Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko moczy się w nocy? Sprawdź, gdzie szukać pomocy i jakie badania trzeba wykonać

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Dziecko, które ukończyło 5. rok życia, powinno produkować 80 proc. moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20 proc. w nocy
Dziecko, które ukończyło 5. rok życia, powinno produkować 80 proc. moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20 proc. w nocy 123RF
Nawet co dziesiąty siedmiolatek może cierpieć na moczenie nocne! To przypadłość, której nie wolno bagatelizować – może być objawem wielu poważnych chorób.

Moczenie nocne, to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie snu. Problem dotyczy około 300.000 osób w wieku od 5 do 18 lat. Dziecko, które ukończyło 5. rok życia, powinno produkować 80 proc. moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20 proc. w nocy. Taki rozkład produkcji u dziecka, którego pęcherz rozwinięty jest prawidłowo, pozwala na przesypianie całej nocy. Dzieci, u których diagnozuje się moczenie nocne często w czasie dnia i nocy produkują taką samą ilość moczu.

Przez dziesięciolecia moczenie nocne dzieci było uważane za problem, który ustępował samoistnie. Z tego względu do dziś jest ono często bagatelizowane przez rodziców. Medycyna uznaje je zaś za złożone zaburzenie, na które składa się kilka czynników takich, jak dysfunkcja pęcherza moczowego oraz nadprodukcja moczu w nocy.

– Pacjenci oczekują na diagnozę i skuteczne leczenie średnio trzy lata. To poważny problem, wynikający z niedostatecznej wiedzy na temat schorzenia. Natomiast lekarz pediatra posiada pełen zestaw narzędzi diagnostycznych, by odpowiednio wesprzeć rodziców i chorego, ostatecznie kierując ich do lekarza specjalisty – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk, z Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, pediatra i nefrolog dziecięcy.

Jak wygląda diagnoza? Pierwszym etapem, poprzedzającym wizytę u lekarza, jest obserwacja dziecka. W tym celu warto założyć dzienniczek mikcji – to proste narzędzie pozwalające określić ile i jakich płynów przyjęło dziecko w ciągu dnia, i jaką ilość wydaliło.

– Analiza dzienniczka mikcji, badania fizykalne oraz USG brzucha, badanie ogólne moczu i krwi pozwolą lekarzowi ustalić czym jest powodowane schorzenie. Dzięki temu można wykluczyć istnienie wad anatomicznych układu moczowego oraz choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzycę, moczówkę prostą). Nie ma jednej przyczyny moczenia, dlatego tak istotne jest, aby rodzice chorego niezwłocznie szukali wsparcia u specjalisty – dodaje prof. Marcin Tkaczyk.

Dzieci, które rozwijają się prawidłowo i ukończyły 5. rok życia, są w stanie kontrolować potrzebę oddawania moczu. Utrzymywanie się moczenia nocnego w tej grupie wiekowej powinno stanowić podstawę do wizyty u lekarza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii Suchy Poranek, której celem jest budowanie świadomości na temat moczenia nocnego dzieci i poprawa jakości życia pacjentów dotkniętych schorzeniem: www.suchyporanek.pl.

Zobacz też: Moczenie nocne u dzieci – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić. Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki