5/12
Lidka Makowska (Gdańsk)...
fot. Archiwum prywatne

Lidka Makowska (Gdańsk)
Przewodnicząca Trójmiejskiej Akcji Kobiecej TAK działa od ponad 12 lat, współorganizuje Manify Trójmiasto, Pomorskie Kongresy Kobiet, a na co dzień wspiera aktywność kobiet i osób niebinarnych na wszystkich polach: w życiu społecznym, akademickim, w biznesie, polityce, kulturze.
Z wykształcenia jest germanistką i kulturolożką, studiowała w Gdańsku, Heidelbergu, Bremie i Brukseli.
Zawodowo zajmuje się komunikacją zaangażowaną, wspiera organizacje w sieciowaniu społeczności lokalnych i biznesowych. Trenerka antydyskryminacyjna, ekspertka ds. kultury, samorządu i równego traktowania. Od 20 lat współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami na Pomorzu, w Polsce i za granicą , m.in. z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Culture Action Europe w Brukseli.
W 2018 roku w ramach Kongresu Ruchów Miejskich i Kongresu Kobiet współtworzyła program „Miasta Równych Szans”, dwa lata później uczestniczyła w tworzeniu Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania.
W 2019 roku współopinicjowała działanie Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Przez 8 lat była radną Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Kocha przyrodę. Śpiewa w Chórze TAK.




6/12
Bożena Przyłuska...
fot. Facebook / Bożena Przyłuska

Bożena Przyłuska
Z wykształcenia socjolożka oraz specjalistka ds. zarządzania. Z zawodu przedsiębiorczyni. Warszawianka, mama i żona.Współzałożycielka stowarzyszenia Kongres Świeckości. Współtwórczyni projektu Świeckie Państwo i koordynatorka projektu Świecka Szkoła. Współtworzy Ogólnopolski Strajk Kobiet od samego powstania. Jest współautorką jego postulatów! Szczególnie bliski jest jej postulat świeckie państwo, bo w jej przekonaniu, bez niego nie będzie ani pełni praw reprodukcyjnych, ani wdrożenia Konwencji Antyprzemocowej, ani poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet, ani Polska nie stanie się krajem dla wszystkich.





7/12
Natalia Pancewicz - koordynatorka krajowa Ogólnopolskiego...
fot. Facebook / Natalia Pancewicz

Natalia Pancewicz - koordynatorka krajowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
Absolwentka animacji społeczno kulturowej i socjologii. Jedna z inicjatorek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - "czarnego poniedziałku" 3 października 2016 roku (protestów przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej).
Od początku istnienia ruchu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zajmuje się koordynacją krajowego wsparcia (rzeczowego, finansowego, graficznego, medialnego) dla grup lokalnych OSK, organizacją spotkań ogólnopolskich, prowadzeniem strony internetowej, obsługą social media, tworzeniem infografik i łączeniem ludzi z ludźmi.
Jest członkinią rady programowej Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem zrzeszającej niemal 100 organizacji pozarządowych i ruchów prokobiecych działających na rzecz praw kobiet, w szczególności ich praw reprodukcyjnych.
Należy do zespołu koordynacyjnego Międzynarodowego Strajku Kobiet - zapoczątkowanego w Polsce ruchu zrzeszającego kobiety z ponad 60 państw świata.




8/12
Jolanta Banach...
fot. Archiwum prywatne/KFP.pl

Jolanta Banach
Aktywistka feministyczna od lat, była posłanka lewicy. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, skończyła też studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami europejskimi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W sierpniu 1980 r. brała udział w strajku studenckim na UG, wspomagającym strajk w Stoczni Gdańskiej.
Działała w duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku (1980–1982). W stanie wojennym pomagała rodzinom internowanych. W 1993 r współtworzyła obywatelski komitet na rzecz referendum w sprawie dopuszczalności aborcji. Przez trzy kadencje uzyskiwała mandat poselski (w latach 1993, 1997 i 2001).
Była współautorką liberalizacji ustawy o planowaniu rodzin w 1997 r., którą zakwestionował TK i sprawozdawczynią stanowiska Sejmu wobec tego wyroku. W latach 1995–1997 zajmowała stanowisko pełnomocniczki rządu do spraw rodziny i kobiet.
Była wiceprzewodniczącą polskiej delegacji na V Światową Konferencję ONZ w sprawie Kobiet, autorką pierwszych raportów: o sytuacji polskich rodzin i kobiet oraz krajowych planów działań w tym zakresie.
Od 2001 do 2004 r. była wiceministrem gospodarki w rządzie Leszka Millera. W 2010 r. została radną Gdańska z list SLD. W 2016 r. założyła stowarzyszenie „Lepszy Gdańsk”. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jest matką chrzestną okrętu podwodnego ORP Bielik.




Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Górnik Zabrze wspina się w ligowej tabeli. Kolejne zwycięstwo rewelacji wiosny

Górnik Zabrze wspina się w ligowej tabeli. Kolejne zwycięstwo rewelacji wiosny

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze

Zobacz również

Głośne nazwiska na listach PiS do PE. Kto wystartuje w wyborach?

AKTUALIZACJA
Głośne nazwiska na listach PiS do PE. Kto wystartuje w wyborach?

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze