Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o SKOK zgodna z konstytucją

  Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o SKOK zgodna z konstytucją

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o SKOK zgodna z konstytucją

  ©Piotr Smoliński

  Trybunał Konstytucyjny uznał w piątek, że prawie wszystkie zapisy ustaw o SKOK-ach są zgodne z ustawą zasadniczą. Wyjątkiem jest art. 60 ustawy o SKOK-ach z 2009 r., który dotyczy nadzoru nad kasami przez KNF.
  Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o SKOK zgodna z konstytucją

  ©Piotr Smoliński

  Rozprawa TK trwała trzy dni. Odczytywanie wyroku rozpoczęło się w piątek ok. godz.15.30. Część wniosków została umorzona z powodów formalnych. Zdanie odrębne co całego wyroku lub jego części zgłosiło troje sędziów.

  - Nadzór finansowy nad działalnością małych kas jest niezgodny z art. 22 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 58 ust.1 konstytucji - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego TK Andrzej Rzepliński.
  Sędzia sprawozdawca Leon Kieres sprecyzował, że ustawodawca przygotowując przepisy o SKOK-ach, powinien dokonać zróżnicowania stosowania prawnych środków nadzorczych nad kasami ze względu na m.in. rozmiar ich działalności. Trybunał poinformował, że parlament ma 18 miesięcy na poprawienie częściowo wadliwych przepisów o SKOK-ach.

  Uznał także, że jego nadzór nad SKOK-ami powinien być kontynuowany, ale musi zmienić formę, aby była zgodna z przepisami ustawy zasadniczej. Wziął jednak pod uwagę specyfikę kas. W związku z tym niektóre przepisy, dotyczące małych kas będą musiały zostać poprawione przez Sejm. Według Trybunału, nadzór pełni też funkcje gwarancyjne dla tych, którzy powierzyli Spółdzielczym Kasom swój kapitał.

  Początkowo rozprawa była zaplanowana na dwa dni - środę i czwartek. Sędziowie mieli jednak wciąż wiele pytań do stron, dlatego zapadła decyzja o przedłużeniu rozprawy do piątku. Pytali m.in. czy przepisy stanowiące o tym, że nie sąd, a KNF podejmuje decyzje i działania w przypadku pojawienia się zagrożenia upadłością instytucji finansowej, takiej jak bank czy SKOK, jest właściwe.

  Cztery wnioski o zbadanie przepisów dotyczących SKOK-ów z 2009 roku oraz ich nowelizacji z 2013 - złożone do TK przez Bronisława Komorowskiego - zawierają ponad 100 punktów.

  Prezydent Komorowski zabiegał, m.in. o ocenę konstytucyjność zapisanej w ustawie procedury przejęcia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przez bank krajowy, możliwości przejęcia przez bank krajowy wybranych praw lub zobowiązań kasy oraz procedury likwidacji kasy i ochrony wierzycieli kasy, gdyby nastąpiło jej przejęcie.

  Wiele artykułów zaskarżyło Prawo i Sprawiedliwość, m.in. tych przesądzających o przejęciu nadzoru KNF nad SKOK-ami oraz mówiących, że to komisja wyraża zgodę na utworzenie kasy, czy zmianę jej statutu.

  Sędziowie badali w czwartek zapisy mówiące o przejmowaniu wybranych praw lub zobowiązań kas oraz kwestii, czy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nie jest zbyt duży. Badali również czy to, że KNF wyraża zgodę na powstanie kas, są zgodne z konstytucyjną wolnością zrzeszania się i zasadami ruchu spółdzielczego. - Ważniejsze od formy prawnej kas jest to, że dysponują one depozytami pieniężnymi, co narzuca określony reżim nadzorczy – argumentowali przedstawiciele Sejmu i Prokuratury Generalnej.

  Dzień wcześniej wnioskodawcy podtrzymali swoje stanowiska o niezgodności ustaw o SKOK z konstytucją. Pełnomocnik Kasy Krajowej SKOK, poparł skargi. Natomiast przedstawiciel Sejmu, zastępca prokuratora generalnego oraz szef KNF opowiadali się za uznaniem zgodności niemal wszystkich zaskarżonych artykułów ustaw.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgodna ale jakby nie za bardzo

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  A pisali i mówili, że tak cicho się zrobiło w mediach po tym jak TK orzekł niezgodność z Konstytucją. Nie - to nieprawda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAWO "TK" A TO SIĘ DOSTALO ZLODZIEJOM I OSZUTOM ZE SKOKÓW !!!!!!

  duduś i prezes zmartwieni ..... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Juz tak lawirowali tak klamali pomawiali PISdzielce ten naród a to główni dyspozytorzy co wyciągnęli i wyciągają ze SKOKOW pieniądze!!!
  A tu masz bęc dupa blada teraz na rączki caly czas bedziemy...rozwiń całość

  Juz tak lawirowali tak klamali pomawiali PISdzielce ten naród a to główni dyspozytorzy co wyciągnęli i wyciągają ze SKOKOW pieniądze!!!
  A tu masz bęc dupa blada teraz na rączki caly czas bedziemy patrzeć bo ustwa zgodna z konstytucją PISdzielce .
  PO górą !!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wyciągał ze SKOKów finans ?

  Opos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Czy nie komisaryczni Prezesi, których tam wsadzili POkraki na wniosek KNF czy Prezydent elekt Duda jak rozsiewają POkraki plotki. Weszli tam WSIowe chłopaki i w Wołominie zginęło 350 mln PLN. Z...rozwiń całość

  Czy nie komisaryczni Prezesi, których tam wsadzili POkraki na wniosek KNF czy Prezydent elekt Duda jak rozsiewają POkraki plotki. Weszli tam WSIowe chłopaki i w Wołominie zginęło 350 mln PLN. Z warszafki Tym bezrobotnym co Ich stołków POzbawił Antoś Macierewicz najbliżej było do Wołomina i tam rozpoczęli "dzieło". I właśnie te przepisy dotyczące Komisji Nadzoru Finansowego zmienił TK. A tytuł jak w Radio Tel Awiw: "Jest ósma albo w pół do ósmej". A gdzie prawda?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAWO TK dostało się PO za niezgodną ustawę z konstytucją

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Gdzie zgodna, niezgodna dla małych kas i o tę specyfikę TK kazał uwzględnić i poprawić ustawę. A PO niech sobie patrzy na ręce.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo