznaczyć 14 mld USD, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" na Ukrainie.
Bank Światowy: Jeszcze w tym roku trzeba przeznaczyć 14 mld USD, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" na Ukrainie. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
Jeszcze w październiku ubiegłego roku Bank Światowy prognozował, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 350 mld dolarów. Z najnowszej analizy wynika, że kwota ta znacząco wzrosła i obecnie ponad dwukrotnie przekracza PKB Ukrainy z 2021 roku.

Bank Światowy: Na odbudowę Ukrainy potrzeba 411 mld USD

Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" – głosi opublikowany w środę dokument, cytowany przez AFP.

– Dziękujemy Bankowi Światowemu za jego analizę, która będzie dla nas i naszych partnerów ważną pomocą podczas przygotowywania przyszłych projektów odbudowy – oznajmił w oświadczeniu premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Zgodnie z prognozą Banku Światowego, najpilniejsza będzie odbudowa sektorów transportu, mieszkaniowego i energetycznego, gdzie odnotowano około 50 proc. wszystkich zniszczeń na Ukrainie.

Gospodarcze skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę

"Financial Times" poinformował w środę, że w ubiegłym roku ukraińska gospodarka skurczyła się z powodu rosyjskiej inwazji o 30 proc., a bezrobocie osiągnęło 35 proc. Ponad trzy czwarte firm przerwało lub ograniczyło produkcję.

Wiele ukraińskich przedsiębiorstw nadal ogranicza zatrudnienie. Stopy procentowe sięgają 25 proc., co oznacza, że firmy mają trudności z pozyskaniem finansowania. Udział toksycznych kredytów w portfolio banków wynosi 38 proc. – wylicza brytyjski dziennik.

Otworzenie korytarza zbożowego przez Morze Czarne przyniosło tylko częściową poprawę sytuacji w rolnictwie Ukrainy, ponieważ porozumienie dotyczące eksportu pozwala na sprzedanie 25 mln ton zbóż, podczas gdy w latach 2019-2020 Ukraina eksportowała 55 mln ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy – podaje "FT".

Jedna czwarta ziemi rolnej w kraju wymaga rozminowania, a wiele firm nie przetrwa, jeśli nie będą miały dostępu do kredytu, zwłaszcza, że rząd nie jest w stanie wypłacać im odszkodowań – kontynuuje dziennik.

"Absolutny priorytet" dla władz Ukrainy

Jednak wiceminister gospodarki Ukrainy Ołeksandr Hryban ocenia w rozmowie z "FT", że nadejście wiosny i większe dostawy energii "ustabilizowały nastroje w biznesie", a kraj lepiej broni się przed "gospodarczymi zakłóceniami".

Hryban uważa, że dla władz Ukrainy absolutnym priorytetem jest "przekonanie sojuszników z G7, by utworzyli fundusz powierniczy na pokrycie kosztów reasekuracji prywatnych pożyczkodawców" tak, aby przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania. Według "FT" Bank Światowy przeznaczył na to jak dotąd tylko kilkadziesiąt milionów euro.

Dziennik podaje, że afiliowana przy Banku Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przeznaczyła ponadto 2 mld USD na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
Niech oligarchowie ukraińscy ktoży okradali ukraine zarabialy miliony dolarów na przekrętach niech wracają na ukraine a nie balują w innych krajach w tym w Polsce i odbudowują swój kraj jak Polacy po 2 wojnie
H
Hans von Schwinke
22 marca, 18:23, Hans von Schwinke:

kaczan zaplaci!

22 marca, 18:37, ziomal:

pieniedzmi z niemiec

ktorych nie ma i nei bendzie.

B
Basia
Polska nie powinna się dokładać finansowo. Wystarczająco pomaga z pieniędzy naszych w utrzymaniu ich. A odbudowują niech Niemiaszki i Francuziki
k
krzyzak13
22 marca, 18:23, Hans von Schwinke:

kaczan zaplaci!

hans ty niemiecki pajacu , was juz nie ma moslemski kraj i pelen czarnuchow ha ha ha

k
krzyzak13
22 marca, 19:02, Antypis:

Pisiory zaraz podatnikowi polskiemu zabierze i da ukrom , a.u nich 2022 bul rokiem upa ,

wal sie czerwony kundlu , czas sie z wami rozliczyc scier..

Z
ZKS
Ukrainę cofnęli w rozwoju o 40 lat. Za dawne i obecna grzechy.
C
CCC
I będą od nas brać, bo im się należy. Dopiero nas czeka bieda
A
AR
Zgadza się kodomici, z tym że to niemiaszki zapłacą za nowy rynek zbytu, kraj poddostawców, monterów i rezerwuar taniej siły roboczej.

Nam będą wmawiać w "swoich" mediach, że pieniędzy na reparacje nie mają, bo odbudowują Ukrainę.

https://niezalezna.pl/371795-polacy-zostali-rozjechani-niemiecki-ekspert-zbudowalismy-polske-jako-kraj-taniej-sily-roboczej

https://wpolityce.pl/polityka/269556-niemcy-zrobili-sobie-z-polski-kraj-poddostawcow-monterow-i-rezerwuar-taniej-sily-roboczej-w-razie-problemow-politycznych-berlin-ma-na-nas-porzadny-kij

https://dorzeczy.pl/kraj/15774/75-proc-wlascicieli-prasy-w-polsce-to-niemcy.html
A
Antypis
Pisiory zaraz podatnikowi polskiemu zabierze i da ukrom , a.u nich 2022 bul rokiem upa ,
L
Lidia
Po co to liczyć skoro jeszcze się dobrze nie rozkręciło. Polsce najbardziej grozi starcie mocarstw.
z
ziomal
22 marca, 18:23, Hans von Schwinke:

kaczan zaplaci!

pieniedzmi z niemiec

H
Hans von Schwinke
kaczan zaplaci!
Wróć na i.pl Portal i.pl