Tydzień w sieci: Przegląd idei [NOWOŚĆ!] Odcinek 1.

Witold Głowacki
Witold Głowacki
Witold Głowacki Bartek Syta/Polskapresse
Czy da się tak miłować Polskę, by nie zwracać uwagi na smród niedomytych zębów sąsiada w kolejowym przedziale? Czy Cypr jest bezbronną ofiarą Unii czy raczej cynicznym graczem na rynku podatkowych rajów? Co Miller i Palikot tak naprawdę myślą o ideałach lewicy? Jak obywatele mogą najsensowniej decydować o tym, na co ich miasto wyda pieniądze z budżetu? Czy Miłosz był reakcjonistą? I dlaczego rosną notowania prawicowego polityka znanego z upodobania do muszki? Najciekawsze materiały tygodnia w polskiej sieci przegląda dla państwa Witold Głowacki.

Pogłębione, analityczne - a czasem po prostu ostre, błyskotliwe. Aktualne dłużej niż przez kilka dni. Odkrywcze albo przynajmniej dające do myślenia. Internetowe w każdym calu. Powstające poza mainstreamem. A do tego opublikowane w sieci nie wcześniej niż przed siedmioma dniami. Takie właśnie teksty w każdy poniedziałek będę się starał przedstawiać w tej nowej rubryce.

WAŻNE: Od czerwca 2013 roku cykl Przegląd Idei został przeniesiony na bloga Polski The Times. Aktualne wpisy można znaleźć TUTAJ pod adresem blogi.polskatimes.pl/przegladidei Zapraszamy!

Dlaczego? Bo w polskiej sieci - nieco na uboczu od wielkich portali, ale w żywych, tworzonych przez ludzi z pasją i wiarą - od lat już można czytać teksty, o które chętnie biłyby się najbardziej prestiżowe tradycyjne tytuły. A także takie, dla których miejsce w żadnym z nich by się nie znalazło - ale jednak warte przeczytania, skomentowania, polecenia. Tylko gdzie je właściwie znaleźć?

PRZEGLĄD IDEI ma w tym odrobinę pomóc. Będzie propozycją nieco subiektywnego (z oczywistych przyczyn) przewodnika po publikacjach internetowych. Ale z subiektywizmem nie będę też przesadzał. To po prostu przegląd - a nie ranking czy lista materiałów, pod którymi chętnie podpisał. Tym bardziej, że pod niektórymi z przywoływanych tu materiałów wcale nie chciałbym się podpisywać, co jednak bynajmniej nie znaczy, że nie przeczytałem ich z zainteresowaniem.

Przygotowując kolejne przeglądy idei, chętnie otworzę się i na Państwa propozycje. Czy to serwisów, które warto tu uwzględnić, czy to konkretnych z nich tekstów. Zapraszam do ich proponowania - albo w komentarzach pod tekstem, albo też via Twitter.

A teraz przejrzyjmy najciekawsze materiały ostatniego tygodnia:

Jednopłciowe pary w Kulturze Liberalnej

Kultura Liberalna - która ze względu na klasę autorów tekstów będzie z pewnością jednym ze stałych obiektów zainteresowania tej rubryki - w ostatnim wydaniu zamieszcza cztery opinie dotyczące potencjalnych funkcji i dysfunkcji związków jednopłciowych w społeczeństwie i państwie. Piszą Ewa Łętowska, Marcin Król, Roger Scruton i Andrzej Szahaj. "Problem zatem nie tkwi w pogodzeniu poglądów liberalnych i katolickich, bo byłoby to zadanie nie do wykonania. Innymi słowy, nie mamy tu do czynienia za stronami sporu, bo nie ma mowy o sensownym sporze - są raczej kierunki reprezentujące całkowicie odmienne poglądy aksjologiczne" - to Król.

"małżeństwa zbudowane są wokół normy. Usuńmy tę normę, a instytucje same zaczną się rozpadać. Nie będzie już więcej międzypokoleniowej więzi, której celem ma być wychowywanie dzieci. Będziemy za to mieli kontrakt pozwalający wejść w wolny związek, tymczasowy i łatwy do unieważnienia" - to Scruton.

300polityka o ofensywie pana z muszką

Rewelacyjny serwis, którego nazwę należy wymawiać z błędem fonetycznym, a doskonale znany już wielu ludziom, którzy choć trochę interesują się już polityką i jej kuchnią, udowodnił, że nie tylko wielkie media mogą publikować ważne i wiarygodne sondaże. Ten, zamówiony przez 300politykę w Millward Brown SMG/KRC, wskazuje remis między PO i PiS, potwierdza wzrost notowań lewicy - i co najciekawsze, a zarazem dość zagadkowe, jest kolejnym, który
odnotowuje kilka procent dla Nowej Prawicy.

Ten sam sondaż ciekawiekomentuje w 300polityce politolog Błażej Poboży: "Wynik Korwina jest w tym sondażu wyrazem protestu wobec starych partii" - pisze Poboży. Z kolei spadek notowań Platformy tłumaczy m.in ekonomiczną presją kryzysu, której doświadcza żelazny elektorat rządzącej partii.

Instytut Obywatelski o obywatelskim budżecie

Think-tank Platformy ma tę podstawową zaletę, że intelektualnie jest zdecydowanie ciekawszy od partii, która powołała go do życia. Trudno powiedzieć, czy wróży mu to długie życie, czy wręcz przeciwnie. Tak czy owak warto tam zaglądać.
Tym razem choćby po to, by przeczytać wydany w formie dopieszczonego PDF-a raport Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsług i autorstwa Wojciecha Kębłowskiego. Kębłowski przedstawia w nim ideę samorządowego budżetu, w którego realizacji sporą rolę odgrywają decyzje samych mieszkańców. A także wnioski z dotychczasowego funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Sopocie (pierwszym polskim mieście, które wprowadziło to rozwiązanie) - a także w hiszpańskiej Kordobie i brazylijskim Porto Alegre. Raport jest bardzo ciekawy, porządnie zilustrowany infografikami, całkiem przyjemnie się go też czyta.

Wojna o Cypr w Studiu Opini

i
Były szef działu gospodarczego w PAP Jan Cipiur i Andrzej Lubowski - publicysta ekonomiczny, a przy tym praktyk naprawdę wielkiego biznesu są autorami jednych z ciekawszych tekstów o cypryjskim kryzysie, które powstały w Polsce. Oba ukazały się w liberalno-lewicowym Studiu Opinii. Cipiur w swoim materiale. W obu materiałach widać nieco polemicznego pośpiechu, ale nie zmienia to faktu, że nieźle oddają istotę dylematów związanych z cypryjskim kryzysem.

Rebelia vs Krytyka Polityczna o Bajkowskich

Opisywana przede wszystkim przez "Rzeczpospolitą" sprawa krakowskiej rodziny Bajkowskich, której sąd odebrał dzieci na wniosek psychoterapeutów prowadzących wcześniej przerwaną terapię rodzinną nie wszędzie oceniana jest równie jednoznacznie jak w "Rzepie". "Bardzo chciałabym, aby przez to traumatyczne doświadczenie pan Bajkowski zrozumiał prostą prawdę, której nie nauczył się podczas rocznej terapii, to znaczy, że nie wolno mu swoich dzieci bić ani poniżać" pisze w tekście "Rzeczpospolita karcąca" Pola Sobaś-Mikołajczyk , tam też znaleźć można odwołania do poprzednich odsłon sporu.

Lewica24: Miller i Palikot wciąż niezbyt lewicowi

Na nieodległym od SLD, ale dbającym o rodzaj niezależności portalu lewica24.pl uwagę zwracają dwie nieduże, ale ciekawe - zwłaszcza ze względu na zawarte w nich dość symptomatyczne sformułowania - rozmowy Agaty Czarnackiej z szefami obu parlamentarnych partii odwołujących się do pojęcia lewicy. Dłuższa z Leszkiem Millerem: "programowo to są dojrzałe dokumenty i na pewno wzbudzą spore zainteresowanie" - w ten cokolwiek oględny sposób, w którym próżno doszukiwać się jakiejkolwiek pasji, Miller wypowiada się o deklaracji programowej przygotowanej przez zespół Józefa Oleksego na Kongres Lewicy Polskiej, który ma odbyć się 16 czerwca. Za to rozkręca się wyraźnie, gdy mowa o sytuacji LOT-u.

Z kolei Palikot niemal explicite wykłada swój sposób myślenia o Europie Plus jako produkcie politycznym: Uznaliśmy, że chcemy rozszerzyć formułę polityczną Ruchu Palikota i takie też były intencje zaproszenia przeze mnie i przez Marka Siwca Aleksandra Kwaśniewskiego. Wiem, że dla wielu ludzi program, czasami radykalny, Ruchu Palikota - radykalny zwłaszcza w sprawach obyczajowych, w kwestii stosunku do kościoła i wielu innych - może być trudny do zaakceptowania, mimo że są to wyborcy centrolewicowi. Ci wyborcy oczekują bardziej centrowego stawiania sprawy, koncyliacyjnego. Weźmy pierwszy z brzegu przykład świeckiego państwa. Ja nie zgadzam się, żeby prezydent chodził na mszę. Ale w Europie + to stanowisko może być trochę łagodniejsze".

Spór o Miłosza w Krytyce Politycznej

W Dzienniku Opinii KP "Garbaci i paralitycy" - świetny tekst krytyka literackiego, przy tym zaś redaktora Tygodnika Powszechnego Andrzeja Franaszka będący rodzajem odpowiedzi na felieton Agaty Bielik-Robson "Mała gnostycka Pielgrzymka", w którym filozofka nazywa wydane przez KP "Góry Parnasu" Miłosza m.in "nieprzyjemnie reakcyjną książką". Ale nie chodzi tu o epitety - między Franaszkiem a Bielik-Robson toczy się błyskotliwy spór o lewicową recepcję Miłosza, oboje piszą ostro, argumentują erudycyjnie, do obu tekstów co najmniej warto zajrzeć - o ile tylko oczywiście wcześniej zdarzało nam się zaglądać do czegoś podpisanego nazwiskiem noblisty. Tym razem zaś chodzi o eseistyczną, niełatwą, nigdy niedokończoną książkę Miłosza.

A co jeszcze?

Do wcześniejszego raportu Instytutu Obywatelskiego, dotyczącego innych rodzajów partycypacji społecznej mieszkańców miast niż ten budżetowy, nawiązuje Jarosław Ogrodowski w Nowym Obywatelu. To bardzo ciekawy materiał o zderzeniach miejskich aktywistów z samorządowym betonem.

Z kolei na blogu w serwisie Liberte! jeszcze jeden (bo trochę już ich było) wart przeczytania komentarz - tym razem Jana Radomskiego - o utopijności idei JOW-ów.
Z zupełnie innej beczki reminiscencje Marka Przychodzienia z wizyty na Węgrzech wraz z "pielgrzymką" Klubów Gazety Polskiej nie bez odwagi zamieszczone przez Rebelyę. Koniecznie warto przeczytać - choćby po to, by zobaczyć jak kompletnie obok klasycznego schematu/stereotypu polskiego prawicowca mogą znajdować się uczestnicy podobnych inicjatyw.

A już zupełnie na deser spory fragment najnowszej powieści Coetzeego z Dziennika Opinii.

PS. Na wstępnej liście serwisów, które warto uwzględnić w tym przeglądzie, jest więcej pozycji - z pewnością niebawem i dla nich znajdzie się okazja. Ja zaś jeszcze raz zapraszam Państwa do rekomendowania innych wartych uwagi miejsc w sieci.

Witold Głowacki, twitter: @WitoldGlowacki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie