Trzy przypadki zachorowania na sepsę na Zamojszczyźnie. Zmarły dwie kobiety z tej samej gminy

Joanna Nowicka
materiał ilustracyjny/archiwum
Tydzień temu na sepsę zmarła nauczycielka ze Skierbieszowa w powiecie zamojskim. Stało się to podczas wycieczki szkolnej do Zakopanego. Kobieta nie była pierwszą ofiarą choroby. Na początku maja na sepsę zmarła inna kobieta z tej samej gminy. Zachorował również mężczyzna z gminy Łabunie.

Pierwsze informacje o groźnej chorobie pojawiły się na początku tygodnia. Jak poinformował Tygodnik Zamojski, w poniedziałek w Skierbieszowie pożegnano 58-letnią nauczycielkę z tamtejszej podstawówki.

Kobieta zmarła kilka dni wcześniej w szpitalu w Zakopanem. Przyjechała tam na wycieczkę z 50-osobową grupą dzieci. Kobieta poczuła się źle późnym popołudniem, wkrótce po przyjeździe do Zakopanego. Rano trafiła do szpitala, zmarła około 10:00. Badania wykazały, że kobieta zmarła na sepsę wywołaną meningokokami. Choroba miała w jej przypadku błyskawiczny przebieg.

CZYTAJ TAKŻE: Odra w woj. lubelskim. Już osiemnaście zachorowań od początku roku

Ponad 50-osobowa grupa dzieci i ich opiekunów natychmiast została objęta profilaktyką przeciw chorobie w zakopiańskim szpitalu. Podano im antybiotyki.

Okazuje się, że 58-letnia nauczycielka był kolejną już ofiarą choroby na Zamojszczyźnie w tym miesiącu. Na początku maja, w wyniku zakażenia takimi samymi bakteriami zmarła inna mieszkanka gminy Skierbieszów.

Otoczenie kobiety również zostało objęte profilaktyką. Z danych jakie zebraliśmy wynika, że obie kobiety nie miały ze sobą kontaktów

- mówi Stanisław Jaślikowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.

Trzeci przypadek zachorowania miał miejsce w gminie Łabunie. 18-go maja do szpitala w Zamościu trafił mężczyzna z tej gminy. W jego przypadku choroba miała łagodniejszy przebieg a rokowania były pomyśle. Dziś mężczyzna przebywa w szpitalu w Lublinie.

Trzy przypadki sepsy w na Zamojszczyźnie w ciągu jednego miesiąca to sytuacja wyjątkowa. Pracownicy sanepidu pamiętają o wykryciu sepsy dwa, maksymalnie trzy razy w jednym roku, ale w dłuższych odstępach czasowych.

Sepsa sama w sobie nie jest jednostką chorobową. To bardzo niebezpieczna reakcja organizmu na zakażenie bakterią. W przypadkach ostatnich zachorowań na Zamojszczyźnie były to meningokoki.

- Do zakażeń bakteriami dochodzi zwykle u osób, które miały kontakt z wydzieliną zakażonej osoby, np. przez korzystanie z tych samych naczyń. To sytuacje w których osoby przebywają dłuższy czas na jednej przestrzeni - wyjaśnia Stanisław Jaślikowski.

Dodatkowo, sepsa rozwija się u osób zakażonych bakterią niezwykle rzadko. Szacuje się, że jest to jeden na tysiąc, albo nawet jeden na pięć tysięcy przypadków. - Sepsa jest rzadka, ale bardzo groźna. Na jej rozwój narażone są bardziej osoby o obniżonej odporności - mówi dyrektor zamojskiego sanepidu.

Objawy sepsy mogą być bardzo różne i mylące, bo przypominają przebieg wielu innych chorób. Należy jednak zwrócić uwagę na wysoką gorączkę, bóle mięśni, stawów i ogólne złe samopoczucie. Charakterystyczna może być też sztywność karku, nudności oraz wymioty. Mogą pojawić się drgawki oraz wysypka wybroczynowa, czyli czerwone punkty na skórze przechodzące w plamy. Charakterystyczne jest to, że plamy nie bledną pod naciskiem.

Rozbudowa Centrum Onkologii na finiszu. Potrzeba 120 milionó...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy przypadki zachorowania na sepsę na Zamojszczyźnie. Zmarły dwie kobiety z tej samej gminy - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl