Tusk: Jak nie dłuższa praca, to podwyżki

Anna Wojciechowska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ruszają formalne konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy zrównującej i podwyższającej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, docelowo do 67 lat. Według premiera ustawa powinna za około miesiąca znaleźć się w Sejmie. Wraz z rozpoczęciem formalnych prac sam Donald Tusk na dobre zaczął przekonywać do swoich pomysłów. Są zachęty, ale też straszaki. - Jeśli chcielibyśmy podtrzymać obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, musielibyśmy na przykład trwale podnieść VAT na wszystkie produkty o 8 punktów procentowych - ostrzegał premier po posiedzeniu rządu.

Wśród innych alternatyw dla podniesienia wieku emerytalnego Tusk wymienił podniesienie składki emerytalnej z 19,5 proc. do 30 proc. pensji oraz obniżenie wypłacanych świadczeń o połowę. - To są takie symulacje, byśmy mieli świadomość, jakie mamy zastępcze warianty - podkreślał premier. Wyliczenia dedykował szczególnie zwolennikom referendum, a więc faktycznie dużej części opozycji. SLD zbiera bowiem już od tygodnia podpisy pod wnioskiem o referendum. Chce dojść do 700 tys. głosów wsparcia, na razie ma 100 tys. By udało się, wczoraj politycy Sojuszu postanowili wykorzystać nawet walentynki.

Wieczorem lewicowi działacze spacerowali po pubach i restauracjach, czyhając na młodych zakochanych. Za referendum opowiada się też Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego dołączyła się jednak w tej sprawie do akcji NSZZ "Solidarność". Związek uzbierał ponad 1,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum i w czwartek ma je złożyć u marszałek Sejmu Ewy Kopacz. - Uczciwe referendum musiałoby dotyczyć wyboru między poszczególnymi trudnymi decyzjami, a nie tylko pomiędzy wariantami, czy wiek emerytalny będzie wyższy, czy niższy. Bo jeśli ma być utrzymany ten wiek emerytalny, to musimy odpowiedzieć w takim referendum, na co się zgadzamy - na stały wyższy VAT, a więc wyższe ceny, czy na wyraźnie niższe emerytury, czy radykalne podniesienie składki emerytalnej - rozwiewał jednak wczoraj ostatecznie nadzieje na przeprowadzenie takiego referendum Tusk.

Czytaj także: To najgorsze notowania Tuska od 2007 roku. Zobacz wyniki sondażu

Według przedstawionych przez niego wczoraj wraz z projektem wyliczeń, jeżeli wiek emerytalny kobiet będzie podnoszony stopniowo do 67 lat w 2040 roku, to w tym momencie przeciętnie panie będą dostawać świadczenie w wysokości 3411 zł. Jeżeli zaś - dowodził premier - utrzymamy obecne zasady przechodzenia kobiet na emerytury - świadczenie to w 2040 roku będzie o 65 proc. niższe i wyniesie 2062 zł. - Chcemy tę debatę przeprowadzić bez hipokryzji, bez ukrywania czegokolwiek - zapewniał Tusk.

Obok kija w kampanii promującej reformę emerytalną rząd wyciąga też marchewkę. Sam Tusk wczoraj przekonywał, że prawdziwym powodem forsowania przez jego rząd tej reformy są prognozy, według których ze względu na niż demograficzny czeka nas właśnie od ok. 2040 roku "drastyczny brak rąk do pracy". Z kolei minister finansów Jacek Rostowski uspokajał wczoraj w Radiu Tok FM, że już za 8 lat nie będzie żadnych problemów ze znalezieniem pracy, bo na rynku będzie o 2 mln mniej ludzi do pracy zdolnych.

Czytaj także: Techniczni, polityczni i "tych czterech". Zgraja czy zgrany team Tuska?

Na razie rząd forsuje podniesienie wieku emerytalnego bez żadnych ustaw osłonowych. Te mają się być może pojawić później. Sam Tusk wspominał wczoraj o działaniach rządu mających na celu wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie urlopów tacierzyńskich, a minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że w projekcie ustawy są zapisy dotyczące "przygotowania rządowego projektu wsparcia zatrudnienia, aktywizacji osób po 60. roku życia i równości płci na rynku pracy".

Jaki los rządowy projekt zatem czeka w Sejmie? Wyraźnie widać już, że jego przejście jest realne, a sam premier w tym celu musi zapukać do drzwi partii Janusza Palikota, która jako jedyna z opozycji nie wyklucza poparcia podniesienia wieku emerytalnego w wersji rządowej. - Chcielibyśmy jednak, by to rozwiązanie było związane z prawem dotyczącym tworzenia miejsc pracy i poprawy zdrowia, szczególnie dla obywateli po sześćdziesiątym roku życia - zastrzegał wczoraj jedynie sam Palikot. I wystosował do premiera zaproszenie na spotkanie z jego klubem sejmowym. Czy Tusk skorzysta? Wiele pewnie będzie zależeć od postawy koalicyjnego PSL, które cały czas podtrzymuje swoje zastrzeżenia do projektu, ale nie mówi mu też "nie".

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hgfd
Panie tusk a dlaczegoby nie tak ,albo emerytury albo precz z rządu na zbity pysk.
m
max
1/ ZAKAZ PRACY DLA OBECNIE PRACUJĄCYCH EMERYTÓW - WYBÓR PRACA ALBO EMERYTURA
2/OBNIŻENIE EMERYTUR MUNDUROWYCH O 20 PROCENT
3/OBNIŻENIE VAT DO 3 PROCENT NA WSZYSTKO
4/ ZLIKWIDOWANIE AKCYZY NA PALIWO
5/ZLIKWIDOWANIE 50 PROCENT POWIATÓW I PRZYBUDÓWEK SAMORZĄDOWYCH
6/ZAKAZ STRAJKÓW W SZKOLNICTWIE ! PRZEZ OKRES 10 LAT
7/SPRYWATYZOWANIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ŚREDNICH
9/ZWOLNIENIE 100 - 150 TYS URZĘDNIKÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
10/ZAMROŻENIE PŁAC W BUDŻETOWCZE NA OKRES 10 LAT
11/OBNIŻENIE O 50 PROCENT SKŁADEK NA ZUS I SKŁADKĘ RENTOWO-EMERYTALNĄ
12/ ZLIKWIDOWANIE DOTACJI DLA FUNDACI I STWOWARZYSZEŃ
13/WPROWADZIĆ PRZYMUSOWA PRACE RESOCJALIZACYJNA DLA OSZUSTÓW, ZŁODZIEJ I MORDERCÓW PRZY ROWACH MELIORACYJNYCH I WAŁACH PRZECIW POWODZIOWYCH
14/ WPROWADZIĆ DO KODEKSU KARNEGO ŚCIGANIE ZA NIE PŁACENIE ROBOTNIKOM ZA PRACE ! I TĄ NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH I TA NA STAŁYCH TYMCZASOWYCH I BÓG WIJE NA CZYM TAM JESZCZE !
15/ ZAOSTRZYĆ KARĘ ZA NIE PŁACENIE PODATKÓW ! - OCZYWIŚCIE PRZYDA SIĘ RODZIMA TANIA SIŁA ROBOCZA DO WIEZIENIA TO SIĘ U NAS W NAGRODĘ POWINNO SIĘ DOSTAWAĆ !
16/WPROWADZIC ZA PRZESTEPSTWA GOSPODRCZE W POSTCJI DOŻYWOTNIEGO WIEZIENIA W K KODEKSIE KARNYM
17/ REFORMA W SENSIE ILOŚCIOWYM I JAKOSCIOWY ADWOKATÓW ORAZ SEDZIÓW !!
18/ WPROWADZENIE ZAPISU DO KONSTYTUCJ ZAPISU ZE NA BADANIA NAUKOWE WYDAJEMY ROCZNIE TYLE SAMO CO NA NASZE WOJSKO
19 / POPROSZENIE AMERYKANÓW O STAŁOM DYSLKOACJE 100 SAMOLOTÓW MYSLIWSKICH ORAZ JEDNEJ AMERYKAŃSKIEJ DYWIZI - TO JAKBY RUSKOM Z GAZEM ŁUPKOWYM PRZYCHODZIŁY GŁUPIE POMYSŁY
20/WPROWADZENIE ZAPISU O DZIEDZICZENIU SKŁADEK EMERTALNYCH !!!
21/ WYKLUCZENIE WEJŚCIA POLSKI DO STREFY EURO PRZE NAJBLIŻSZE 15 LAT ! DOPÓKI W TYM BURDELU NIE ZROBIĄ ZE SOBĄ PORZĄDKU !! - ODPOWIEDNIA USTAWA W SEJMIE !!

PANIE SZANOWNY TUSKU TO POWINO STRCZYĆ ABY MIAŁ PAN MORALNE PRAWO PROSIC MNIE O PROLONGATĘ WIEKU EMERYTALNEGO I CIEZKA PRACĘ I PLACENIE PODATKÓW - A JAK NIE TO NIECH PAN SPADA!! - BABCIA JADZIA NA RAZIE MA KLOPOTY Z KREGOSŁUPEM ALE NA WIOSNĘ PRZYPOMNIMY OWE PROBLEMY - A JESCZE JEDNO ! MUSZE POCIESZYC CZYTAJACYCH JETEM PEWNY ZE PO TYCH REFORMACH W CJAGU 10 LAT BEDZIEMY MIELI DODTNI PRZYROST NATURALNY !
A WJEC WIZJA ZE NIE BEDZIE NA KROMKE CHLEBA Z MASŁEM NA STRE LATA ODEJDZIE JAK ZŁY SEN !- KTO IDZIE O ZAKŁAD ZE MNĄ !
TO JEST WYPOWIEDZ PEWNEGO INTERNAUTY - BARDZO CIEKAWA !! PRZECZYTAJCIE
Cześć pamięci prof. Andrzeja Marka. Wydział Prawa i Administracji UMK ma aż dwie katedry karnistów. Miałem szczęście zdawać egzamin jeszcze u prof. Jerzego Śliwowskiego. W katedrze prof. Andrzeja Marka była m.in. prof. Alicja Grześkowiaki oraz obecny kierownik tej katedry prof. Wioletta Konarska-Wrzosek. Środowisko akademickie w Polsce po 1989 nie ma wpływu na kształt legislacji. Przyczyny są podobne do tych, które postrzegał Józef Piłsudski, gdy dosadnie określał posłów, a które to określenie ostatnio przypomnieli uczestnicy demonstracji przeciwko ACTA. To samo ale bez epitetów powtarzał mój Nauczyciel prof. Wacław Dawidowicz za swoim mistrzem prof. Maurycym Jaroszyńskim (a za nimi następny kierownik Katedry Prawa Administracyjnego prof. Eugeniusz Bojanowski), gdy na retoryczne pytanie: co miał na myśli Ustawodawca" zwykł był mawiać: Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po takim pytaniu. Znałem ustawodawcę osobiście i zapewniam Was, że nie miał niczego na myśli. Przed 1939 r. w tej sytuacji problem rozwiązywano w ten sposób, że kodeksy były opracowywane przez profesurę, lecz mogły być bez zmiany bądź przyjęte w całości, bądź odrzucone i dlatego były ustanawiane w formie rozporządzenia Prezydenta RP, a nie w formie ustawy. W ten sposób mieliśmy doskonały kodeks zobowiązań, kodeks karny, czy kodeks handlowy. Za Gomułki kodeksy były przyjmowane w formie ustawy, ale były to autorskie kodeksy profesury i dzięki temu mieliśmy rewelacyjny kodeks postępowania administracyjnego, kodeks cywilny, czy kodeks postępowania cywilnego. Dzisiaj te kodeksy z lat sześćdziesiątych XX w. formalnie nadal obowiązują, lecz jest to zupełnie inne prawo, które jaskrawo odbiega na niekorzyść od swojego pierwowzoru. W Polsce mamy złe prawo. Bardzo złe. Tak złe, że już nie jest prawem w myśl zasady: Mala lex non est lex, sed corruptio legis. Wymiar sprawiedliwości jest w Polsce zdeprawowany i zdegenerowany. Nie jest przesadą, że w Polsce nie ma już prawa, a jedynie żywiołowa samowola organów państwa i jego funkcjonariuszy. Ich samowola pozostaje poza wszelką rzeczywistą kontrolą i jest całkowicie bezkarna, ale za to posiadają rozliczne przywileje i domagają się dalszych. Policja, prokuratura i sądownictwo zamiast powstrzymywać rozpasanie i egoizmy klasy próżniaczej sama staje się jej elementem. A wszak nie po to są, lecz po to aby w myśl zasady podziału władz nie dopuszczać do wynaturzeń władzy, gdyż wszelka władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje w sposób absolutny. Zły sędzia źle zastosuje i prawo dobre - dobry sędzia będzie dobrze stosował nawet złe prawo. W stanie nierządu odrodzenie wolności, demokracji i praworządności nie przyjdzie od strony funkcjonariuszy publicznych utożsamiających się z interesami klasy próżniaczej. Generatorem zmiany mogą być środowiska akademickie oraz narastający opór obywatelski przeciwko starym i nowym formom neokolonialnego zniewolenia. Tylko profesura jest w stanie przeciwstawić się lichwiarstwu globalizmu oraz omnipotencji państwa albo...
o
ojciec rydzyk
ja mu dam podwyżki ale na wiosnę tak mu podwysze ze mu sie nie bedzie opłacał być premirem
normalnie chce oszczędzić 80- mild złotych na podatnikach - poczekaj łapcuchu na wiosnę to ciebie nauczymy liczyć !
M
Matoł
Jak to wyliczyli emerytura 3411 zł, a świadczenie o 65% niższe to kwota 2062 zł. Toż to oczywisty kant bo powinno być 3411zł minus 65% równa się 1194 zł. Poza tym jaka będzie w 2040 roku wartość złotówki, po ile będzie chleb, benzyna itd.?
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Tusk: Jak nie dłuższa praca, to podwyżki
K
Krasi
To jest ten cud, jak nie kijem to go .... Świetne pomysły, może by tak jeszcze zaproponować alternatywę: albo wydłużymy wiek emerytalny do 70 lat, albo wyższe podatki, składki itd. I co Wy na to? Może konsultacje? Czuje że Wszyscy są za wydłużeniem wieku emerytalnego, więc koniec konsultacji! Bay
Dodaj ogłoszenie