Twoje Finanse: Polacy płacą plastikiem

  Twoje Finanse: Polacy płacą plastikiem

  Anna Nagel

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Twoje Finanse: Polacy płacą plastikiem
  Cykl Twoje Finanse - abc finansów osobistych. Odcinek 16.: Karty płatnicze
  Twoje Finanse: Polacy płacą plastikiem

  Sonda

  Czy uważasz, że artykuł pt. „Polacy płacą plastikiem” jest użyteczny?  Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec grudnia 2013 r. w obiegu było 34,7 mln kart płatniczych. Miesięcznie przeprowadzamy około 200 mln transakcji z użyciem kart na kwotę ok. 40 mld zł i z roku na rok te wskaźniki rosną. Przybywa też punktów, w których można płacić kartą - jest ich prawie 140 tys. Otwierając konto bankowe, możemy wybierać między kilkoma rodzajami kart płatniczych, warto zatem porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

  Karta płatnicza to najszersze określenie obejmujące wszystkie rodzaje plastikowego pieniądza. Podstawowe rodzaje kart płatniczych to karty debetowe i karty kredytowe.

  Karty kredytowe to rodzaj kredytu odnawialnego. Możemy płacić taką kartą za towary i usługi do wysokości przyznanego przez bank kredytu. Jeżeli spłacimy wykorzystaną kwotę w określonym w umowie czasie, nie zapłacimy za nią odsetek. Jeżeli nam się to nie uda, musimy spłacić przynajmniej część zaciągniętego długu - przeważnie bank wymaga od 5 do 10 proc. zadłużenia. Karta kredytowa to doskonały sposób na zyskanie dodatkowej gotówki, pod warunkiem że jesteśmy w stanie spłacić limit w całości w tzw. okresie bezodsetkowym. W przeciwnym wypadku zapłacimy odsetki - oprocentowanie może wynieść od 15 do ponad 20 proc. w skali roku.

  Karty kredytowe obarczone są również roczną opłatą, która wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych (a w przypadku kart prestiżowych nawet do kilkuset złotych). Należy pamiętać również o tym, że wypłata gotówki przy użyciu karty kredytowej wiąże się przeważnie z wysokimi opłatami, dlatego gdy wypłacamy gotówkę, bardziej opłaca się nam korzystać z karty debetowej, czyli karty do konta. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pieniądze, bo karta ta pozwala na płacenie i wybieranie gotówki maksymalnie do wysokości środków na koncie.

  Karty przypisane do naszego ROR-u różnią się funkcjonalnościami oraz wysokością opłat. Przed otwarciem konta należy zatem sprawdzić, ile wynosi miesięczna opłata za wydanie i korzystanie z karty oraz z jakich bankomatów możemy korzystać bez opłat. Jeżeli często wypłacamy gotówkę, bardziej może nam się opłacać karta, która kosztuje np. 7 zł miesięcznie, ale za to umożliwia darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów. Ponadto posiadacze kart, głównie debetowych, przy okazji płacenia kartą za zakupy mają możliwość wypłaty gotówki z kas sklepów, które oferują taką usługę.

  Coraz rzadziej spotyka się karty, w przypadku których do zaakceptowania płatności wymaga się złożenia podpisu identycznego z tym, który widnieje na karcie. To najczęściej karty z paskiem magnetycznym, niewyposażone w powszechnie dziś stosowany chip elektroniczny, na którym zakodowane są m.in. najważniejsze informacje dotyczące właściciela karty. Do zaakceptowania płatności tymi kartami niezbędny jest PIN. Dużą popularność w ostatnich latach zdobyły natomiast karty zbliżeniowe, które stanowią już prawie 60 proc. wszystkich kart w obiegu. I to one są odpowiedzialne za zmianę naszego podejścia do płatności kartami. Nie musząc wpisywać za każdym razem numeru PIN, coraz chętniej sięgamy po plastik przy drobnych zakupach, do 50 zł.

  Karty możemy podzielić również na płaskie i wypukłe. Te ostatnie, posiadające wytłoczony wypukły numer karty, pozwalają na płatności w internecie oraz w imprinterach (mechanicznych terminalach), które nie łączą się przez internet z naszym bankiem, lecz odbijają jedynie numer karty przez kalkę.

  Skoro już mowa o płatnościach internetowych, warto wspomnieć o kartach wirtualnych, na rachunek (przedpłacony) których wpłacamy określoną kwotę środków pieniężnych przeznaczoną na konkretną transakcję. Pozwalają one uniknąć niebezpieczeństwa przejęcia numeru naszej karty płatniczej przez złodzieja i wykorzystania go do zrobienia zakupów na nasze konto. Niezależnie od tego, czy płacimy za realne, czy wirtualne zakupy, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie przechowywać numeru PIN w widocznym miejscu, a zwłaszcza na kartce w portfelu.

  Większość polskich kart akceptowana jest za granicą, warto jednak przed wyjazdem upewnić się w banku, czy nie będziemy mieli problemów ze skorzystaniem z naszej karty oraz ile kosztuje wypłata gotówki z bankomatu za granicą. Powinniśmy spytać również o wysokość opłaty za przewalutowanie, czyli prowizji za przeliczenie kwoty transakcji ze złotówek na walutę kraju obcego. Opłata ta naliczana jest przy wypłatach z bankomatów i płatnościach kartą za granicą. Aby jej uniknąć, możemy założyć subkonto walutowe, np. w euro, i na czas wyjazdu ustawić je jako konto domyślne.

  Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  KONKURS GŁÓWNY - TYLKO DO 16 MAJA!


  Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

  Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)  COTYGODNIOWY MINIKONKURS


  Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Co 10. osoba, która w dniu publikacji wyśle na adres: twojefinanse@polskatimes.pl prawidłową odpowiedź, otrzyma upominek książkowy lub płytowy.

  Oceń ten odcinek w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza zdecydowanie dobrą ocenę, a 1 zdecydowanie złą, i odpowiedz na pytanie konkursowe: Ile kart płatniczych było w Polsce na koniec 2013 r. według danych NBP?

  Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)


  Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji twojefinanse@polskatimes.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (44)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hijs

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mi się to już nie zdarza, bo mam kartę getin banku, która zawsze mi powie ile mam na koncie. Grunt to podążanie za nowościami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niestety w...

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Karty ułatwiły życie z drugiej strony zawsze nie wiesz ile masz na koncie, a nie zawsze pod ręką masz bankomat. Kto się kiedyś w sklepie nadział że nie ma środków? Bo mi to kilka razy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Heh

  24h (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Brakuje waznej informacji. Wysokosci prowizji, jaka płaca sklepy za dostepnosc takiej usługi. Oznacza to, ze w takim sklepie jest automatycznie drożej o te kilka procent.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjaśnienie

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Nie do końca ma Pan(i) rację. Większość sklepów oferuje możliwość płacenia kartą, więc gdzie szukać tych, w których narzut jest o tych parę procent niższy? Z pewnością w mniejszych miejscowościach...rozwiń całość

  Nie do końca ma Pan(i) rację. Większość sklepów oferuje możliwość płacenia kartą, więc gdzie szukać tych, w których narzut jest o tych parę procent niższy? Z pewnością w mniejszych miejscowościach albo w większych ośrodkach, ale na uboczu. Te małe sklepiki często jednak mają narzut stosunkowo wysoki - ze względu na małą skalę obrotów. Summa summarum sklepy oferujące możliwość płacenia kartą wcale nie muszą być droższe, nawet gdy nie są wielkopowierzchniowymi marketami. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmm

  24h (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jestem mężczyzną :) Dziękuje za odpowiedz. Mają państwo racje. Pozdrawiam i miłego dnia życze :) Ps. Takim wiekszym sklepem bez płacenia kartą jest np Biedronka ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjaśnienie

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ...ale i sklepy tej sieci, jak zapowiada ich właściciel, wkrótce mają taką możliwość oferować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bank zarabia a ludzie się cieszą

  Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W ten sposób banki i organizacje płatnicze zarabiają na tym że przechowujemy u nich nasze pieniądze. A ludziska jeszcze się cieszą że dają się oskubywać. Poza kartami kredytowymi użytkowanymi...rozwiń całość

  W ten sposób banki i organizacje płatnicze zarabiają na tym że przechowujemy u nich nasze pieniądze. A ludziska jeszcze się cieszą że dają się oskubywać. Poza kartami kredytowymi użytkowanymi rozsądnie - jak pisze jeden z poprzednich forumowiczów - wszystkie inne płatności to de facto forma płacenia za to że banki trzymają nasze pieniądze.
  I jeszcze niektórzy się domagają aby móc płacić kartą nawet najdrobniejsze kwoty (poniżej 15 zł)...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rachunek zysków i strat nie powinien tu obejmować tylko kwestii kosztów. Proszę pamiętać, że w przypadku kart płacimy przede wszystkim za komfort oraz bezpieczeństwo. Starsi pamiętają, jak to było,...rozwiń całość

  Rachunek zysków i strat nie powinien tu obejmować tylko kwestii kosztów. Proszę pamiętać, że w przypadku kart płacimy przede wszystkim za komfort oraz bezpieczeństwo. Starsi pamiętają, jak to było, gdy się 1., 14. czy 30. dnia miesiąca szło z pracy z całą pensją, a w podróż jeździło z większą sumą pieniędzy - i jak łatwo było wówczas paść ofiarą kradzieży. Za komfort więc i za bezpieczeństwo płacimy - bo, jak to w życiu, nic nie ma za darmo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powyżej 15 zł

  ella (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  a co ze sklepami, które honorują transakcje kartą "powyżej 15 zl"? nikt nie napisał że zastrzeżenie takie jest nielegalne i chodzi tu tylko o to, że takim sklepom się to nie opłaca (prowizja)....rozwiń całość

  a co ze sklepami, które honorują transakcje kartą "powyżej 15 zl"? nikt nie napisał że zastrzeżenie takie jest nielegalne i chodzi tu tylko o to, że takim sklepom się to nie opłaca (prowizja). dlaczego banki z tym nie walczą? jeśli idę po drobiazg a mam kupować na siłę albo odejść od kasy jak idiotka i latać za bankomatem to podziękuję.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie

  ma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie ma obowiązku przyjmowania płatności kartą. Jeżeli sklep wprowadza taką usługę to tylko dobra wola sklepu że ze swojego zysku oddaje 1-3% bankowi za Pani zakupy. Jak się nie podoba - marsz do...rozwiń całość

  Nie ma obowiązku przyjmowania płatności kartą. Jeżeli sklep wprowadza taką usługę to tylko dobra wola sklepu że ze swojego zysku oddaje 1-3% bankowi za Pani zakupy. Jak się nie podoba - marsz do hipermarketu - jak wszystkie małe firmy upadną bo paniusia musi zapłacić kartą to dopiero będziemy mieli dobrobyt ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten obowiązek to jest element umowy z Visą, MC i innymi

  isajew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ależ oczywiście. Wystarczy tylko napomknąć firmie kartowej, że w takim a takim sklepie różnicują klientów, firma wtedy stawia ultimatum: albo karta dla wszystkich albo zrywamy umowę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Istotnie, opcja płatności kartą to element oferty danego sklepu - oferty kształtowanej przez przedsiębiorcę dowolnie, oczywiście z nadrzędnym celem w postaci maksymalizacji zysków (chodzi więc...rozwiń całość

  Istotnie, opcja płatności kartą to element oferty danego sklepu - oferty kształtowanej przez przedsiębiorcę dowolnie, oczywiście z nadrzędnym celem w postaci maksymalizacji zysków (chodzi więc m.in. o przyciąganie klientów, ich wygodę itd.). Prawo gwarantuje, że w każdym sklepie na terenie Polski może Pani płacić polską walutą. Reszta, czyli właśnie oferowanie płatności np. kartą, to już kwestia decyzji przedsiębiorcy. My zaś, klienci, mamy dowolność w wyborze tego lub innego sklepu. Jako ludzie dorośli i przewidujący staramy się też mieć przy sobie parę groszy na wypadek, gdybyśmy kartą (ze względu na brak terminala, ale też np. z uwagi na awarię sieci - to też się zdarza) zapłacić mimo wszystko nie mogli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karty to są dobre do brydża.

  maestro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  W kieszeni natomiast mieć jest najlepiej gotówkę,którą zawsze i wszędzie można zapłacić.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjaśnienie

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dobrze mieć przy sobie nie nazbyt wysoką kwotę w gotówce, nie każdy jednak czuje się komfortowo, nosząc przy sobie tysiące złotych "na wszelki wypadek". W ten sposób niestety narażamy się na...rozwiń całość

  Dobrze mieć przy sobie nie nazbyt wysoką kwotę w gotówce, nie każdy jednak czuje się komfortowo, nosząc przy sobie tysiące złotych "na wszelki wypadek". W ten sposób niestety narażamy się na kradzież pieniędzy w stopniu większym niż gdy mamy do dyspozycji kartę płatniczą, przed wyższymi wypłatami zabezpieczoną przecież najczęściej PIN-em.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tylko tysiące

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ja boje się nosić nawet 100 zł, bo zarabiam minimalną i to 100 zł wystarcza mi na tydzień jedzenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UŻYWAM KART KREDYTOWYCH OD 1995 I NIGDY, POWTARZAM NIGDY NIE MIAŁEM PROBLEMÓW !!

  dr Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Wystarczy stosować proste zasady:
  1. Bezwzględnie trzymać się okresu bezodsetkowego (z reguły banki dają 56 dni).
  2. W razie zagubienia karty natychmiast ją zastrzegać - nawet telefonicznie.
  3....rozwiń całość

  Wystarczy stosować proste zasady:
  1. Bezwzględnie trzymać się okresu bezodsetkowego (z reguły banki dają 56 dni).
  2. W razie zagubienia karty natychmiast ją zastrzegać - nawet telefonicznie.
  3. Będąc za granicą w miarę możliwości płacić gotówką (banki przeliczają transkacje po absurdalnie wysokim kursie waluta/PLN).
  4. Transakacje kartowe przez Internet wykonywac przy użyciu hasła sms.
  5. Często jest tak, że dany bank aby podkupić klienta kartowego oferuje mu fantastyczne warunki, jeśli poprzednią kartę zamieni się na kartę tego banku.
  6. Nie bać się transakcji zbliżeniowychzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dziękujemy za ten wpis. Pańskie rady są cenne. Grunt to znać szczegółowe warunki oferty każdego produktu bankowego (np. karty kredytowej) i korzystać z niego świadomie, tak byśmy rzeczywiście mieli...rozwiń całość

  Dziękujemy za ten wpis. Pańskie rady są cenne. Grunt to znać szczegółowe warunki oferty każdego produktu bankowego (np. karty kredytowej) i korzystać z niego świadomie, tak byśmy rzeczywiście mieli z niego pożytek.
  Więcej na ten temat tu: http://www.polskatimes.pl/artykul/3366503,twoje-finanse-klient-banku-to-nie-petent,id,t.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karty zbliżeniowe zdobyły dużą popularność bo nam je siłą wciskają

  Renne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Ja bym chciała dostać kartę bez tej opcji, ale nikt mi jej nie da...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zbliżeniowe

  Biauy

  Zgłoś naruszenie treści

  A ja nie mam zbliżeniowej bo moj bank takich nie wydaje ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są...rozwiń całość

  To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są dla nas - rozejrzyjmy się dobrze na rynku i porównajmy różne oferty. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  #$$#

  isajew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wyłączenie opcji zbliżeniowej nie wyłącza modułu NFC w karcie, jest jedynie wpisem do bazy banku, żeby nie autoryzować transakcji zbliżeniowych z danej karty. Oczywiście jeżeli transakcje...rozwiń całość

  Wyłączenie opcji zbliżeniowej nie wyłącza modułu NFC w karcie, jest jedynie wpisem do bazy banku, żeby nie autoryzować transakcji zbliżeniowych z danej karty. Oczywiście jeżeli transakcje dokonywane są online :)

  Nie ma też nic wspomniane o tym, że bank może się wykpić do kwoty 150 Euro. Takie to bezpieczne karty.

  PS. najlepiej ucinać antenkę w karciezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbliżeniówki

  gaax (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  "Dużą popularność w ostatnich latach zdobyły natomiast karty zbliżeniowe, które stanowią już prawie 60 proc. wszystkich kart w obiegu. " - bzdura. Na rynku jest tylko kart zbliżeniowych, bo banki...rozwiń całość

  "Dużą popularność w ostatnich latach zdobyły natomiast karty zbliżeniowe, które stanowią już prawie 60 proc. wszystkich kart w obiegu. " - bzdura. Na rynku jest tylko kart zbliżeniowych, bo banki je wciskają wszystkim na siłę. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są...rozwiń całość

  To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są dla nas - rozejrzyjmy się dobrze na rynku i porównajmy różne oferty. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwy

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

  Prawdziwy, świadomy Polak płaci gotówką i nie bierze paragonu. Tylko dzięki istnieniu lewych środków w obiegu cały ten burd.. jakoś się jeszcze kręci. Gdyby wszystkie transakcje szły przez banki i...rozwiń całość

  Prawdziwy, świadomy Polak płaci gotówką i nie bierze paragonu. Tylko dzięki istnieniu lewych środków w obiegu cały ten burd.. jakoś się jeszcze kręci. Gdyby wszystkie transakcje szły przez banki i były opodatkowane to nawet na szczaw byśmy nie mieli ...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Redakcja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pan ironizuje? Czy też po prostu zapomina, że to dzięki podatkom państwo polskie finansuje usługi publiczne dla swoich obywateli? Banki - bankami, zarobki banków - zarobkami banków; z oferty tych...rozwiń całość

  Pan ironizuje? Czy też po prostu zapomina, że to dzięki podatkom państwo polskie finansuje usługi publiczne dla swoich obywateli? Banki - bankami, zarobki banków - zarobkami banków; z oferty tych instytucji może Pan korzystać lub nie, wedle woli. Płacenie podatków leży jednak w Pańskim interesie jako obywatela RP.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  dobrze prawisz

  konserwatysta

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Zgadzam się w 100%

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo