Twarze polskiego Kościoła katolickiego. Przedstawiamy najważniejsze osoby w Kościele. Są wśród nich postaci kontrowersyjne

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Rozpoczęło się Triduum Paschalne, które bezpośrednio poprzedza Wielkanoc. W tym czasie Kościół wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu księża mają swoje święto, a my postanowiliśmy przedstawić najważniejsze twarze polskiego Kościoła. Wejdź do galerii i przekonaj się, kogo wybraliśmy. Przejdź do galerii ---->
Rozpoczęło się Triduum Paschalne, które bezpośrednio poprzedza Wielkanoc. W tym czasie Kościół wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu księża mają swoje święto, a my postanowiliśmy przedstawić najważniejsze twarze polskiego Kościoła. Wejdź do galerii i przekonaj się, kogo wybraliśmy. Przejdź do galerii ---->Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Rozpoczęło się Triduum Paschalne, które bezpośrednio poprzedza Wielkanoc. W tym czasie Kościół wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu księża mają swoje święto, a my postanowiliśmy przedstawić najważniejsze twarze polskiego Kościoła. Wejdź do galerii i przekonaj się, kogo wybraliśmy.

Na początku marca Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) wydała raport „Kościół w Polsce”. Opisuje on sytuacja Kościoła sprzed wybuchu pandemii. W 2019 r. blisko 92 proc. Polaków deklarowało przynależność do Kościoła, ale tylko 37 proc. regularnie uczestniczyło w niedzielnej Mszy świętej. Bardzo prawdopodobne, że procent praktykujących katolików będzie systematycznie spadać.

Wielkanocny koszyczek będzie droższy w tym roku?

od 16 lat

Pandemia i milczenie polskich biskupów Kościoła katolickiego

Nie bez znaczenia jest trwająca pandemia, która odsłoniła problemy toczące polski Kościół. Wystarczy tylko wspomnieć o ogólnej bierności biskupów. Nie zareagowali oni, gdy ludzie tracili pracę. Zamiast tego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, apelował do premiera o to, by do świątyń – pomimo pandemii – mogła wejść większa liczba wiernych.

Ubiegły rok to też czas kolejnych informacji o skandalach seksualnych z udziałem księży i o zaniedbaniach ze strony hierarchów i przełożonych. Okres pandemii uwidocznił problem z magicznym postrzeganiem wiary. Z ust księży padały słowa o kościołach wolnych od wirusa czy o bakteriobójczych właściwościach Komunii św. Wypowiedzi te nie spotkały się ze sprzeciwem hierarchów. Brak reakcji z ich strony jest dość wymowny.

Nie bez znaczenia była też reakcja Kościoła na październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Decyzję TK „z wielkim uznaniem” przyjął abp Gądecki, przewodniczący episkopatu.

Kościół katolicki w Polsce coraz gorzej oceniany

Kościelne skandale, brak rozliczenia sprawców i przełożonych, bierna postawa biskupów wobec pandemii czy ich zaangażowanie polityczne – przekładają się na społeczną ocenę Kościoła. 46 proc. Polaków negatywnie ocenia działalność instytucji kościelnej. Kościół pozytywnie ocenia 43 proc. badanych.

Polski Kościół jest różnorodny. Składa się z ludzi, których oceniać można pozytywnie lub negatywnie. Częściej słychać o negatywnych bohaterach. Postanowiliśmy wyróżnić osoby, które są twarzami polskiego Kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl