Twoje Finanse: Polacy płacą plastikiem

  • Kurier Lubelski

Anna Nagel

Cykl Twoje Finanse - abc finansów osobistych. Odcinek 16.: Karty płatnicze

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec grudnia 2013 r. w obiegu było 34,7 mln kart płatniczych. Miesięcznie przeprowadzamy około 200 mln transakcji z użyciem kart na kwotę ok. 40 mld zł i z roku na rok te wskaźniki rosną. Przybywa też punktów, w których można płacić kartą - jest ich prawie 140 tys. Otwierając konto bankowe, możemy wybierać między kilkoma rodzajami kart płatniczych, warto zatem porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Karta płatnicza to najszersze określenie obejmujące wszystkie rodzaje plastikowego pieniądza. Podstawowe rodzaje kart płatniczych to karty debetowe i karty kredytowe. Karty kredytowe to rodzaj kredytu odnawialnego. Możemy płacić taką kartą za towary i usługi do wysokości przyznanego przez bank kredytu. Jeżeli spłacimy wykorzystaną kwotę w określonym w umowie czasie, nie zapłacimy za nią odsetek. Jeżeli nam się to nie uda, musimy spłacić przynajmniej część zaciągniętego długu - przeważnie bank wymaga od 5 do 10 proc. zadłużenia. Karta kredytowa to doskonały sposób na zyskanie dodatkowej gotówki, pod warunkiem że jesteśmy w stanie spłacić limit w całości w tzw. okresie bezodsetkowym. W przeciwnym wypadku zapłacimy odsetki - oprocentowanie może wynieść od 15 do ponad 20 proc. w skali roku.

Karty kredytowe obarczone są również roczną opłatą, która wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych (a w przypadku kart prestiżowych nawet do kilkuset złotych). Należy pamiętać również o tym, że wypłata gotówki przy użyciu karty kredytowej wiąże się przeważnie z wysokimi opłatami, dlatego gdy wypłacamy gotówkę, bardziej opłaca się nam korzystać z karty debetowej, czyli karty do konta. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pieniądze, bo karta ta pozwala na płacenie i wybieranie gotówki maksymalnie do wysokości środków na koncie.

Karty przypisane do naszego ROR-u różnią się funkcjonalnościami oraz wysokością opłat. Przed otwarciem konta należy zatem sprawdzić, ile wynosi miesięczna opłata za wydanie i korzystanie z karty oraz z jakich bankomatów możemy korzystać bez opłat. Jeżeli często wypłacamy gotówkę, bardziej może nam się opłacać karta, która kosztuje np. 7 zł miesięcznie, ale za to umożliwia darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów. Ponadto posiadacze kart, głównie debetowych, przy okazji płacenia kartą za zakupy mają możliwość wypłaty gotówki z kas sklepów, które oferują taką usługę.

Coraz rzadziej spotyka się karty, w przypadku których do zaakceptowania płatności wymaga się złożenia podpisu identycznego z tym, który widnieje na karcie. To najczęściej karty z paskiem magnetycznym, niewyposażone w powszechnie dziś stosowany chip elektroniczny, na którym zakodowane są m.in. najważniejsze informacje dotyczące właściciela karty. Do zaakceptowania płatności tymi kartami niezbędny jest PIN. Dużą popularność w ostatnich latach zdobyły natomiast karty zbliżeniowe, które stanowią już prawie 60 proc. wszystkich kart w obiegu. I to one są odpowiedzialne za zmianę naszego podejścia do płatności kartami. Nie musząc wpisywać za każdym razem numeru PIN, coraz chętniej sięgamy po plastik przy drobnych zakupach, do 50 zł.

Karty możemy podzielić również na płaskie i wypukłe. Te ostatnie, posiadające wytłoczony wypukły numer karty, pozwalają na płatności w internecie oraz w imprinterach (mechanicznych terminalach), które nie łączą się przez internet z naszym bankiem, lecz odbijają jedynie numer karty przez kalkę.

Skoro już mowa o płatnościach internetowych, warto wspomnieć o kartach wirtualnych, na rachunek (przedpłacony) których wpłacamy określoną kwotę środków pieniężnych przeznaczoną na konkretną transakcję. Pozwalają one uniknąć niebezpieczeństwa przejęcia numeru naszej karty płatniczej przez złodzieja i wykorzystania go do zrobienia zakupów na nasze konto. Niezależnie od tego, czy płacimy za realne, czy wirtualne zakupy, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie przechowywać numeru PIN w widocznym miejscu, a zwłaszcza na kartce w portfelu.

Większość polskich kart akceptowana jest za granicą, warto jednak przed wyjazdem upewnić się w banku, czy nie będziemy mieli problemów ze skorzystaniem z naszej karty oraz ile kosztuje wypłata gotówki z bankomatu za granicą. Powinniśmy spytać również o wysokość opłaty za przewalutowanie, czyli prowizji za przeliczenie kwoty transakcji ze złotówek na walutę kraju obcego. Opłata ta naliczana jest przy wypłatach z bankomatów i płatnościach kartą za granicą. Aby jej uniknąć, możemy założyć subkonto walutowe, np. w euro, i na czas wyjazdu ustawić je jako konto domyślne.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY - TYLKO DO 16 MAJA!

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Co 10. osoba, która w dniu publikacji wyśle na adres: twojefinanse@polskatimes.pl prawidłową odpowiedź, otrzyma upominek książkowy lub płytowy.

Oceń ten odcinek w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza zdecydowanie dobrą ocenę, a 1 zdecydowanie złą, i odpowiedz na pytanie konkursowe: Ile kart płatniczych było w Polsce na koniec 2013 r. według danych NBP?

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji twojefinanse@polskatimes.pl

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.02.2015, 11:05

A ja nie mam zbliżeniowej bo moj bank takich nie wydaje ;)

08.11.2014, 23:04

Mi się to już nie zdarza, bo mam kartę getin banku, która zawsze mi powie ile mam na koncie. Grunt to podążanie za nowościami

06.11.2014, 11:13

Karty ułatwiły życie z drugiej strony zawsze nie wiesz ile masz na koncie, a nie zawsze pod ręką masz bankomat. Kto się kiedyś w sklepie nadział że nie ma środków? Bo mi to kilka razy.

08.05.2014, 14:15

Ależ oczywiście. Wystarczy tylko napomknąć firmie kartowej, że w takim a takim sklepie różnicują klientów, firma wtedy stawia ultimatum: albo karta dla wszystkich albo zrywamy umowę.

08.05.2014, 14:09

Wyłączenie opcji zbliżeniowej nie wyłącza modułu NFC w karcie, jest jedynie wpisem do bazy banku, żeby nie autoryzować transakcji zbliżeniowych z danej karty. Oczywiście jeżeli transakcje dokonywane są online :)

Nie ma też nic wspomniane o tym, że bank może się wykpić do kwoty 150 Euro. Takie to bezpieczne karty.

PS. najlepiej ucinać antenkę w karcie

07.05.2014, 20:57

Wbrew pozorom - tak. Są to oczywiście terminale starszego typu, przede wszystkim pozbawione stałego połączenia z siecią. Zwykły klient różnicy między terminalami różnych typów jednak nie dostrzeże.

07.05.2014, 20:55

Co do rodzajów kart (płaskich i wypukłych) - odnosimy się do modelu, innymi słowy do większości kart danego typu. Oczywiście, że banki nieustannie zmieniają i atrakcyjniają swoją ofertę, zatem i oferują karty o zróżnicowanych i coraz szerszych możliwościach.

07.05.2014, 08:22

To zwykle kilkanaście dni, czasem nawet miesiąc (przy wysokich saldach). Wszelkie informacje na ten temat powinny być dostępne na stronie internetowej Pana (Pani) banku lub na infolinii.

07.05.2014, 08:20

Wszelkie informacje nt. subkonta walutowego powinna Pani móc znaleźć na stronie internetowej swojego banku albo - jeszcze prościej - na infolinii.

06.05.2014, 18:51

Ja boje się nosić nawet 100 zł, bo zarabiam minimalną i to 100 zł wystarcza mi na tydzień jedzenia

06.05.2014, 12:40

O czym jest mowa wyżej, debet to sposób obciążania rachunku bankowego kwotami wypłacanymi za pośrednictwem danej karty. Obciążanie to następuje do wysokości środków zgromadzonych na rachunku. Karta kredytowa (czyli rodzaj linii kredytowej) to opcja, która umożliwia wypłacanie środków również powyżej kwoty zgromadzonej na rachunku - oczywiście na określonych zasadach

06.05.2014, 12:37

Określenie "debetowa" w tym wypadku odnosi się do sposobu obciążania konta, a nie do salda debetowego (ujemnego).

06.05.2014, 11:51

Pan ironizuje? Czy też po prostu zapomina, że to dzięki podatkom państwo polskie finansuje usługi publiczne dla swoich obywateli? Banki - bankami, zarobki banków - zarobkami banków; z oferty tych instytucji może Pan korzystać lub nie, wedle woli. Płacenie podatków leży jednak w Pańskim interesie jako obywatela RP.

06.05.2014, 11:46

To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są dla nas - rozejrzyjmy się dobrze na rynku i porównajmy różne oferty.

06.05.2014, 11:46

To prawda, że większość oferowanych obecnie kart płatniczych to karty zbliżeniowe. Niektóre banki oferują jednak możliwość wyłączenia tej opcji. Jeśli mamy silne przekonanie, że karty takie nie są dla nas - rozejrzyjmy się dobrze na rynku i porównajmy różne oferty.

06.05.2014, 11:41

Istotnie, opcja płatności kartą to element oferty danego sklepu - oferty kształtowanej przez przedsiębiorcę dowolnie, oczywiście z nadrzędnym celem w postaci maksymalizacji zysków (chodzi więc m.in. o przyciąganie klientów, ich wygodę itd.). Prawo gwarantuje, że w każdym sklepie na terenie Polski może Pani płacić polską walutą. Reszta, czyli właśnie oferowanie płatności np. kartą, to już kwestia decyzji przedsiębiorcy. My zaś, klienci, mamy dowolność w wyborze tego lub innego sklepu. Jako ludzie dorośli i przewidujący staramy się też mieć przy sobie parę groszy na wypadek, gdybyśmy kartą (ze względu na brak terminala, ale też np. z uwagi na awarię sieci - to też się zdarza) zapłacić mimo wszystko nie mogli.

06.05.2014, 11:37

...ale i sklepy tej sieci, jak zapowiada ich właściciel, wkrótce mają taką możliwość oferować.

06.05.2014, 11:04

Jestem mężczyzną :) Dziękuje za odpowiedz. Mają państwo racje. Pozdrawiam i miłego dnia życze :) Ps. Takim wiekszym sklepem bez płacenia kartą jest np Biedronka ;)

06.05.2014, 08:02

Dobrze mieć przy sobie nie nazbyt wysoką kwotę w gotówce, nie każdy jednak czuje się komfortowo, nosząc przy sobie tysiące złotych "na wszelki wypadek". W ten sposób niestety narażamy się na kradzież pieniędzy w stopniu większym niż gdy mamy do dyspozycji kartę płatniczą, przed wyższymi wypłatami zabezpieczoną przecież najczęściej PIN-em.

06.05.2014, 08:00

Rachunek zysków i strat nie powinien tu obejmować tylko kwestii kosztów. Proszę pamiętać, że w przypadku kart płacimy przede wszystkim za komfort oraz bezpieczeństwo. Starsi pamiętają, jak to było, gdy się 1., 14. czy 30. dnia miesiąca szło z pracy z całą pensją, a w podróż jeździło z większą sumą pieniędzy - i jak łatwo było wówczas paść ofiarą kradzieży. Za komfort więc i za bezpieczeństwo płacimy - bo, jak to w życiu, nic nie ma za darmo.

06.05.2014, 07:57

Nie do końca ma Pan(i) rację. Większość sklepów oferuje możliwość płacenia kartą, więc gdzie szukać tych, w których narzut jest o tych parę procent niższy? Z pewnością w mniejszych miejscowościach albo w większych ośrodkach, ale na uboczu. Te małe sklepiki często jednak mają narzut stosunkowo wysoki - ze względu na małą skalę obrotów. Summa summarum sklepy oferujące możliwość płacenia kartą wcale nie muszą być droższe, nawet gdy nie są wielkopowierzchniowymi marketami.

05.05.2014, 21:51

Brakuje waznej informacji. Wysokosci prowizji, jaka płaca sklepy za dostepnosc takiej usługi. Oznacza to, ze w takim sklepie jest automatycznie drożej o te kilka procent.

05.05.2014, 11:43

Nie ma obowiązku przyjmowania płatności kartą. Jeżeli sklep wprowadza taką usługę to tylko dobra wola sklepu że ze swojego zysku oddaje 1-3% bankowi za Pani zakupy. Jak się nie podoba - marsz do hipermarketu - jak wszystkie małe firmy upadną bo paniusia musi zapłacić kartą to dopiero będziemy mieli dobrobyt ...

05.05.2014, 10:42

W ten sposób banki i organizacje płatnicze zarabiają na tym że przechowujemy u nich nasze pieniądze. A ludziska jeszcze się cieszą że dają się oskubywać. Poza kartami kredytowymi użytkowanymi rozsądnie - jak pisze jeden z poprzednich forumowiczów - wszystkie inne płatności to de facto forma płacenia za to że banki trzymają nasze pieniądze.
I jeszcze niektórzy się domagają aby móc płacić kartą nawet najdrobniejsze kwoty (poniżej 15 zł)...

05.05.2014, 10:21

a co ze sklepami, które honorują transakcje kartą "powyżej 15 zl"? nikt nie napisał że zastrzeżenie takie jest nielegalne i chodzi tu tylko o to, że takim sklepom się to nie opłaca (prowizja). dlaczego banki z tym nie walczą? jeśli idę po drobiazg a mam kupować na siłę albo odejść od kasy jak idiotka i latać za bankomatem to podziękuję.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3