Trzech wysokich rangą urzędników ministerstwa usłyszało zarzuty. Grozi im nawet 10 lat więzienia

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie akt oskarżenia przeciwko trzem wysokim rangą urzędnikom Ministerstwa Rozwoju i Technologii: Stanisławowi Z., Krzysztofowi S. i Tomaszowi K. Śledztwo było prowadzone wspólnie z ABW.

Zarzuty dla urzędników ministerstwa

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2011 - 2021 Stanisław Z., Krzysztof S. i Tomasz K. jako członkowie służby cywilnej - pracownicy Ministerstwa do Spraw Gospodarki, obecnie Ministerstwa Rozwoju i Technologii - działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej prowadzili odpłatne szkolenia dla przedsiębiorców ubiegających się o wydanie od reprezentowanego przez nich organu kontroli - właściwego Ministra do spraw gospodarki, decyzji administracyjnych, w tym o zgodę na obrót specjalny.

Nielegalne szkolenia urzędników

W śledztwie ustalono, że oskarżeni nie posiadali na tę działalność zgody Dyrektora Generalnego właściwego Ministerstwa, tym samym wykonywali ją wbrew przepisom Ustawy o służbie cywilnej i Zarządzenia nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 roku, a więc wbrew zasadom bezstronności i bezinteresowności oraz dopuszczając do podejrzeń o konflikt między interesem publicznym i prywatnym. Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżeni przeprowadzili w różnych konfiguracjach łącznie ponad 150 szkoleń, których sumaryczna wartość wynosiła około pół miliona złotych.

Jest to już drugi akt oskarżenia w tej sprawie, poprzednio prokurator oskarżył Omara F. i Benedykta D. o czyny z art. 133 ust. 1 Ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - polegające na pośredniczeniu w obrocie bronią, amunicją i technologią o przeznaczeniu wojskowym bez koncesji i przyjęciu z tego tytułu prowizji w łącznej kwocie 453 tysięcy EUR i 31 tysięcy PLN.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl