Trzeci filar jest niezbędny

Joanna Ćwiek-Świdecka
Wojciech Gadomski/Polskapresse
Zawirowania wokół reformy emerytalnej powodują, że Polacy obawiają się o swoją emeryturę: albo że jej w ogóle nie dostaną, albo dostaną bardzo niską. Mimo to tylko nieliczni decydują się na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne poza obowiązkowym I i II filarem.

Tymczasem, jak wyliczyli analitycy Domu Kredytowego "Notus", jeżeli przez najbliższe 30 lat każdego miesiąca będziemy inwestować jedynie 200 zł, to po tym czasie i przy założeniu 5-procentowej, czyli niewysokiej, rocznej stopy zwrotu zgromadzimy kwotę w wysokości 167 tys. zł. To oznacza, że - pobierając emeryturę przez 20 lat - dodatkowo otrzymamy około 700 zł więcej.
Nie ma się jednak co łudzić - odkładanie tak minimalnej kwoty nie pozwoli przyszłemu emerytowi spędzać luksusowych wakacji pod palmami. Ale na pewno da mu pieniądze, które w ogóle pomogą mu przeżyć.

CZYTAJ TEŻ: Nowy trzeci filar nie wzbogaci emerytów

Według danych ZUS w I kwartale bieżącego roku stopa zastąpienia (czyli to, jaką część ostatniego wynagrodzenia stanowi emerytura) wyniosła 57,9 proc., a w całym 2010 r. była równa 60,2 proc. Wyliczenia ZUS pokrywają się z szacunkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju nt. systemu emerytalnego w krajach OECD i grupy G20. Wskazują one, że stopa zastąpienia jest równa w Polsce 68,2 proc. w przypadku mężczyzn i 50,7 proc. w przypadku kobiet. Dla porównania, według OECD w całej Unii Europejskiej wynosi ona średnio odpowiednio: 75,7 proc. i 73,6 proc.

Ale najgorsze dopiero przed nami, a stopa zastąpienia na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat spadnie dwukrotnie, średnio do około 30 proc. Dlaczego? Zadecydują o tym zmiany demograficzne. W całej Europie ma miejsce proces starzenia się społeczeństw. W nadchodzących latach liczba ludności ma spaść z obecnego poziomu 38,1 mln do 30,6 mln w roku 2060 oraz mamy być coraz starsi: do 2060 roku liczba ludności w wieku poprodukcyjnym wzrośnie o prawie 90 proc., a tej w wieku produkcyjnym - 15-64 - i przedprodukcyjnym - do 15. roku życia - obniży się ok. 40 proc. A to ważne, bo właśnie stosunek ilości osób w wieku poprodukcyjnym do tych w wieku produkcyjnym, czyli tzw. stopa obciążenia systemu, jest jednym z dwóch czynników (obok wysokości płaconych przez pracujących składek) decydujących właśnie o wysokości stopy zastąpienia. Według prognoz demografów już w 2030 roku na jednego seniora przypadać będzie w Polsce nie trzech, ale dwóch pracujących. Dziś państwo, aby dopłacić do emerytury jednej starszej osoby, pobiera podatki od trzech pracujących.

CZYTAJ TEŻ: Sadowski: Najlepszy system emerytalny jest w Kanadzie

Odkładając co miesiąc 200 zł na III filar, dostaniemy na starość 700 zł więcej emerytury

Ci, którzy chcieliby zabezpieczyć się przed niekorzystnym dla nich scenariuszem otrzymania w przyszłości emerytury w wysokości jednej trzeciej swojego ostatniego wynagrodzenia, powinni oczywiście zdecydować się na oszczędzanie poza obowiązkowymi formami: I filarem (stanowi go podstawowe konto w ZUS) i II filarem (to konto w OFE i dodatkowe subkonto w ZUS powstałe w wyniku tegorocznych zmian w OFE), systemu emerytalnego. Systematyczne oszczędzanie na emeryturę możliwe jest przez inwestowanie różnymi metodami. Jednym z nich jest dobrowolny tzw. III filar. Składa się on z pracowniczych programów emerytalnych (PPE) oraz indywidualnych kont emerytalnych (IKE), który od pierwszego stycznia przyszłego roku zostanie poszerzony o indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), stanowiące kolejny z elementów reformy OFE z bieżącego roku.

Po drugie Polacy mogą także korzystać ze wszystkich innych, już pozafilarowych rozwiązań, czyli np. z planów systematycznego oszczędzania znajdujących się w ofercie wielu towarzystw funduszy inwestycyjnych, czy też z tworzonych przez towarzystwa ubezpieczeń na życie planów inwestycyjnych.

Indywidualna sytuacja finansowa każdego Polaka determinuje formę inwestowania na przyszłość, w szczególności odkładanie kapitału na emeryturę. Z pewnością musimy sobie jednak uświadomić, że dodatkowe drogi oszczędzania pomogą zapewnić nam spokojną emeryturę i godne warunki życia - komentuje Marek Nienałtowski, główny analityk DK "Notus".

Joanna Ćwiek-Świdecka

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
III filar to z nazwy tylko, bo to obywatel, klient sam wybiera gdzie będzie te pieniądze oszczędzał, najczęściej są to polisy inwestycyjne unit-link i żadne Rząd, czy ten czy przyszłe nie może dobrać się do tych pieniędzy. Nawet firmy, które proponują takie rozwiązania nie są właścicielami tych pieniędzy. Odsyłam więc szanownego komentatora do branżowej lektury, która można znaleźć na portalach finansowych
b
basia
niezbedne sa przede wszystkim oszczednosci, najbezpieczniej na lkatach, w getin banku antybelkowe sa zyskowne i dobrze oprocentowane
S
SER$
Zakładajcie trzeci filar, to TUSK będzie miał następną kasę na wcześniejsze uprzywilejowane emerytury pijanych policjantów, wojskowych i żon górników. Odkładajcie frajerzy, odkładajcie.

Na co zabrakło TUSKowi, że ukradł składki emerytalne do OFE.

Na wcześniejsze emerytury pijanych policjantów, wojskowych i żon górników.
Porównajcie swoje planowane emerytury, które ostatnio przesyła wam ZUS.
Żadna z ZUS-owskich emerytur nie przekroczy magicznej granicy - emerytury 15 letniej agenta Tomka (34lata i 4 tysiące emerytury).

Teraz wiecie czemu protestują policjanci, wojskowi itd. Oni mają prawa nabyte (przywileje). Nie płacą składek emerytalnych. I mają 100% płatne chorobowe.
Płacący składki emerytalne do ZUS i OFE nie mają żadnych praw nabytych.
Ich można bezkarnie okradać z przyszłej emerytury.

To jest polityka partii "liberałów" jak mówił PIS. Mylił się bardzo.
PO to partia oportunistów, demagogów, populistów i złodziei składek emerytalnych.
Głosujcie na partię wcześniejszych emerytowanych pijanych policjantów, wojskowych i żon górników.

Pijany policjant w Łodzi zastrzelił przechodnia, bo ten miał psa. Psu nic się nie stało.
Pijany generał w Smoleńsku rozwalił połowę elity PIS. Generał nie przeżył. PIS walczy o życie.

TUSK zacząłeś się już staczać po równi pochyłej. Miłych sondaży. Bay bay samodzielne rządzenie.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Trzeci filar jest niezbędny
h
henio
Pobożne życzenia banków spisane w formie arykułu.
Należność:___
Dodaj ogłoszenie