Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił stosowanie przepisów dot. wieku emerytalnego sędziów. Możliwa kolejna nowelizacja ustawy o SN

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek decyzję o zawieszeniu przepisów dotyczących przechodzenia najstarszych sędziów Sądu Najwyższego w stanu spoczynku i przywrócenie ich do pracy na warunkach, które obowiązywały przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE nakazał również wstrzymanie mianowań nowych sędziów na miejsce poprzednich.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE to "środek tymczasowy", a postanowienie ma wejść w życie od momentu jego doręczenia stronie polskiej. Jeżeli rząd w Warszawie nie dostosuje się do zaleceń Trybunału, na Polskę może zostać nałożona kara w wysokości nawet 100 tys. euro dziennie.

Trybunał podjął decyzję rozpatrując wniosek Komisji Europejskiej, która wniosła skargę dot. przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o zapisy, które obniżają sędziom wiek emerytalny z 70 do 65 lat. W efekcie wprowadzenia ustawy, z Sądu Najwyższego musiało odejść 22 sędziów. KE uważa, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Tymczasowe postanowienie TSUE dotyczy również prof. Małgorzaty Gersdorf - Trybunał zakazuje powoływania nowego prezesa na miejsce dotychczasowej I Prezes SN.

Piątkowe postanowienie nie jest ostatecznym wyrokiem w sprawie. TSUE zastosowało "środek tymczasowy", a teraz, przez najbliższe tygodnie, będzie badał sprawę.

- Właśnie w ostatnich godzinach przyszło zawiadomienie ze strony TSUE. Mogę powiedzieć, że na pewno po przeanalizowaniu dokładnym ustosunkujemy się do tego. Ja w rozmowach bilateralnych myślę, że przekonałem kilku kolejnych przywódców co do tego, jak wyglądała polska reforma wymiaru sprawiedliwości, jak ona wygląda, jak bardzo jest potrzebna. Pokazywałem, że 80% Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości, że te wyroki bardzo często są uważane za niesprawiedliwe, nieobiektywne, godzące w poczucie sprawiedliwości ludzi i dlatego my tę reformę kontynuujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przebywający w piątek w Brukseli.

- To jest godzina prawdy dla rządu. Nie zdarzyło się, by jakikolwiek kraj kompletnie zlekceważyl środki tymczasowe. Jezeli rząd PiS się nie dostosuje, to żadne zapewnienia, że chcemy być w UE nie pomogą. To będzie POLEXIT na raty - skomentował całą sprawę Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

"Zamach TSUE na Polskę!" - napisała na Twitterze posłanka Zjednoczonej Prawicy Krystyna Pawłowicz. Posłanka załączyła również tłumaczenie postawonienia TSUE, w którym czytamy:

"Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana [...] powstrzymać się od wszelkich działań mających na celu powoływanie sędziów Sądu Najwyższego, których dotyczą przepisy leżące u podstaw naruszenia [...]". Poinformowano również, że "rozstrzygnięcie o kosztach nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie".

Do sprawy odniósł się też rzecznik prezydenta, Bartłomiej Spychalski, który stwierdził:

- Wydaje się, że będzie potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl