1/3
Trybunał w Strasburgu przyznał 40 tys. euro rodzinie spod...
fot. witryna ETPCz

Trybunał w Strasburgu przyznał 40 tys. euro rodzinie spod Łodzi za hałas i spaliny w rejonie autostrady A2 w sporze przeciw Polsce

>>> Szczegóły przy kolejnej ilustracji >>>

Na zdjęciu siedziba trybunału

2/3
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) z siedzibą w...
fot. witryna ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) z siedzibą w Strasburgu wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce, wniesionej przez czworo mieszkańców wsi Smolice nieopodal Strykowa koło Łodzi. Zgodnie z orzeczeniem ETPCz, rząd naszego kraju ma im wypłacić po 10 tys. euro odszkodowania za hałas w związku z natężeniem ruchu pojazdów – hałasem, wibracjami i spalinami – po wybudowaniu autostrady A2.

>>> Czytaj więcej przy kolejnej ilustracji >>>

Na zdjęciu Siedziba Trybunału w Strasburgu

3/3
Rodzina ze Smolic pod Strykowem oskarżyła GDDKiA, bo...
fot. witryna ETPCz

Rodzina ze Smolic pod Strykowem oskarżyła GDDKiA, bo drogowcy "puścili" ruch do A2 pod jej domem. Czyli krajową "czternastką"

Sprawa miała początek w lipcu 2006 r. Wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otworzyła odcinek A2 między Strykowem a Koninem. Przez to drastycznie wzrósł ruch na Drodze Krajowej 14 (DK 14) – w tym tirów. Wówczas DK 14 była częścią ważnego traktu między Warszawą a Łodzią oraz dodatkowo stała się połączeniem tych miast z A2. Wprawdzie w grudniu 2006 r. GDDKiA wyznaczyła kierowcom kilka dodatkowych opcji dojazdu do tej autostrady, ale dopiero dwa lata później doszło do otwarcia połączenia A2 z A1 – w pewnym oddaleniu od Strykowa (tymczasowego, obecnie tę rolę spełnia dzisiejszy węzeł Łódź-Północ), co znacznie odciążyło DK 14.

Jednak w kwietniu 2009 r. czworo mieszkańców Smolic, jak opisuje ETPCz w swoim wyroku, krewni zajmujący dom jednorodzinny, położony kilkanaście metrów od DK 14, wnieśli sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Bowiem w stolicy znajduje się siedziba GDDKiA, od której rodzina domagała się odszkodowania za szkody dla zdrowia, ponoszone od 2006 r., za naruszenie prawa do spokojnego i niezakłóconego życia oraz za brak poczucia bezpieczeństwa.

Rodzina ze Smolic przegrała sprawę w pierwszej instancji w listopadzie 2011 r. oraz – w grudniu 2012 r. – w drugiej: przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Skarżącym ze względów proceduralnych nie przysługiwała kasacja do Sądu Najwyższego.

Sprawa spod Strykowa przed Trybunałem w Strasburgu. Odszkodowanie dla mieszkańców Łódzkiego!

Ale mieszkańcy województwa łódzkiego postanowili wnieść sprawę przed ETPCz, który przyjął ją do rozpatrzenia w grudniu 2017 r.

W wyroku ETPCz z 14 października 2021 r. jego sędziowie orzekli m.in., iż w 2006 r. DK 14 nie była przygotowana do przyjęcia tak ciężkiego ruchu przy domu skarżących, zaś reakcja na problem władz krajowych nie była odpowiednia i terminowa. W ocenie sędziów doszło zatem do naruszenia przez Polskę artykułu 8. Europejskiej Konwencja Praw Człowieka, dotyczącego prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Wyrokiem ETPCz każdy z czwórki skarżących ma otrzymać od państwa polskiego po 10 tys. euro (rodzina domagała się po 15 tys. euro).

Czy to koniec sprawy wokół A2 i DK przed Trybunałem w Strasburgu? Jest reakcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Orzeczenie stanie się prawomocne, jeśli żadna ze stron sporu nie wniesie o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby ETPCz – co jest możliwe, w wyjątkowych przypadkach, w ciągu trzech miesięcy od wyroku. Zapytaliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), czy taki wniosek pojawi się z jego strony (to dwoje przedstawicieli MSZ reprezentowało Polskę przed ETPCz w sporze wokół A2 i DK14).

"Wyrok Trybunału jest obecnie analizowany przez MSZ" – informuje w odpowiedzi ze środy (20 października) biuro prasowe resortu. Ministerstwo podkreśla w niej, że "wyrok nie jest ostateczny", zaś termin złożenia ewentualnego wniosku do Wielkiej Izby minie 14 stycznia 2022 r. O takich wnioskach decydują "właściwe resorty".

"Zespół pięciu sędziów Wielkiej Izby przyjmie wniosek, jeśli sprawa ujawnia poważne zagadnienia dotyczące interpretacji lub stosowania Konwencji lub jej protokołów, lub poważną kwestię o znaczeniu ogólnym" – precyzuje MSZ (chodzi o Europejską Konwencję Praw Człowieka).

Rodzina ze Smolic, z uwagi na chęć utrzymania swojej prywatności, postanowiła nie udzielać komentarza w sprawie wyroku ze Strasburga.

Na zdjęciu siedziba Trybunału w Strasburgu

Zobacz również

Milik bohaterem Juventusu. Dał awans do finału Pucharu Włoch

Milik bohaterem Juventusu. Dał awans do finału Pucharu Włoch

Zabójstwo matki i córki. Kiedy zapadnie wyrok w tej głośnej sprawie?

Zabójstwo matki i córki. Kiedy zapadnie wyrok w tej głośnej sprawie?

Polecamy

Wielka Brytania przekaże Polsce myśliwce. "Będą patrolować polskie niebo"

Wielka Brytania przekaże Polsce myśliwce. "Będą patrolować polskie niebo"

Trwa spotkanie premiera Tuska z szefem NATO i premierem Wielkiej Brytanii

Trwa spotkanie premiera Tuska z szefem NATO i premierem Wielkiej Brytanii

Zabójstwo matki i córki. Kiedy zapadnie wyrok w tej głośnej sprawie?

Zabójstwo matki i córki. Kiedy zapadnie wyrok w tej głośnej sprawie?