Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy firmy podzielą się kontraktem na śmigłowce. Jest zapowiedź MON

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
Nieoczekiwane oświadczenie ministra obrony narodowej: - Chcemy, żeby Caracal pracował dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując z Caracala – powiedział w piątek Antoni Macierewicz. Chodzi o wart ponad 13 mld zł przetarg na maszyny dla polskiej armii.

Macierewicz oznajmił, że prowadzone są negocjacje dotyczące dostarczenia polskiej armii śmigłowców. Jednak nie tylko z francuską firmą Airbus Helicopters, ale też z dwoma polskimi fabrykami. - Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w MON.

Przypomnijmy, w przetargu na dostarczenie 50 śmigłowców dla polskiej armii walczyły PZL-Świdnik (firma należy do włoskiego koncernu, który po ostatniej reorganizacji zmienił nazwę z AgustaWestland na Finmeccanica Helicopters Division), PZL z Mielca (obecnie amerykański Lockheed Martin) i francuska firma Airbus Helicopters. Umowę z tą ostatnią parafował jeszcze poprzedni rząd.

Po wyborach Antoni Macierewicz zapowiedział rewizję przetargu. Nie ukrywał, że wybór francuskiej oferty jest nie pomyśli rządu PiS. - Odziedziczyliśmy olbrzymie zaniedbania. Program śmigłowcowy tworzył wielkie kłopoty – stwierdził Macierewicz.

Minister obawia się, że pieniądze wydane przez Polskę w ramach przetargu, zamiast trafić do polskiego przemysłu, mogłyby wypłynąć z kraju. Rząd nie zdecydował się jednak przerwać postępowanie z Airbusem.

Przetarg dla trzech

Ostatnia wypowiedź Macierewicza oznacza, że żadna z firm nie może liczyć na jedno duże zamówienie. O tym, że taki scenariusz jest prawdopodobny pisaliśmy już na początku lutego, po spotkaniu ministrów obrony narodowej Polski i Francji w Paryżu. Bezpośrednio potem pojawiły się nieformalne doniesienia, że zamiast kontraktu o wartości 13 mld zł będzie parę mniejszych. W piątek potwierdził to Macierewicz.

- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z Mielcem, jak i ze Świdnikiem. Liczymy także na udział francuskiego Airbusa w tym programie – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej.

Szansa dla Świdnika to nie są jedyne ważne decyzje dla regionu. Szef MON potwierdził pomysł wprowadzenia dodatkowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju. - Obecnie trwają prace, dzięki którym realne jest, żeby w końcu tego lub na początku przyszłego roku zostały uruchomione trzy brygady na ścianie wschodniej – informuje MON.

Przebudowa pl. Litewskiego. Budimex wygrał przetarg na wykonanie prac
Tony darmowej żywności czekają na potrzebujących. Chętnych brak
Nowi dyrektorzy powołani przez wojewodę lubelskiego. Kolejne zmiany to kwestia czasu
Rodzina 500 plus: Gminy dostały 4 miliony złotych na wdrożenie programu
Coraz więcej wątpliwości co do zarządzania w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
Piwna rewolucja na Lubelszczyźnie. W Poniatowej powstał browar rzemieślniczy [ZDJĘCIA, WIDEO]


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski